Coraz więcej plotek na temat nowych kart graficznych NVIDIA GeForce. Czeka nas przełom?

Coraz więcej plotek na temat nowych kart graficznych NVIDIA GeForce. Czeka nas przełom?

Coraz więcej plotek na temat nowych kart graficznych NVIDIA GeForce. Czeka nas przełom?
Piotr Urbaniak
12.08.2018 08:49

W sieci pojawia się coraz więcej plotek na temat nowych karty graficznych NVIDIA GeForce, które, jeśli wierzyć informacjom podanym przez przedstawicieli GALAX na targach ChinaJoy, zadebiutują najpóźniej we wrześniu. Wprawdzie zarówno sama NVIDIA, jak i większość producentów trzecich nabrało wody w usta, ale nadchodzący sprzęt systematycznie nabiera kształtu, i to nie tylko za sprawą wspomnianej już wypowiedzi jednego z partnerów Zielonych.

W zeszły poniedziałek w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych zarejestrowane zostały znaki handlowe Turing, GeForce RTX oraz Quadro RTX. Tymczasem pierwsza z wymienionych nazw pojawia się w kontekście nowych GeForce'ów od dłuższego czasu, jako domniemana nazwa kodowa ich rdzeni, a dwie kolejne są zgodne ze źródłami, według których porzucony miałby zostać przedrostek GTX właśnie na rzecz RTX, przynajmniej w modelach o najwyższej wydajności, takich jak następca GeForce'a GTX 1080.

Obraz

Jak wiadomo, termin RTX to dość pokrętny akronim od Real-Time Raytracing Technology, czyli rozwiązania, którym NVIDIA szczyciła się już podczas marcowej konferencji GDC dla twórców gier. Z grubsza chodzi o umożliwienie deweloperom budowania realistycznie oświetlonych scen przy użyciu śledzenia promieni, na wzór branży filmowej. Swoje wsparcie dla tej techniki zadeklarował m.in. Microsoft, obiecując wydanie dedykowanego API DirectX Raytracing (DXR). NVIDIA zastrzegła jednak, że wysoki koszt obliczeniowy wymusza ograniczenie kompatybilności do akceleratorów w architekturze Volta i nowszych. Czyżby tym samym stworzono idealną kartę przetargową dla przyszłej generacji i stąd zawirowania z nazewnictwem? Odpowiedź zdaje się być oczywista.

A na tym nie koniec. Pewien youtuber, znany jako AdoredTV, twierdzi, że uzyskał dostęp do wewnętrznych dokumentów NVIDII. Z tych wynika rzekomo, że dwa pierwsze modele nadchodzącej generacji, a mianowicie Titan RTX oraz RTX 2080, ujrzymy jeszcze w tym miesiącu. To z kolei tłumaczyłoby, dlaczego korporacja z Santa Clara tak gorąco zaprasza wszystkich, a zwłaszcza dziennikarzy, na ruszającą 21. sierpnia imprezę Gamescom.

Obraz

Jednocześnie rzeczony przeciek, wbrew pozorom, może uchodzić za dość wiarygodny. Nawet wydajność Titana RTX szacowana na 15 proc. wyższą od osiągów modelu Titan V, aktualnie najwydajniejszej karty graficznej na świecie, nie brzmi irracjonalnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, ile zasobów obliczeniowych tego drugiego zupełnie nie przydaje się w grach. Dla przykładu, Titan V potrafi symultanicznie zrealizować operacje stało- i zmiennoprzecinkową pojedynczej precyzji z pełną przepustowością, co zostało osiągnięte dzięki wykorzystaniu odrębnych rdzeni INT32 oraz FP32. W przypadku gier to jedynie marnotrawstwo tranzystorów.

Projekt laminatu i aspekty konstrukcyjne

Nie można przy tym zapomnieć, że po sieci od ponad tygodnia krążą zdjęcia tajemniczego laminatu, powiązywane z kartą GeForce RTX 2080.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Sfotografowana płytka drukowana nosi oznaczenie NVIDIA PG180, co wskazuje na projekt referencyny, a na jej powierzchni nietrudno dostrzec pola lutownicze dla: ośmiu modułów pamięci VRAM (8 lub 16 GB GDDR6), 10-fazowej sekcji zasilania oraz złącz zasilania PCI Express PEG w konfiguracji 8+6. Oprócz tego w oczy wyraźnie rzuca się nieznane dotąd złącze krawędziowe, które w pewnym stopniu przypomina interfejs NVLink, stosowany w sektorze profesjonalnym do podłączania i parowania ze sobą kart.

Autor widocznych powyżej fotografii dodaje natomiast, że dysponuje wiedzą, jakoby NVIDIA chciała istotnie zmodyfikować chłodzenie referencyjne, zastępując zamkniętą konstrukcję z komorą parową i pojedynczym wentylatorem promieniowym powszechnym wśród producentów trzecich układem otwartym, wyposażonym nie w jeden, ale dwa wentylatory. Zrobiło się intrygująco, prawda?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)