CorelDRAW Graphics Suite 2017 19.1.0.434

Strona główna Windows Grafika Pakiety graficzne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Najnowsza wersja rewelacyjnego pakietu graficznego CorelDRAW Graphics Suite. Pakiet zawiera absolutnie wszystko co jest potrzebne do profesjonalnego tworzenia i edycji grafiki, składu niewielkich dokumentów, a także tworzenia animacji.

Trzon pakietu stanowią CorelDRAW - do edycji grafiki wektorowej oraz Photo-Paint - do edycji grafiki rastrowej. W skład pakietu wchodzą ponadto: Corel CAPTURE - do zrzutów ekranowych i Corel CONNECT - przeglądarka, pozwalająca na oglądanie zdjęć z lokalnego dysku lub sieci w trybie pełnoekranowym. Program został wyposażony w nowy organizer, który pozwala na lepsze zarządzanie grafikami, projektami, czcionkami i zdjęciami. Wprowadzono też możliwość blokowania paska narzędziowemu - dzięki temu na stałe będzie znajdował się w określonym przez nas miejscu.

Na potrzeby zaawansowanej typografii do Corel Draw Graphics Suite trafiły narzędzia OpenType, które umożliwiają kontekstową i stylistyczną podmianę znaków, stosowanie ligatur czy ornamentów, przy zachowaniu przenośności. Podobne możliwości wprowadzone zostały w narzędziach do obsługi języków z Azji i Bliskiego Wschodu. Ciekawie zapowiada się również narzędzie Color Harmonies, które pozwoli stworzyć jednym kliknięciem paletę kolorów dopełniających dla już wybranych, oraz modyfikować całą paletę kolorystyczną projektu z zachowaniem różnic między odcieniami. Do palet narzędzi dołączyła ponadto paleta stylów obiektów, z poziomu której łatwo można zmieniać kontury, wypełnienia, styl tekstu, kolory i inne atrybuty obiektów należących projektu. Ulubione style można zapisywać i zbierać w katalogi do wykorzystania w innych projektach. Jeśli zaś chodzi o samo modyfikowanie kształtów, cztery nowe narzędzia pozwolą wydobyć ze zwykłych figur geometrycznych coś niezwykłego dzięki możliwości wyciągania spirali, ręcznego rozmazywania oraz przyciągania i odpychania krawędzi od pędzla.

Firma Corel w tej wersji pakietu wprowadziła także zupełnie nowe narzędzia do projektowania stron internetowych w ramach aplikacji Corel Website Creator. W kwestii projektowania na potrzeby wydruku również trochę się zmieniło — ramki PowerClip pozwolą zarezerwować miejsce w projekcie dla tekstu lub grafik, możliwe jest również podejrzenie jak będzie układał się tekst w projekcie oraz łatwe numerowanie stron. W kolekcji wypełnień znalazły się nowe bitmapy, oraz ciekawe wypełnienia wektorowe z przezroczystym tłem.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Komfort pracy; intuicyjny; niedrogi; ogromne możliwości;
Wymagania sprzętowe (procesor),
ocena użytkownika

1) W pierwszej kolejności chciałbym wyjaśnić mały haczyk z instalacją gdyż program występuje w pełnej wersji po polsku czyli instalacja + program. Problem polega na tym że link z DP odsyła nas do http://www.coreldraw.com skąd można pobrać plik "wersje próbne" (po wpisaniu klucza oczywiście pełne) o nazwie "cdgsx8seo-emea.exe", który domyślnie jest po pl ale program po ANG!, proszę wejść na http://www.corel.com/pl/free-trials/ stąd plik pobrany ma nazwę "CorelDRAWGraphicsSuiteX8Installer_RW.exe", pobiera on program instalacyjny .zip po czym po zainstalowaniu mamy program po PL!. (Proszę DP o z aktualizowanie tego).

2) O Plusach.
- Choć obecnie od kilku dni mam Windows 10 i o stabilności pracy tu niewiele powiem, jednak na Windows-ie 7 program pracował mi stabilnie, nie zdarzyło mi się by program zwiesił się czy "wykrzaczył".
- Wspomniałem że program jest intuicyjny, ponieważ pracowałem wcześniej na Adobe Ilustrator CS6 i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć że na tym programie pracuje się o wiele szybciej. Program sam w sobie jest bardziej poukładany. Praca z krzywymi nie wymaga już tylu kliknięć. SAMA PRZYJEMNOŚĆ.

