reklama

Cobian Backup 11.2.0.582

Strona główna Windows Narzędzia Archiwizacja danych
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Cobian Backup to darmowy program przeznaczony do synchronizacji i archiwizowania danych znajdujących się na całym dysku twardym lub w konkretnym folderze.

Bardzo ciekawą funkcją aplikacji jest możliwość tworzenia kopii na serwerach FTP (wspierane jest wysyłanie i pobieranie danych). Umożliwia to odzyskanie danych z dowolnego miejsca na świecie, w którym dostępny jest Internet, bez konieczności "zaśmiecania" swojego dysku lokalnego. Cobian Backup nie jest jednak typowym narzędziem przeznaczonym do tworzenia kopii danych, ponieważ jego funkcjonalność oferuje tylko kopiowanie plików i folderów (z możliwością włączenia trybu kompresji) do innych ścieżek/komputerów, tworząc kopie bezpieczeństwa jako rezultat działania. Kompresja może być wykonana za pośrednictwem wielu dostępnych metod w programie oferując do tego silne kodowanie (RSA-Rijndael).

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

Oprócz tego o czym pisali poprzednicy: kaskadowość zadań, operowanie na usługach
jak dotąd brak
ocena użytkownika

To co mnie urzekło w tym programie to możliwość realizowania nawet dość skomplikowanych scenariuszy. Jeśli jakiegoś zadania nie da się zrealizować w jednym zadaniu (np. kopiowanie wybranych katalogów jako kopię pełną, a innych jako przyrostową), to można zrobić kilka zadań osobnych i je ze sobą powiązać.

W każdym zadaniu można stworzyć dość bogatą listę czynności do wykonania przed i po jego realizacji. Do tej listy należą: wykonanie komendy z linii poleceń, zatrzymanie i uruchomienie usługi (super gdy kopiuję bazę danych, mogę ją zatrzymać, skopiować i uruchomić na nowo), zrobić pauzę na kilka sekund (np. zatrzymanie usługi bazy danych tego wymaga), zamknięcie jakiegoś programu, a dodatkowo po wykonaniu kopii (lub nawet bez jej wykonywania gdy wybieramy tryb 'ślepy') można komputer zrestartować/zamknąć/uśpić/zahibernować lub zlecić wykonanie następnego zadania (można ustawić warunek że tylko po pomyślnej realizacji bieżącego zadania).

Fajną rzeczą jest możliwość zlecenia przesyłania logu na maila. Może być po każdej kopii, codziennie o określonej godzinie, lub tylko w razie wystąpienia problemów. Może być w treści maila lub jako skompresowany załącznik.

Przy wykonywaniu kopii przyrostowej lub różnicowej można zlecić aby co któraś kopia była pełna.

Jest moduł zarządzania zdalnego - dosyć toporny ale można odpalić zdalnie jakieś zadanie, zdefiniować nowe, lub zmienić niektóre parametry istniejącego zadania

25.05.2018 15:50 | Recenzja do wersji 11.2.0.582
Konfigurowalność, przejrzystość interfejsu i niezawodność
Powolne kopiowanie z FTP
ocena użytkownika

Programu Cobian Backup używam z powodzeniem od wersji 8 Black Moon jeszcze na Windows XP oraz w wersjach nowszych z najnowszą 11 Gravity włącznie, głównie do kopii zapasowej stron www oraz plików ustawień programów, z którymi eksperymentuję często zmieniając ich konfigurację (okresowa kopia zapasowa pozwala mi nie myśleć o ręcznej przed planowanymi zmianami).

Dawniej korzystałem też z niego tworząc kopie zapasowe dysku z danymi jednak tę funkcję zleciłem programowi Good Sync (ustawiając w nim synchronizację jednokierunkową) - działa lepiej (nie dzieli kopii na archiwa/foldery dając przejrzysty obraz plików w jednym folderze, z natychmiastowym dostępem, oryginalną strukturą i kopią usuniętych/zmienionych plików w wyznaczonym miejscu).

Wracając do programu Cobian Backup: po odpowiednim skonfigurowaniu działa samodzielnie, w tle, niefatygując użytkownika niemal wcale (czasem zerknę czy wszystko gra), jest bajecznie konfigurowalny dla tych, którzy lubią sobie poustawiać to i owo (np. eksperymentując z poziomem/częstotliwością/szczegółowością zapisywania dziennika można wydatnie przyspieszyć lub spowolnić operacje, ustawić szyfrowanie archiwów, dość mocno wpływać na kolejność, częstotliwość i zasady rządzące harmonogramem kopii zapasowych - w zasadzie nie znalazłem niczego co by mi w tym programie brakowało).

