reklama

Co trzeci nabywca Windows 8 wraca do Windows 7?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Prowadzący bloga WinSuperSite Paul Thurrot spróbował ustalić, jak faktycznie wygląda popularność Windows 8. Informacje o liczbie sprzedanych licencji niekoniecznie bowiem muszą pokrywać się z realnym wykorzystaniem. Jego wyliczenia, bazujące przede wszystkim na najnowszych danych z Net Applications, dają do myślenia.

Dziewięć miesięcy minęło już od premiery Windows 8 – a według statystyk Net Applications, bazujących na analizie odwiedzalności witryn podłączonych do globalnych sieci analitycznych HitsLink i SharePost, z nowego systemu Microsoftu korzysta około 5,4% użytkowników. Liderem pozostaje Windows 7 (44,5%), a drugie miejsce należy do Windows XP (37,2%).

Zgodnie z liczbami, do których przyznaje się samo Redmond, „okienka” różnych wersji działać mają na około 1,5 miliarda komputerów PC, co miałoby oznaczać, że Windows 8 znalazło się na 88,5 mln komputerów PC. Liczba ta wygląda całkiem imponująco, dopóki nie przyjrzymy się samym raportom sprzedaży nowego systemu operacyjnego: otóż w styczniu, podczas CES 2013, Microsoft poinformował, że sprzedał łącznie 60 mln licencji Windows 8. Od tego czasu sprzedawać miał ich około 13,5 mln sztuk miesięcznie.

Oznaczałoby to, że do sierpnia tego roku sprzedanych powinno być co najmniej 141 mln licencji na Windows 8 – liczba znacząco większa od tego, co wynikałoby ze statystyk Net Applications. Gdzie podziało się 50 mln kopii Windows 8? Thurrot sugeruje, że różnica ta odpowiada liczbie licencji, które zostały cofnięte do poprzedniej wersji „okienek”. Prawo do zmiany Microsoft zapewnia dla systemu Windows 8 Pro (można zgodnie z licencją zainstalować wówczas Windows 7 Professional lub Windows Vista Business).

To sensacyjne wyliczenia – wynikałoby z nich, że co trzeci użytkownik Windows 8 albo powrócił do Windows 7, albo w ogóle nie wykorzystuje nabytej licencji na „ósemkę”. Tę pierwszą opcję potwierdzać może fakt, że Windows 7 nie zmniejszyło swojego udziału w rynku od premiery Windows 8, a nawet umacnia swój udział.

Ostatnią szansę na przełom będzie dla Microsoftu premiera Windows 8.1, którego wersja RTM pojawić się ma już za dwa tygodnie. Nawet jeśli jednak uda się nakłonić domowych użytkowników do migracji (w szczególności użytkowników starego Windows XP, które już za 8 miesięcy zakończy swój cykl życia), to znacznie trudniej będzie wyglądała sytuacja z użytkownikami biznesowymi, szczególnie tymi, którzy wykorzystują XP w zastosowaniach specjalistycznych. Przykładowo, najnowsze badania rynku bankomatów, przeprowadzone przez firmę Diebold pokazują, że w samych Stanach Zjednoczonych, 75% tych maszyn działa pod kontrolą XP. Czy w ogóle możliwe będzie ich zmigrowanie na Windows 8 (lub 8.1)?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama