Coraz bliżej końca P2P we Francji

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeszcze kilka lat temu parlament francuski był bliski uchwalenia sensacyjnej poprawki, która w zasadzie legalizowałaby pobieranie treści objętych prawem autorskim za pośrednictwem sieci peer-to-peer. Teraz to już jednak historia, a władze Francji wykonały właśnie zwrot o 180 stopni.

Postępują prace nad zapowiadaną przez nas w ubiegłym roku ustawą, która będzie umożliwiać odcinanie piratów od Internetu. Będzie to możliwe dzięki częściowym monitorowaniu aktywności użytkowników przez dostawców internetowych - kto nie zareaguje na ostrzeżenia, ten zostanie tymczasowo lub stale pozbawiony dostępu do globalnej sieci. Francuski senat właśnie przyjął taką propozycję i to niemal jednogłośnie - 297 senatorów głosowało za poparciem ustawy, a tylko 15 było przeciw. Teraz los piratów w rękach Zgromadzenia Narodowego.

Odcinanie łamiących prawo użytkowników od Internetu, czyli zabieranie im narzędzia przestępstwa, może wydawać się dobrym rozwiązaniem problemu piractwa internetowego. Nie zawsze wszystko jest jednak tak oczywiste. Zastrzeżenia co do wspominanej ustawy zgłosiła już Unia Europejska zauważając, że odbieranie dostępu do Internetu w ten sposób może łamać prawa i wolności obywatelskie. Jak widać, kontrowersji nie brakuje, władze kontynuują proces legislacyjny, a pozostałe kraje czekają - i jeśli we Francji się uda, być może wkrótce same wezmą się za wprowadzenie podobnych przepisów u siebie.

© dobreprogramy
s