Coraz lepsza jakość sprzętu komputerowego

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma analityczna Gartner zauważyła znaczną poprawę niezawodności elementów desktopowych komputerów PC a także notebooków.

W ciągu dwóch lat ilość awarii sprzętu w komputerach PC wykrywanych rocznie spadła o 25%. W przypadku notebooków różnica nie była tak duże ale również zauważalna. Jako awarię traktowano każdy problem związany ze sprzętem a więc nie tylko spalone płyty główne ale też uszkodzone zatrzaski w obudowach. W przypadku notebooków wyprodukowanych w latach 2003 i 2004 20% użytkowników stwierdziło usterki w ciągu pierwszego roku użytkowania, natomiast w przypadku notebooków wyprodukowanych w latach 2005 i 2006 problemy miało już tylko 15%. Współczynnik awarii wśród desktopów spadł z 7% do 5%.

Gartner stwierdza, że przyczyną poprawy sytuacji jest dłuższe i dokładniejsze testowanie. Jeszcze kilka lat temu wszystkim podmiotom w łańcuchu dystrybucji sprzętu zależało na jak najszybszym wyprodukowaniu, dostarczeniu i sprzedaży po jak najniższych kosztach. Okazało się, że takie oszczędzanie jest nieopłacalne bo owocuje wysokimi kosztami napraw gwarancyjnych oraz zraża klientów. Firma podkreśla też znaczenie nowych rozwiązań zabezpieczających elementy komputera przed uszkodzeniem.

Przy okazji zmiany ogólnej liczby awarii zmieniają się też ilości poszczególnych rodzajów problemów. Kiedyś w notebookach najczęściej psuły się wyświetlacze, teraz podobnie jak w desktopach najczęściej awarii ulegają płyty główne i twarde dyski. Do stosunkowo dużej awaryjności płyt głównych przyczynia się integrowanie coraz większej ilości układów, np. kart graficznych.

© dobreprogramy
s