Contiki 3.0: nowoczesny system dla Internetu Rzeczy, który ruszy też na Commodore 64

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Ile pamięci wymaga wasz system operacyjny? Co takiego potrafi, że wymaga aż tak wiele? Czy nie za bardzo obrósł software'owym tłuszczem? Zanim udzielicie na te pytania odpowiedzi, poznajcie Contiki, rozwijany od 12 lat system operacyjny, który oferuje między innymi pełne wsparcie dla multitaskingu i współbieżnego programowania, kompletny stos sieciowy oraz graficzny interfejs użytkownika, radząc sobie na urządzeniach wyposażonych w 30 KB RAM. Jego deweloperzy po niemal dwóch latach prac przedstawili kolejną oznaczoną numerem 3.0 wersję, choć wprowadza liczne ulepszenia i sterowniki do nowego sprzętu, wciąż działa na komputerach takich jak Commodore 64 czy Atari 800XL.

Jak się jednak zapewne domyślacie, Contiki nie jest pisane dziś specjalnie z myślą o starych komputerach, lecz raczej o tej całej klasie nowych, lekkich urządzeń dla Internetu Rzeczy, których pamięć mierzy się w kilobajtach, budżet energetyczny w miliwatach, szybkość w megahercach i przepustowość w kilobitach na sekundę. Ich producenci często nie chcą wikłać się w umowy licencyjne z komercyjnymi producentami oprogamowania, dlatego więc dostępny na licencji BSD system rozwijany jest wspólnymi siłami programistów z firm takich jak Texas Instruments, Atmel, Cisco, ENEA, ETH Zurich, Redwire, SAP, Sensinode, ST Microelectronics, Zolertia, a także wielu ośrodków akademickich.

Przedstawione w tym tygodniu wydanie 3.0 to przede wszystkim wsparcie dla platform sprzętowych Texas Instruments Sensortag (kosztujący 29 dolarów kompletny zestaw do łączenia sensorów z chmurami obliczeniowymi) oraz Zolertia Re-mote (przeznaczonej do zastosowań w robotyce i budowie bystrego sprzętu płytce deweloperskiej za 73 euro). Przede wszystkim jednak rozszerza ten system o kilka brakujących dotychczas komponentów.

Wprowadzono więc wsparcie dla szfyrowania komunikacji za pomocą AES128, tam gdzie to możliwe z akceleracją sprzętową, obsługę protokołów, dzięki którym możliwe jest łączenie kratowych sieci IPv6 na Contiki bezpośrednio z sieciami IPv4 (w tym oczywiście Internetem) oraz sieciami ethernetowymi. Sama obsługa sieci kratowych IPv6 została niemal w całości przeprojektowana i ulepszona, na czele z protokołem trasowania RPL, dodaniem multicastu i zwiększeniem stabilności.

Dodano też obsługę lekkiego protokołu komunikacyjnego MQTT, używanego do komunikacji w bardzo ograniczonych pod względem przepustowości sieciach i zaktualizowano moduł odpowiedzialny za obsługę protokołu CoAP do komunikacji z bardzo prostymi urządzeniami, takimi jak przełączniki, zawory czy czujniki. Pojawiły się też nowe interfejsy do programowania gniazdek TCP i UDP, co ułatwić ma programowanie sieciowe. Nowa wersja Contiki jest bardziej modularna niż dotąd, dzięki czemu użytkownicy mogą zmieniając ustawienia w pliku Makefile skompilować taki system, jakiego potrzebują, jedynie z niezbędnymi im elementami.

Zainteresowani nowym Contiki znajdą je oczywiście na GitHubie. Kompletne środowisko deweloperskie to już jednak 3 GB, hostowane jest w serwisie Sourceforge.

© dobreprogramy