3) Cena programu w porównaniu do jego możliwości i konkurencji, to jest on naprawdę niedrogi zważywszy, ze nawet wykupienie na dożywotnią licencję się bardzo opłaca. Nawet jeśli, ktoś by miał z Was plany na zmianę/aktualizację w późniejszym czasie programu to i tak nic nie traci, bo różnica roku nie wiele cokolwiek zmienia. Więc z mojej strony zachęcam do kupna niż licencjonowania, choć wybór pozostawiam Wam.

4) Na koniec chciałem wspomnieć o pewnym minusie na którym ja się trochę złapałem. Obsługiwane procesory przez ten program to "Intel Core i3/5/7 lub AMD Athlon 64", problem może się pojawić m.in. w PhotoPaint z plikami od RAW. Nie wiem czy problem może z czymś jeszcze występować bo na razie nie widzę, na razie tylko z tym dostrzegłem i problem może się pojawić u nie wszystkich, kwestia szczęścia. Jednak jeśli komuś na tym zależy warto to sprawdzić. Oczywiście rozwiązaniem może być wsparcie innym programem, jakimś lekkim, chociaż podając pierwszy z brzegu darmowy (pakiet, lub pojedynczy program wybrany przez Was) https://www.google.com/nikcollection/

Recenzja dla 18.1 PL (Proszę DP o aktualizację wersji programu, linku jak i informacji o polskiej wersji)

Pozdrawiam i życzę owocnych prac.

05.01.2017 15:25 | Recenzja do wersji X8 18.0
obsługa procesorów wielordzeniowych, nowy silnik do zarządzania kolorów, kilka nowych funkcji i efektów, odświeżony interfejs
problemy ze stabilnością, brak kompatybilności w obsłudze konturów

Trudno określić, czy pakiet CorelDRAW w wersji 15 (X5 wg nowej numeracji produktów przyjętej przez Corela) jest czymś nowym, czy też odświeżoną wersją poprzednich wydań. Interfejs, został nieco odświeżony pod względem estetycznym (naturalna kolej rzeczy), jednak pod względem funkcjonalnym niewiele różni się on od poprzednich wydań - ma to swoje zalety, gdyż użytkownicy starszych wersji nie będą mieli problemów z opanowaniem obsługi X5.

Odstraszać może nowy silnik do zarządzania kolorami. Mnogość opcji w oknie dotyczącym ustawień kolorów naprawdę powala, w porównaniu z tym, co było w X4 i poprzednich. O ile dla domowego użytkownika opcje te nie będą miały raczej znaczenia (poza wyborem trybu do grafiki internetowej i do wydruku), o tyle profesjonaliści będą mogli w miarę optymalnie skonfigurować odwzorowanie kolorów wg potrzeb.

Corel X5 to także obsługa procesorów wielordzeniowych i współpraca z Windowsem 7. Niestety, nie wpłynęło to na stabilność programu: dotyczy to zwłaszcza programu CorelDRAW, który jest przecież podstawą pakietu. Program potrafi zamknąć się przy operowaniu na prostym rysunku. Programiści próbowali zmienić coś z konturami obiektów - w ustawieniach konturów nie widać wielkich zmian, jednak po otwarciu pliku zapisanego w wersji 14 lub starszej, parametry konturów ulegają zniszczeniu – zamiast rysunku możemy zobaczyć czarną plamę, bo grubość linii nagle zmieniła się na maksymalną. Podobnie rzecz się ma przy zapisywaniu pliku stworzonego w wersji X5 do wersji starszej: wówczas niektóre linie są usuwane!

Co do programu PhotoPaint, to nie zauważyłem istotnych zmian, poza kilkoma nowymi funkcjami i efektami. Pliki zapisane w X5 są bez problemu odczytywane w starszych wydaniach.

