Corel Painter Corel Painter 2021 21.0.0.0

Strona główna Mac Grafika Programy do malowania
Pobierz program

Corel Painter jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych programów do malowania, rysowania i tworzenia na podstawie zdjęć. Program powstał z myślą o artystach, a narzędzia mają imitować naturalne materiały malarskie.

Corel Painter ceniony jest między innymi za innowacyjne narzędzia Natural-Media i doskonałe pędzle RealBristle, które zapewniają ruch wirtualnego pędzla imitujący ruchy na prawdziwym płótnie. Na szczególną uwagę zasługują tutaj akwarele i farby olejne. Malarz ma ogromne możliwości kontroli poprzez nakładanie rozpuszczalnika na podłoże lub miejscowe suszenie farb. Warte uwagi są również cyfrowe aerografy, które przypominają tryby mieszania programu Photoshop, oraz warstwa żelowa, która pozwala niedestruktywnie zabarwić znajdujący się pod nią obraz.

Dostępne są również narzędzia RealBristle Dry Media — narzędzia suche — jak realistyczne kredki, ołówki i węgle, które można rozcierać tak samo, jak na papierze. Z nowymi wersjami programu do pracy zaprzęgnięte zostały także systemy symulujące zachowanie cząsteczek i dające różnym pędzlom element losowości. Przy pracy z tabletami firmy Wacom malarz ma pełną kontrolę nad kreską, kryciem, intensywnością koloru, cieniowaniem, a nawet kątem nachylenia narzędzia, jeśli tablet na to pozwala.

Bogatą kolekcję narzędzi malarskich uzupełnia szeroka paleta faktur płótna i papieru, które uwydatniają się podczas rysowania w sposób łudząco przypominający prawdziwe podobrazia. Parametry tekstur również można zmieniać, aby uzyskać podłoża gładsze lub z wyraźnymi włóknami.

Ponadto ogromną zaletą Paintera jest możliwość pracy na niedestruktywnych warstwach i niedestruktywna możliwość klonowania obrazu (malowanie na podstawie innego obrazu). Przy pracy ze zdjęciami warto zwrócić uwagę również na mechanizm SmartStroke, który pozwala uzyskać linie i kontury bardzo dobrze imitujące prawdziwy obraz podczas automatycznego klonowania zdjęć.

Wartą uwagi cechą programu jest możliwość zastosowania „luster” aby namalować widok z kalejdoskopu. Do dyspozycji mamy od 3 do 12 lustrzanych płaszczyzn. A skoro już o lustrach mowa, Corel Painter ma również możliwość malowania symetrycznego — obraz malowany po jednej stronie płótna jest automatycznie kopiowany na drugą, aby zachować idealną symetrię obrazu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!