Corel Paint Shop Pro X - obróbka fotografii dla każdego

Strona główna Aktualności

O autorze

Niemal każdy miesiąc przynosi informacje o kolejnym producencie wycofującym się z produkcji aparatów analogowych na rzecz cyfrowych. Od kilku lat aparaty cyfrowe systematycznie tanieją i wypierają z rynku "pudełka proszące nas o klisze fotograficzne". Oczywiście nadal szeroka jest rzesza miłośników klasycznych aparatów jednak fotografia cyfrowa niewątpliwie oferuje szereg zalet i wygód, których Zorka 3 nam nie zaoferuje ;-) Można je wymieniać bardzo długo jednak warto wspomnieć o choćby takich zaletach jak wygoda kadrowania dzięki dużym, wyraźnym wyświetlaczom LCD, możliwość przeglądania zdjęć z poziomu aparatu czy kasowania nieudanych. Dodatkowo, przy coraz niższych cenach nośników pamięci, zwykle możemy bez podłącznia do komputera zrobić nawet kilkaset fotografii wysokiej jakości. Ponadto każdy może sporządzić odbitki w domu. Wystarczy do tego celu jedynie drukarka. To jednak tylko te zalety, które są widoczne na pierwszy rzut oka, cała zabawa może zacząć się po zgraniu naszych "kadrów upamiętniających wyjątkowe chwile" na komputer.

Z pomocą odpowiedniego oprogramowania możemy wówczas rozpocząć obróbkę fotografii niczym w profesjonalnym studiu fotograficznym. Efekty mogą być niebywałe, a wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to zajęcie jedynie dla wybranych. Przy pomocy wygodnych narzędzi wyspecjalizowanych do obróbki fotografii cyfrowych możemy uratować zdjęcia nie do końca udane, możemy wyeksponować to czego nie udało się wyeksponować w momencie wciskania spustu w aparacie, możemy także upiększyć samych siebie :-)

Jednym z narzędzi wyspecjalizowanych w takich właśnie zastosowaniach jest program Paint Shop Pro. Produkt ten rozwijany niegdyś przez firmę Jasc, a obecnie przez Corel, jest w najnowszej wersji Corel Paint Shop Pro X wzbogacony o wiele nowych funkcji, pozwalających na dokonywanie efektownej obróbki "jednym kliknięciem" tj. w sposób automatyczny i bez konieczności posiadana fachowej wiedzy z dziedziny obróbki fotografii. Na przykładzie Corel Paint Shop Pro X w doskonały sposób można zaprezentować możliwości obróbki cyfrowej fotografii.


Interfejs

Corel Paint Shop Pro w wersji X zawiera wiele zmian, poprawek dotyczących głównie interfejsu i nowych narzędzi. W etapie udoskonalania interfejsu pod względem produktywności i łatwiejszego zapoznawania się z aplikacją brali udział wybrani klienci. Zmiany dotyczą głównie lepszej organizacji funkcji i ich odpowiedniego pogrupowania, co zdecydowanie wpływa na polepszenie komfortu i płynności pracy. Wśród poprawek interfejsu znajdujemy m. in. zmiany palety warstw. Od teraz obok nazwy warstwy znajduje się pole miniaturki obrazujący aktualny stan warstwy.

Nowością posród zmian interfejsu jest przeglądarka plików zaimplementowana jako jedna z palet. Dzięki niej szybko i sprawnie możemy przeglądać złożone zbiory zdjęć, a opcja regulowanego przybliżenia dodatkowo poprawia komfort ich przeglądania.


Centrum Edukacyjne

By jak najlepiej rozwinąć wspomnianą kwestię łatwiejszego zapoznawania się z możliwościami aplikacji, Corel zdecydował się na stworzenie zintegrowanego z programem modułu o nazwie Centrum Edukacyjne. Moduł zawiera porady, krok po kroku wyjaśniające działanie narzędzi i funkcji co pozwoli początkującym w bardzo krótkim czasie zapoznać się z możliwościami Paint Shop Pro i edytować zdjęcia na poziome zbliżonym do profesjonalistów. Dodatkowo Centrum Edukacyjne zawiera funkcję zaznaczającą narzędzie, które jest niezbędne do wykonania zamierzonej czynności. Wyświetlanie porad na dane tematy jest uzależnione także od aktualnie wybranego narzędzia co pozwala zauważyć jak skutecznym i usprawniającym pracę modułem jest Centrum Edukacyjne.Centrum Edukacyjne
Nowe narzędzia

Paint Shop Pro zawiera wiele narzędzi pozwalających na korekcję i retuszowanie zdjęć. Dzięki tym profesjonalnym narzędziom jakość edytownych obrazów cyfrowych może wzrosnąć zauważalnie.


Inteligentna korekta zdjęcia

Owe narzędzie jest jednym z najbardziej znaczących nowości wersji X-tej. Dostępna z poziomu menu [Dopasowanie->Inteligentna korekta zdjęcia] dzięki inteligentnej analizie zdjęcia jest w stanie zapronować gotowe, jak najlepsze rozwiązanie korygujące kolory, jasność, ostrość i saturację. Oczywiście użytkownik nie musi korzystać z sugerowanych ustawień, może dowolnie z nimi eksperymentować. Wybrane parametry są pamiętane i mogą być sprawnie wykorzystane do edycji kolejnych zdjęć.

