r   e   k   l   a   m   a
reklama

Co w systemach piszczy?

Strona główna Aktualności

O autorze

Końcówka roku to zwykle okres różnego rodzaju podsumowań. Postanowiliśmy przyjrzeć się "co w trawie piszczy" w przypadku systemów operacyjnych. Czy rok po premierze Vista zdobyła widoczny udział w polskim rynku? Co z systemami z rodziny Linux? Jak to na wpływa na pozycję lidera - Windows XP?

Niestety nie ma na te pytania prostej i jednoznacznej odpowiedzi ze względu na brak obiektywnie najlepszego źródła informacji. Najczęściej przytaczamy tu zestawienia publikowane w serwisie Ranking.pl, bazujące na badaniu gemiusTraffic. Badanie to jest jednak pewnym szacunkiem ponieważ bazuje na odsłonach. W wielkim skrócie sprawdzana jest ilość odsłon na polskich witrynach jaka została wygenerowana przez polskich internautów przez posiadaczy danego systemu.

Aktualne wyniki badania (za okres od 11 do 17 grudnia) nie przynoszą niespodzianki na pewno w przypadku pytania kto jest liderem zestawienia popularności systemów operacyjnych. W dalszym ciągu jest to Windows XP z udziałem 90,5%. Drugie miejsce przypadło systemowi Windows Vista (4,5%), kolejne to Windows 98 (2%), Windows 2000 (1,6 %), Linux (0,5%), Windows Me (0,4%), Mac OS X (0,3%) oraz Windows Server 2003 (0,2%). Udział pozostałych systemów nie przekroczył pułapu 0,1%. Poza zestawieniem znalazły się m.in. Windows NT, Windows 95, Symbian, Windows CE, FreeBSD, OS/2, SunOS, NetBSD, OpenBSD, AmigaOS, MorphOS, WebTV, PalmOS, HP/UX, BeOS i inne.

Porównując te wyniki z danymi z początku roku wyraźnie widoczne jest, że bardzo nieznacznie spadł wynik Windows XP - w pierwszym tygodniu stycznia udział tego systemu wynosił 92%. Tendencja spadkowa jest jednak nieubłagana, szczególnie widać to na przestrzeni ostatnich tygodni. Nie ma jednak mowy o zdetronizowaniu tego systemu przez najnowsze "dziecko" Microsoftu - Vistę. Jej udział (biorąc pod uwagę, że system startował od zera) wzrósł oczywiście znacząco, niemniej nie można tu mówić o oszałamiającym sukcesie. Niewątpliwie jest to popularność zdobyta głównie za sprawą przesiadki klientów ze starszych systemów Microsoftu - Windows 98, 2000 i Me, których udział na początku stycznia wynosił odpowiednio 4,3-4,8%, 2,0-2,6% i 0,9%. Zauważalne jest jednak to, że Vista zdobywa popularność w coraz szybszym tempie - jeszcze w połowie października jej udział wynosił 3%.

Jak to wygląda w przypadku systemów z rodziny Linux? Według Gemiusa udział Linuksa na początku stycznia wynosił 0,4-0,5% - czyli praktycznie tyle samo ile obecnie. To dość zaskakujące zważywszy, że wydaje się, iż system ten zdobywa coraz większe grono miłośników. Nie zapominajmy jednak, że cały czas zwiększa się także ilość komputerów, i co za tym idzie internautów, a przytłaczająca większość "nowicjuszy" korzysta właśnie z systemów Windows. Ten czynnik powoduje, że pomimo niewątpliwego zwiększania się sumarycznej liczby użytkowników Linuksa jego procentowy udział w całym rynku pozostaje na podobnym poziomie.

Co ciekawe, na przestrzeni tego roku, wyraźnie wzrósł udział Mac OS. Jeszcze na początku roku udział Mac OS X wynosił około 0,1%. Wobec obecnych 0,3% oznacza to wzrost rzędu 300%. Dzieje się tak najprawdopodobniej za sprawą, z jednej strony rosnących zarobków w Polsce, z drugiej - mimo wszystko - lepszej dostępności "jabłuszek" i niższych ich cen, a z trzeciej chęcią posiadania czegoś innego - swoistą modą zapoczątkowaną przez iPoda. Do tego dochodzi przeświadczenie wielu osób, że system ten jest równie prosty w obsłudze jak Windows ale dużo od niego stabilniejszy i bezpieczniejszy.

Tradycyjnie już zestawiamy powyższe wyniki z danymi systemu stat24, który wykorzystywany jest do monitorowania oglądalności vortalu dobreprogramy, zaznaczając jednak, że jest to inna metodologia niż przy badaniu gemiusTraffic. Wśród Czytelników vortalu prym obecnie wiedzie Windows XP - jednakże z udziałem "tylko" 87%, następnie jest Windows Vista (7,2%), Windows 98 (1,9%), Windows 2000 (1,6%), Linux (1,3%), Windows Me (0,4%), Windows Server 2003 (0,3%) oraz Mac OS X (0,2%). Tendencje są analogiczne jak w przypadku badań publikowanych w serwisie Ranking.pl - maleje udział Windows XP, wzrasta udział Visty (kosztem Windows 98, 2000 i Me), a udział Linuksa nieznacznie się zwiększa. Wszystko to jednakże przy gwałtownie rosnącej liczbie unikalnych użytkowników vortalu, których liczba wynosi obecnie blisko 4 mln (niespełna 3 mln w styczniu).

Warto na koniec dodać, że według Net Applications udział systemów na świecie wynosi: Windows XP - 78,4%, Windows Vista - 9,2%, Mac OS - 6,8%, Windows 2000 - 3%, Windows 98 - 0,8%, Windows NT - 0,6%, Linux - 0,6% (dane za listopad).

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieW tym kraju nie ma prądu, ale mają za to najgroźniejszych hakerów