r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Coraz więcej oszustw w Internecie...

Strona główna Aktualności

O autorze

Pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł wzrost aż o 50% oszustw e-mailowych i ataków typu "phishing", w porównaniu z grudniem 2003r. W styczniu zanotowano sześć dużych ataków, w trakcie których rozsyłano pocztą elektroniczną zapytanie o dane osobowe i numer karty kredytowej do milionów potencjalnych ofiar.

Phishing to najbardziej bezczelny sposób zdobycia numeru karty kredytowej czy numeru rachunku bankowego, polegający na zapytaniu o te dane właścicieli. Oczywiście nie dzieje się to w sposób bezpośredni, hakerzy starają się wyłudzić te dane pod rozmaitymi pretekstami, w tym m.in. prosząc o podanie danych koniecznych do aktualizacji informacji o kliencie, czy odsyłając do fałszywej strony bankowej, której wygląd do złudzenia przypomina oryginalną witrynę. Ataki tego typu stają się coraz poważniejszym zagrożeniem dla e-handlu. Jak podaje organizacja Anti-Phishing Working Group, w styczniu zanotowano łącznie 176 ataków typu phishing, czyli o 52% więcej niż miesiąc wcześniej.

Grupa przestrzega, że duży wpływ na wzrost liczby e-przestępstw mają sukcesy scamu. Naiwni internauci nieświadomie pobierają programy typu keylogger i trojany, które ułatwiają działanie hakerom i zwiększają zagrożenie. W styczniu, najbardziej narażoną na ataki e-oszustów firma był serwis aukcyjny eBay, a największe zagrożenie czyhało na sektor usług finansowych.

Około 8% z zarejestrowanych ataków typu phishing było związanych z wykrytymi ostatnio lukami w oprogramowaniu Microsoft Internet Explorer, które umożliwiają fałszowanie adresów witryn.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.