Duża zaleta - po zainstalowaniu na dysku innym niż systemowy i ponownym zainstalowaniu systemu działa bez potrzeby przeinstalowania zachowując pełną sprawność (nie zapisuje domyślnie konfiguracji w c:\Users\NAZWA_UZYTKOWNIKA\AppData\ data itp. stąd wszystkie pliki konfiguracyjne są w katalogu programu, również na życzenie nie zapisuje plików tymczasowych w katalogu TEMP systemu więc łatwo można go przywrócić do życia po śmierci systemu operacyjnego nie bawiąc się w ponowną konfigurację chociaż można... jest opcja eksportu listy zadań).

Pomimo braku ograniczeń w transferze z FTP i wyłączeniu kompresji (dla oszczędności czasu) bardzo wolno kopiuje dane z serwera www przez FTP. Zaznaczam, że log nie zapisuje każdego skopiowanego pliku a zgłaszać ma tylko błędy (nie ma więc tutaj opóźnień).

Dla przykładu - 8 minut i 41 sekund zajęło mu skopiowanie:

14 MB (14 742 140 bajtów)
2 350 plików, 352 folderów

z FTP (mała strona www).

Ręcznie kopiowanie tych samych plików przy pomocy Total Commander zajęło 6 minut i 37 sekund.
FileZilla poradziła sobie szybciej - tylko 37 sekund!

Nie jest to duża wada biorąc pod uwagę fakt, że wszystko odbywa się automatycznie, w tle, bez angażowania użytkownika niemniej jednak mogłoby być szybciej ;-)

Tak, wiem, niesprawiedliwym jest porównywać program do backupu, w którym funkcja kopiowania przez FTP jest tylko dodatkiem z rasowym programem do obsługi FTP ;-) ale czy nie można by tego dopracować? Może kiedyś pojawi się jakiś plugin parujący Cobiana i FileZillę - wtedy mielibyśmy mistrza kopiowania z demonem prędkości w jednym ;-)

Pomimo tego drobnego mankamentu program oceniam na 5 gwiazdek i serdecznie polecam każdemu, kto chce wydajnie, szybko i bezobsługowo tworzyć kopie zapasowe bo jak wiadomo użytkownicy dzielą się na tych co kopie robią i tych co kopię robić będą... Oby Polak był mądry przed szkodą! ;-)

25.01.2016 00:26 | Recenzja do wersji 11.2.0.582
reklama

Komentarze

0 nowych
  #110 23.03.2018 09:19

@koper9 (niezalogowany): Najpierw może zdobądź wiedzę jak go skonfigurować a potem hejtuj :)

  #109 09.03.2018 10:57

Program mi się nie spodobał. Robi kopie że kopiuj - wklej jest lepsze.

  #108 02.07.2017 16:10

@Anonim (niezalogowany): zainstaluj fromwork 3.5

123tomek   1 #107 22.05.2017 19:02

Ma ktoś sposób na to, gdy ilość kopiowanych plików jest większa niż dostępny temp ( i nie można go zwiększyć)? Niestety program najpierw całe archiwum wrzuca do tempa a potem całość kopiuje (przynajmniej przy włączonej opcji szyfrowania). Przy dużej ilości danych potrzeba drugiej takiej ilości wolnego miejsca na pliki tymczasowe.

  #106 21.05.2017 15:29

@aleks12: "XOPERO"

"xopero" co? Jak można testować produkty? Testerem jesteś, czy pracownikiem xopero? Obstawiam to drugie.

aleks12   1 #105 19.05.2017 10:46

A znacie rozwiązania XOPERO? Ja dopiero testuje ich produkty. Właściwie to jestem zadowolony, ale chętnie posłucham waszych komentarzy.

  #104 12.04.2017 23:02

@Mart123 (niezalogowany): Musisz najpierw poznać podstawy na pc ponieważ czytając twoją wypowiedź przypuszczam że jesteś niedouczonym pyskaczem . natomiast jeśli mogę powiedzieć coś o programie to dla mnie jest super spełnia moje potrzeby - robi be-cap automatycznie z PC na serwer w sieci LAN oddalonej drogą radiową 5,8Ghz na odległość ponad 5000m ponadto be-cap umieszcza na własnym serwerze FTP lub w chmurze Kimax chińskiej produkcji z alliexpres . z programem Cobain oraz serwerem Kimax konfiguracja zajęła mi niecałe 20 minut . nadmieniam pomimo iż mam odczynienia z Pc od czasu pojawienia się systemu Win95 to nie jestem Expert w owej dziedzinie . twoja wypowiedz jest zupełnie niedorzeczna oraz brakuje ci oleju w głowie a nawet podejrzewam że znam przysłowie które idealnie pasuje do ciebie - Kapusta głowa pusta . program polecam jest super .

