CorelDRAW Graphics Suite

Strona główna Windows Archiwum Programy archiwalne
Pobierz program

CorelDRAW Graphics Suite to bardzo dobry pakiet graficzny, który zawiera wszystko co jest potrzebne do profesjonalnego tworzenia i edycji grafiki, a także składu niewielkich dokumentów.

Trzon pakietu stanowią CorelDRAW X4 - do edycji grafiki wektorowej oraz Photo-Paint X4 - do edycji grafiki rastrowej. W skład pakietu wchodzą ponadto: Corel PowerTRACE X4 - narzędzie do konwersji obrazów bitmapowych na wektorowe oraz Corel CAPTURE X4 - do zrzutów ekranowych.

Nowa wersja zawiera przeszło 50 nowych funkcji w stosunku do X3 m.in. live text formatting (formatowanie tekstu w locie), font identification (identyfikacja czcionek), independent page layers (niezależne warstwy dla poszczególnych stron), interactive tables (interaktywne tabele) i wiele innych.

Najważniejsze nowości wersji X4


 • Live text formatting (formatowanie tekstu w locie) - CorelDRAW Graphics Suite X4 wprowadza podgląd użytych opcji formatowania tekstu zanim ostatecznie zaaplikujemy je do dokumentu, dzięki czemu zyskujemy na czasie podczas dobierania fontów, ich rozmiarów, czy chociażby odpowiadających nam sposobów wyrównywania treści.
 • Font identification (identyfikacja czcionek) - CorelDRAW Graphics Suite X4 integruje się z WhatTheFont, usługą identyfikacji czcionek online z MyFonts.com, co przyśpiesza odnalezienie zestawów fontów już użytych w różnorakich dokumentach graficznych.
 • Independent page layers (niezależne warstwy dla poszczególnych stron) - zaawansowana kontrola i edycja warstw niezależnie dla każdej strony dokumentu.
 • Interactive tables (interaktywne tabele) - nowe, interaktywne narzędzie tabel w CorelDRAW Graphics Suite X4 pozwala na tworzenie oraz importowanie tabel w celu uzyskania efektywnego układu strony dla tekstu i grafiki.
 • Integracja z CorelDRAW ConceptShare - oparta na środowisku Web opcja ConceptShare umożliwia dzielenie się w czasie rzeczywistym projektami i pomysłami z współpracownikami, czy klientami z poziomu obszaru roboczego użytkownika
 • Wsparcie dla nowych formatów plików - CorelDRAW Graphics Suite X4 : Microsoft Office Publisher, Word 2007, Illustrator CS3, Photoshop CS3, PDF 1.7 (Acrobat 8), DXF i DWG, oraz Corel Painter X.
 • Profesjonalne szablony - CorelDRAW Graphics Suite X4 zawiera 80 profesjonalnie przygotowanych szablonów z możliwością dowolnej edycji, każdy z nich z przypisami autorów m.in. wyjaśniającymi powody zastosowania określonych rozwiązań, czy z radami odnośnie przygotowania własnych projektów opartych na tych już gotowych.
 • Specialized fonts (specjalistyczne fonty) - poszerzona gama czcionek.
 • Nowy ekran powitalny - szybki dostęp do ostatnio edytowanych dokumentów, szablonów, czy samouczków wideo.
 • Wsparcie dla plików RAW - możliwość bezpośredniego importu plików RAW z aparatu cyfrowego (około 300 obsługiwanych aparatów, podgląd w czasie rzeczywistym, szybkie poprawianie kolorów, czy jakości zdjęcia - z poziomu Corel PHOTO-PAINT X4 i CorelDRAW X4).
 • Straighten image ("prostowanie" obrazu): Szybkie i łatwe wyrównywanie w PHOTO-PAINT obrazów krzywo zeskanowanych lub sfotografowanych (podgląd zmian w czasie rzeczywistym), od razu z opcją automatycznego przycinania.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

świetny do grafiki wektorowej, atrakcyjne cenowo edycje specjalne, dużo dodatków w wersji pełnej
słaba praca z rastrami, stare błędy, niestabilne działanie programów
ocena użytkownika
25.08.2010 16:02 • Recenzja do wersji X4 PL

Niegdyś pakiet ideał – kompleksowy i w dodatku niedrogi (w odmianach Home & Student oraz Special Edition). Obecnie już tylko… niedrogi. Flagowy CorelDRAW w dalszym ciągu jest świetny do prac wektorowych czyli – upraszczając - do wszystkiego co chcielibyśmy drukować. Projektowanie wizytówek, prostych folderów, dyplomów można opanować bardzo szybko dzięki czemu program z powodzeniem może być wykorzystywany nie tylko przez profesjonalistów ale także np. w niedużym biurze.

Niestety drugi składnik pakietu – Corel Photo-Paint stoi w miejscu. Na dobrą sprawę bardziej adekwatna byłaby nazwa Corel Paint bo z „Photo” już ten program nie zbyt wiele wspólnego. Przekłamania barw, kiepskie działanie wielu funkcji, błędy ciągnące się od przynajmniej 7 wersji (np. przycinanie rozmiaru), tragiczna stabilność, a do tego jeszcze fatalne algorytmy kompresji plików JPEG (zajmują więcej niż identyczne wygenerowane w Photoshopie i są do tego gorszej jakości).

Reasumując – CorelDRAW do grafiki wektorowej jak najbardziej, do rastrów, a w szczególności obróbki zdjęć – lepiej wybrać Adobe Photoshopa (nawet w wersji Elements) lub… darmowego GIMPa ;)