Proszę zerknąć na poniższe zdjęcie, które wyraźnie nie wygląda tak, jak powinno wyglądać zdjęcia naszego ulubieńca.Narzędzie inteligentnej korekcjiWynik działania Inteligentnej korekcji przy sugerowanych parametrach jest zadowalający, co pozwala na umieszczenie zdjęcia wraz z innymi, udanymi zdjęciami.


Usuwanie szumu aparatu cyfrowego

Fotografie cyfrowe wykonane w trudnych warunkach oświetleniowych często są "wzbogacone" o niepożądany efekt szumu. W celu ich kompletnego usunięcia korzystamy z narzędzia dostępnego w menu [Dopasowanie->Usuwanie szumu aparatu cyfrowego].Proste w użyciu narzędzie usuwania szumuJedno kliknięcie wystarcza na pozbycie się niechcianego efektu. Jeśli domyślnie proponowana korekcja jest nie do akceptacji, oczywiście możemy ją dostosować do naszych wymagań.


Kosmetyka

Osiągnięcie jak najlepszego wyglądu na zdjęciach nie zawsze jest możliwa. Jeśli pragniemy podarować bliskim zdjęcie z jakiegoś niezwykle ważnego wydarzenia, to często nie chcemy zwracać ich uwagi na to jak ciężka praca czeka ich ze szczotką do zębów.Szczoteczka do zębów, przed i po :-)
Stosowanie narzędzia jest bardzo proste, na palecie narzędzi odnajdujemy narzędzie Kosmetyka. Wybrane narzędzie poprawy kosmetyki, w tym przypadku Szczoteczka do zębów, nanosimy na zęby naszych bliskich, naciskamy lewy przycisk myszy i szorujemy.

Na tej zasadzie działają także pozostałe narzędzie kosmetyki, mianowicie Korektor Skaz i Opalenizna. Poszczególne narzędzia można znaleźć na palecie szczegółowych informacji narzędzia.Czerwone Oko

Zdjęcia wykonane przy pomocy lampy błyskowej często zawierają efekt czerwonych oczu. Projektanci Corela zadbali o załączenie narzędzia usuwającego ten efekt, dostępnego z palety narzędzi, kryjącego się pod nazwą Czerwone Oko. Podobnie jak narzędzia Kosmetyki, wystarczy wskazać i kliknąć na zmienionym fragmencie, czyli na odbarwionym oku.

Istnieje jeszcze jedna możliwość dostępu do tej funkcji, mianowicie przez menu [Dopasowanie->Usuwanie efektu czerwonych oczu]. Podobnie jak przy pierwszej metodzie, jak pokazano na zdjęciu 05, wskazujemy fragmenty do korekcji.Łatwe usunięcie znanego efektu "czerwonych oczu"

Usuwanie obiektów

Narzędzie usuwające obiekty jest kolejną nowością w Corel Paint Shop Pro. Pozwala usuwać obiekty ze zdjęcia bez potrzeby pieczołowicie przygotowanych zaznaczeń i technik maskujących. Warto zaznaczyć, że w tej kwestii bardzo przydatnym okazuje się być Centrum Edukacji, prowadzące nas przez każdy etap usuwania obiektu obiektu ze zdjęcia. Narzędzie Usuwania obiektów dostępne jest z poziomu palety narzędzi.Albumy, kalendarze

Użytkownikom oddano do dyspozycji narzędzia pomagające tworzyć kalendarze oparte na fotografiach oraz albumy. Istnieje wiele, jeśli nie setki gotowych kompozycji, które służą do jak najlepszego doboru kompozycji zdjęć z tekstem. Moduł tworzenia kalendarza lub albumu dostępny jest z menu [Plik->Uruchom Corel Photo Album].


Efekty graficzne


Paint Shop Pro zawiera bogaty zestaw wbudowanych filtrów i efektów graficznych. Nowością w tej dziedzinie są narzędzia: Film czarno-biały i Film w podczerwieni dostępne w menu [Efekty->Efekty Fotograficzne]. Dzięki nim istnieje możliwość konwersji, jak nazwa wskazuje, na zdjęcia wykonane na filmie czarno-białym z możliwością kontroli kontrastu, poziomu ziarna.
PODSUMOWANIE


W powyższym artykule ująłem zaledwie wycinek możliwości oferowanych przez Corel Paint Shop Pro X, jednak nawet ta mocno skrócona lista funkcjonalności ukazuje jak wielkie możliwości drzemią w tej aplikacji. W związku z tym, że rozmiar artykułu nie pozwolił na dokładną prezentację programu zachęcamy do pobierania z vortalu wersji testowej, a także do zapoznania się z demonstracją, która jeszcze bardziej przybliży atuty Corel Paint Shop Pro X jako narzędzia wyspecjalizowanego do bardzo sprawnej obróbki fotografii cyfrowych.

Życzymy wielu udanych fotografii...

© dobreprogramy
s