Co w kolejnej Fedorze

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórcy popularnej dystrybucji Fedora ogłosili szczegółowe plany dotyczące tworzonej właśnie nowej wersji oznaczonej numerem 12, która ma się ukazać w listopadzie.

W nowej Fedorze pojawi się nowe narzędzie, liblvm, które umożliwi aplikacjom działającym w przestrzeni użytkownika łączyć się z usługą wolumenów logicznych - Logical Volume Manager. Narzędzia nash/mkinitrd zastąpione zostaną na rzecz Dracut - modularne narzędzie do generowania initramfs, czyli specjalnego dysku w pamięci uruchamianego zaraz po załadowaniu jądra do pamięci.

Funkcję domyślnego komunikatora internetowego przejmie Empathy, znany użytkownikom środowiska GNOME. Prócz tego, w nowej Fedorze znajdziemy DebuginfoFS - nowy system plików tylko do odczytu, montowany przez Internet oferujący narzędzia do debugowania oraz usługę kliencką montującą go automatycznie. Niektóre z funkcji, które znaleźć się mają w nowym wydaniu Fedory planowane były już w wersji 11, ale pojawią się dopiero teraz.

Nowa Fedora powinna ujrzeć światło dzienne w pierwszym lub drugim tygodniu listopada. Na za dwa tygodnie we wtorek, 26 maja zaplanowano premierę stabilnej wersji 11 dystrybucji.

© dobreprogramy