  #103 29.05.2015 07:51

@margdoc: Moja wersja dziwnym trafem potrafi robić również na dysku sieciowym ;)
Wpisz ścieżkę z palca np \\10.5.5.1\Backup\user\nazwa_kopii

margdoc   3 #102 28.05.2015 22:55

Byłby dla mnie idealny, gdyby działał :)
Niestety nie potrafi zrobić backupu na dysku sieciowym (zwykły domowy WD BookLive). Niby go widzi, ale nie potrafi na nim nic zapisać...

  #101 04.05.2015 16:46

@Anonim (niezalogowany): Mam ten sam problem. Komunikat: Nie znaleziono silnika. Zajrzyj do FAQ. Zrobił pierwszą kopię i kolejnej nie zrobi bo wyskakuje błąd.

  #100 19.04.2015 14:41

ODRADZAM TEN PROGRAM!!!
Kompletnie nie intuicyjny. Najpierw musisz wiedzieć którą z fafnastu wersji programu zainstalować: jako service, standalone, standalone z jakimiś piepszonymi opcjami. Nic nie jest wyjaśnione.
Następnie program nie jest w stanie wykonać kopii z dostępnego w mojej sieci domowej laptopa mimo, że zwykła przeglądarka plików JEST w stanie. Ma jakieś problemy z prawami dostępu mimo że JA jako użytkownik nie mam - vide sam sobie je stworzył.
Na forum programu pełno tego typu błędów. Wyjaśnienia tak pokrętne że umarłem w połowie.
bez sensu i do dupy.
Odradzam.

LamConcept   6 #99 10.04.2015 10:08

@Mikez: Nie wiem czy sprawdzałeś funkcję dostępną w Narzędzia>Opcje>Silnik>"Uruchom Pominięte Kopie".

Autor edytował komentarz.
  #98 08.04.2015 03:26

Proszę o pomoc! Jak zrobić kopię plików z komp.na chmurę np . Dropbox albo inne cały czas wyskakuje jakis error! Co robię nie tak?

  #97 15.03.2015 01:12

da rade na win8?

Mikez   4 #96 03.04.2014 18:53

W harmonogramie mam ustawione wykonywanie kopii raz w tygodniu (poniedziałek o 20:00). Czy da się w programie wymusić, aby w razie mojej nieobecności (co równa się wyłączonemu komputerowi) uruchamiał wykonanie kopii przy pierwszym uruchomieniu PC po ustalonej w harmonogramie godzinie?

  #95 01.04.2014 21:39

Pomocy!!!
Mam taki komunikat jak niżej. Pomocy co mam zrobić aby poprawnie działał program.
2014-04-01 19:53 Witamy w Cobian Backup 11!
2014-04-01 19:53 Interfejs użytkownika jest już gotowy.
ERR 2014-04-01 21:33 Nie znaleziono silnika. Zajrzyj do FAQ

  #94 02.03.2014 10:59

@te0dor: Z wersji 8 na 100% możesz korzystać w firmie. W nowszych niestety wolałem nie ryzykować, bo z tego co pamiętam coś się w licencji zmieniło.

te0dor   1 #93 21.02.2014 14:55

Jaka to licencja, bo czytam w pliku i nic nie kapuje z tego? czy mozna używać Cobian backup w firmie do robienia kopii ? bezplatnie? ktoś wie?

krexon   6 #92 05.11.2013 21:25

Źródła Cobian Backup są na sprzedaż:
http://www.cobiansoft.com/forsale.htm

  #91 04.10.2013 08:48

Polecam do backupu chmurę sugarsync. Od kilku miesięcy korzystam i jestem bardzo zadowolony, możliwość synchronizacji wybranych folderów, udostępnianie etc. Po zarejestrowaniu się przy pomocy poniższego linka oboje otrzymujemy dodatkowe 500MB
https://www.sugarsync.com/referral?rf=bg5dbxe7iqfgw&utm_source=website&u...

reklama