Czy nowa wersja X5 jest warta zakupu? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli potrzebujemy Corela do użytku domowego i szkolnego, o wiele korzystniej wyjdzie zakup X4 EDU (dostępny również w pakietach z innymi produktami Corela, za 1/4 ceny wersji do użytku komercyjnego). Wersja komercyjna X4 jest zbliżona cenowo do X5 - w tym wypadku wybrałbym najnowszą wersję. Ciągle jednak na rynku jest dostępna pełna wersja X3 - za mniej niż połowę obecnej ceny X5. Osobiście, wstrzymałbym się z zakupem X5 i spokojnie zainwestował w X3 - tak naprawdę, nie dostrzeżemy zbyt wielkiej różnicy w funkcjonalności, za to w portfelu - i owszem.

27.08.2010 11:34 | Recenzja do wersji X5 PL

Komentarze

0 nowych
  #141 10.03.2018 18:39

@sacc: Sam nie wiem, ale okropnie ten interfejs od X8 wygląda, czytelności za grosz...

cephei   13 #140 26.02.2018 20:43

Dlaczego pojawiła się ta wersja Corela jako nowość, skoro jest ona już od 08-10-2017 ?

cephei   13 #139 26.02.2018 16:26

@Luc3k: Tak...w wersji X7 już tak nie wywala. CorelDRAW 2017 to już zupełnie dobry program. Tylko ta cena.

Luc3k   9 #138 22.01.2018 14:32

@Grabcu (niezalogowany): Ja sam używam X4/X5 i jedyne co mnie wkurza to jak się przy zapisywaniu dużego pliku pliku albo edycji skomplikowanej krzywej wywali bez ostrzeżenia.

Czy udało się jakoś rozwiązać ten problem?

  #137 30.06.2017 16:12

Hej użytkowałem, ale za krótki okres próbny mają teraz, ktoś wie jak zapisać pracę po okresie próbnym by nie płacić?Jest na to jakaś sztuczka?

sacc   11 #136 14.04.2017 10:50

Zastanawiam się co za bies podkusił Kanadyjczyków by interfejs doskonałego skądinąd programu tak zmasakrować poprzez wprowadzenie obłędu białe na białym....?

PitBoss   10 #135 05.01.2017 14:03

Jedynym minusem jaki dostrzegam w tym programie to "Intel Core i3/5/7 lub AMD Athlon 64" w przypadku "PHOTOpaint" może być problem przy otwieraniu plików RAW jeśli ktoś posiada inny procesor. W moim przypadku tak właśnie jest :(

Nie bardzo jednak rozumiem co jest grane z wersją po PL. Musiałem reinstalowac system i oryginalny plik instalacyjny mi zaginął. Ale mam jeszcze stare konfiguracje na D:/ (bo tam go instalowałem) i co dziwne obecne instalacje które Corel oferuje są po PL a program po Ang. W zeszłym roku jak pobierałem instalkę to wybierałem w jakiej wersji chce program i miałem po Polsku cały. Jakby co mam jeszcze folder z katalogiem na polską wersję :). Druga dziwna sprawa program nie pyta gdzie instalować od razu po zaakceptowaniu regulaminu instaluje się na C: DZIWNA SPRAWA, albo faktycznie zmienili instalację albo ten win 10 do reszty zwariował i sam domyślnie instaluje na C bez pytania.

EDIT: Znalazłem rozwiązanie, ha... taki mały haczyk, a dużo zmienia -> postaram się to wyjaśnić w recenzji i mam nadzieję ze DP z aktualizują informacje.

Autor edytował komentarz w dniu: 05.01.2017 14:54
  #134 19.12.2016 20:21

@cephei: No i mamy problem, bo to na kombinacji Windows 10 i Corel X8 nie działa. Tym bardziej, że w katalogu C:\Windows\Installer\$PatchCache$\... jest kopia wzorcowa pliku RMPCUNLR.DLL ;-)

  #133 30.10.2016 21:15

@cephei: wielkie dzięki kolego, natrętna prośba zalogowania na konto wywalona :)

  #132 17.10.2016 21:21

Właśnie wyrzuciłem do śmieci pachnący farbą pakiet instalacyjny. Wydałem kasę, zainstalowałem i co? Użyłem Menadżera zadań, by pozbyć się zamrożonego okna programu. Na opakowaniu firma corel nie napisała, że program nie działa w ostatnią niedzielę ani w pierwszy poniedziałek tygodnia a pani w mediamarkcie odmówiła zwrotu pieniędzy, jako że ich odpowiedzialność kończy się wraz ze sprzedażą chłamu.

