Coraz bardziej inteligentne wirusy

Strona główna Aktualności

O autorze

Choć ochrona antywirusowa staje się coraz pewniejsza, to jednak twórcy szkodliwych robaków bynajmniej nie mają zamiaru składać broni, wręcz przeciwnie piszą coraz "mądrzejsze" wirusy.

Pierwszy wrześniowy raport dotyczący zagrożeń w Internecie wskazuje, że nowe robaki są bardziej inteligentne i wykorzystują mniejszą ilość kodu, umożliwiającego wykonywanie ściśle określonych zadań pozwalających przejąć kontrolę nad komputerem. Jak podaje firma Sophos, w ubiegłym miesiącu najpopularniejszym wirusem był Netsky P, czyli robak po raz pierwszy wykryty aż 19 miesięcy temu. Z kolei różne odmiany wirusa Mytob stanowiły ponad połowę wszystkich wykrytych we wrześniu infekcji, a na liście 10 "najgorętszych" wirusów miesiąca robak ten okupuje aż 8 miejsc.

Specjalistów branży niepokoi czołowa pozycja wirusa Netsky, bowiem wskazuje ona na wciąż słabą świadomość zagrożenia wśród użytkowników komputerów oraz na niski poziom stosowanych przez nich zabezpieczeń. Tak duży udział robaka - który sieje zniszczenie już od ponad 1,5 roku - w ogólnej liczbie wykrytych infekcji wskazuje, że duża część użytkowników nie podjęła żadnych działań, aby się przed nim zabezpieczyć, a tym samym stanowią "wylęgarnię" robaka, który potem atakuje komputery pozostałych internautów.

Prawdopodobnie ta sama grupa osób korzystających z sieci jest odpowiedzialna za ogromną liczbę programów typu spyware, które w minionym miesiącu szukały łupu w internecie, podała firma Fortinet. Większość szkodliwych programów była rozsyłana drogą poczty elektronicznej z zainfekowanych serwerów. Najpopularniejszą nacją wśród atakowanych byli mieszkańcy USA (blisko 30% zarejestrowanych ataków), a na drugim miejscu znaleźli się obywatele Korei Południowej.

© dobreprogramy
s