Cobian Backup 11.2.0.582

Strona główna Windows Narzędzia Archiwizacja danych
Pobierz progra​m
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Cobian Backup to darmowy program przeznaczony do synchronizacji i archiwizowania danych znajdujących się na całym dysku twardym lub w konkretnym folderze.

Bardzo ciekawą funkcją aplikacji jest możliwość tworzenia kopii na serwerach FTP (wspierane jest wysyłanie i pobieranie danych). Umożliwia to odzyskanie danych z dowolnego miejsca na świecie, w którym dostępny jest Internet, bez konieczności "zaśmiecania" swojego dysku lokalnego. Cobian Backup nie jest jednak typowym narzędziem przeznaczonym do tworzenia kopii danych, ponieważ jego funkcjonalność oferuje tylko kopiowanie plików i folderów (z możliwością włączenia trybu kompresji) do innych ścieżek/komputerów, tworząc kopie bezpieczeństwa jako rezultat działania. Kompresja może być wykonana za pośrednictwem wielu dostępnych metod w programie oferując do tego silne kodowanie (RSA-Rijndael).

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Oprócz tego o czym pisali poprzednicy: kaskadowość zadań, operowanie na usługach
jak dotąd brak
ocena użytkownika
25.05.2018 15:50 • Recenzja do wersji 11.2.0.582

To co mnie urzekło w tym programie to możliwość realizowania nawet dość skomplikowanych scenariuszy. Jeśli jakiegoś zadania nie da się zrealizować w jednym zadaniu (np. kopiowanie wybranych katalogów jako kopię pełną, a innych jako przyrostową), to można zrobić kilka zadań osobnych i je ze sobą powiązać.

W każdym zadaniu można stworzyć dość bogatą listę czynności do wykonania przed i po jego realizacji. Do tej listy należą: wykonanie komendy z linii poleceń, zatrzymanie i uruchomienie usługi (super gdy kopiuję bazę danych, mogę ją zatrzymać, skopiować i uruchomić na nowo), zrobić pauzę na kilka sekund (np. zatrzymanie usługi bazy danych tego wymaga), zamknięcie jakiegoś programu, a dodatkowo po wykonaniu kopii (lub nawet bez jej wykonywania gdy wybieramy tryb 'ślepy') można komputer zrestartować/zamknąć/uśpić/zahibernować lub zlecić wykonanie następnego zadania (można ustawić warunek że tylko po pomyślnej realizacji bieżącego zadania).

Fajną rzeczą jest możliwość zlecenia przesyłania logu na maila. Może być po każdej kopii, codziennie o określonej godzinie, lub tylko w razie wystąpienia problemów. Może być w treści maila lub jako skompresowany załącznik.

Przy wykonywaniu kopii przyrostowej lub różnicowej można zlecić aby co któraś kopia była pełna.

Jest moduł zarządzania zdalnego - dosyć toporny ale można odpalić zdalnie jakieś zadanie, zdefiniować nowe, lub zmienić niektóre parametry istniejącego zadania

Konfigurowalność, przejrzystość interfejsu i niezawodność
Powolne kopiowanie z FTP
ocena użytkownika
25.01.2016 00:26 • Recenzja do wersji 11.2.0.582

Programu Cobian Backup używam z powodzeniem od wersji 8 Black Moon jeszcze na Windows XP oraz w wersjach nowszych z najnowszą 11 Gravity włącznie, głównie do kopii zapasowej stron www oraz plików ustawień programów, z którymi eksperymentuję często zmieniając ich konfigurację (okresowa kopia zapasowa pozwala mi nie myśleć o ręcznej przed planowanymi zmianami).

Dawniej korzystałem też z niego tworząc kopie zapasowe dysku z danymi jednak tę funkcję zleciłem programowi Good Sync (ustawiając w nim synchronizację jednokierunkową) - działa lepiej (nie dzieli kopii na archiwa/foldery dając przejrzysty obraz plików w jednym folderze, z natychmiastowym dostępem, oryginalną strukturą i kopią usuniętych/zmienionych plików w wyznaczonym miejscu).

Wracając do programu Cobian Backup: po odpowiednim skonfigurowaniu działa samodzielnie, w tle, niefatygując użytkownika niemal wcale (czasem zerknę czy wszystko gra), jest bajecznie konfigurowalny dla tych, którzy lubią sobie poustawiać to i owo (np. eksperymentując z poziomem/częstotliwością/szczegółowością zapisywania dziennika można wydatnie przyspieszyć lub spowolnić operacje, ustawić szyfrowanie archiwów, dość mocno wpływać na kolejność, częstotliwość i zasady rządzące harmonogramem kopii zapasowych - w zasadzie nie znalazłem niczego co by mi w tym programie brakowało).

Duża zaleta - po zainstalowaniu na dysku innym niż systemowy i ponownym zainstalowaniu systemu działa bez potrzeby przeinstalowania zachowując pełną sprawność (nie zapisuje domyślnie konfiguracji w c:\Users\NAZWA_UZYTKOWNIKA\AppData\ data itp. stąd wszystkie pliki konfiguracyjne są w katalogu programu, również na życzenie nie zapisuje plików tymczasowych w katalogu TEMP systemu więc łatwo można go przywrócić do życia po śmierci systemu operacyjnego nie bawiąc się w ponowną konfigurację chociaż można... jest opcja eksportu listy zadań).

Pomimo braku ograniczeń w transferze z FTP i wyłączeniu kompresji (dla oszczędności czasu) bardzo wolno kopiuje dane z serwera www przez FTP. Zaznaczam, że log nie zapisuje każdego skopiowanego pliku a zgłaszać ma tylko błędy (nie ma więc tutaj opóźnień).

Dla przykładu - 8 minut i 41 sekund zajęło mu skopiowanie:

14 MB (14 742 140 bajtów)
2 350 plików, 352 folderów

z FTP (mała strona www).

Ręcznie kopiowanie tych samych plików przy pomocy Total Commander zajęło 6 minut i 37 sekund.
FileZilla poradziła sobie szybciej - tylko 37 sekund!

Nie jest to duża wada biorąc pod uwagę fakt, że wszystko odbywa się automatycznie, w tle, bez angażowania użytkownika niemniej jednak mogłoby być szybciej ;-)

Tak, wiem, niesprawiedliwym jest porównywać program do backupu, w którym funkcja kopiowania przez FTP jest tylko dodatkiem z rasowym programem do obsługi FTP ;-) ale czy nie można by tego dopracować? Może kiedyś pojawi się jakiś plugin parujący Cobiana i FileZillę - wtedy mielibyśmy mistrza kopiowania z demonem prędkości w jednym ;-)

Pomimo tego drobnego mankamentu program oceniam na 5 gwiazdek i serdecznie polecam każdemu, kto chce wydajnie, szybko i bezobsługowo tworzyć kopie zapasowe bo jak wiadomo użytkownicy dzielą się na tych co kopie robią i tych co kopię robić będą... Oby Polak był mądry przed szkodą! ;-)