PitBoss   10 #131 30.07.2016 18:17

Witam. Mam pytanie do bardziej obeznanych ludzi w tych tematach. Chciałem robić stałe zlecenia dla fotolii (i nie tylko), w Urzędzie Skarbowym poinformowali mnie, iż przy stałych dochodach muszę stworzyć firmę. Wiadomo że biznes do stałych (dobrych) dochodów może trochę potrwać, ale czy jest sens kupowania wersji normalnej a potem dla firm, nie lepiej od razu dla firm... tylko czy tak się da?
No i zastanawia mnie też czy wersja normalna pozwala mi na legalne sprzedawanie grafik?
Ktoś coś by umiał doradzić?

No i podobnie z painterem 2016. Bo w Photoshop CC jest droższy a po za tym produkty od Corela wydają mi się bardziej dopracowane (pod wieloma względami) niestety Cs6 który zakupiłem (kiedyś) nie posiada wsparcia i nie odpali mi się na Win10.
Szkoda że nie robią dla Linuxów :(

Z góry dzięki za doradztwo.

cephei   13 #130 21.06.2016 14:20

@Jany: Ale jak już raz też zarejestrujesz to nie ma później problemu i nie pyta non stop. Tylko gdy się wylogujesz to też będzie nękać, aby się zalogować.

cephei   13 #129 21.06.2016 14:16

@Jany: Powinno zadziałać. Trzeba wykasować pliki z tych lokalizacji, Oczywiście po "X" dajesz swój numer wersji. Corel\CorelDRAW Graphics Suite X(numer wersji)\Setup\RMPCUNLR.dll
Corel\CorelDRAW Graphics Suite X(numer wersji)\FontManager\RMPCUNLR.dll
Corel\CorelDRAW Graphics Suite X(numer wersji)\Draw\RMPCUNLR.DLL
Corel\CorelDRAW Graphics Suite X(numer wersji)\Connect64\RMPCUNLR.DLL
Corel\CorelDRAW Graphics Suite X(numer wersji)\Capture\RMPCUNLR.DLL
Corel\CorelDRAW Graphics Suite X(numer wersji)\PHOTO-PAINT\HMPCUNLR.DLL
Nie powinien już pytać o rejestrację.

Jany   12 #128 24.05.2016 11:38

Da się jakoś wyłączyć wymuszenie rejestracji?

WODZU   20 #127 11.04.2016 21:11

@cephei: Nie, ale gdybym nie miał obrazu partycji systemowej sprzed instalacji triala X7, pewnie musiałbym ratować się w opisany przez Ciebie sposób :)

cephei   13 #126 11.04.2016 18:11

@WODZU: a próbowałeś odinstalować Corela wersję pełną, wyczyścić rejestr Ccleanerem(akurat ten robi to "delikatnie") i zainstalować jeszcze raz Corela pełnego?

WODZU   20 #125 11.04.2016 11:53

@cephei: Też nie używam żadnych sprzątaczy rejestru, bo nie ufam im. Po prostu odtworzę partycję systemową z kopii zapasowej i zobaczę czy wszystko wróci do normy.

cephei   13 #124 11.04.2016 11:49

@WODZU: a czyściłeś rejestr po tym? może jeśli tak program usunął jakieś wpisy. ja z reguły nie używam obecnie żadnych tego typu programów, bo zawsze potem z jakims programem jest kłopot.

WODZU   20 #123 11.04.2016 11:24

@cephei: U mnie wygląda to tak, jakby niektóre pliki pełnej wersji X6 zostały nadpisane przez trial X7 i po odinstalowaniu X7 usunięte lub odwołania do nich w rejestrze nieprzywrócone. Przestały np. działa niektóre skrypty, bo namieszane zostało coś z VB.

cephei   13 #122 11.04.2016 08:00

@WODZU: Tak...bez problemów.