CorelDRAW Graphics Suite CorelDRAW Graphics Suite 2020 22.1.1.523

Strona główna Windows Grafika Pakiety graficzne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Najnowsza wersja rewelacyjnego pakietu graficznego CorelDRAW Graphics Suite. Pakiet zawiera absolutnie wszystko co jest potrzebne do profesjonalnego tworzenia i edycji grafiki, składu niewielkich dokumentów, a także tworzenia animacji.

Trzon pakietu stanowią CorelDRAW - do edycji grafiki wektorowej oraz Photo-Paint - do edycji grafiki rastrowej. W skład pakietu wchodzą ponadto: Corel CAPTURE - do zrzutów ekranowych i Corel CONNECT - przeglądarka, pozwalająca na oglądanie zdjęć z lokalnego dysku lub sieci w trybie pełnoekranowym. Program został wyposażony w nowy organizer, który pozwala na lepsze zarządzanie grafikami, projektami, czcionkami i zdjęciami. Wprowadzono też możliwość blokowania paska narzędziowemu - dzięki temu na stałe będzie znajdował się w określonym przez nas miejscu.

Na potrzeby zaawansowanej typografii do Corel Draw Graphics Suite trafiły narzędzia OpenType, które umożliwiają kontekstową i stylistyczną podmianę znaków, stosowanie ligatur czy ornamentów, przy zachowaniu przenośności. Podobne możliwości wprowadzone zostały w narzędziach do obsługi języków z Azji i Bliskiego Wschodu. Ciekawie zapowiada się również narzędzie Color Harmonies, które pozwoli stworzyć jednym kliknięciem paletę kolorów dopełniających dla już wybranych, oraz modyfikować całą paletę kolorystyczną projektu z zachowaniem różnic między odcieniami. Do palet narzędzi dołączyła ponadto paleta stylów obiektów, z poziomu której łatwo można zmieniać kontury, wypełnienia, styl tekstu, kolory i inne atrybuty obiektów należących projektu. Ulubione style można zapisywać i zbierać w katalogi do wykorzystania w innych projektach. Jeśli zaś chodzi o samo modyfikowanie kształtów, cztery nowe narzędzia pozwolą wydobyć ze zwykłych figur geometrycznych coś niezwykłego dzięki możliwości wyciągania spirali, ręcznego rozmazywania oraz przyciągania i odpychania krawędzi od pędzla.

Firma Corel w tej wersji pakietu wprowadziła także zupełnie nowe narzędzia do projektowania stron internetowych w ramach aplikacji Corel Website Creator. W kwestii projektowania na potrzeby wydruku również trochę się zmieniło — ramki PowerClip pozwolą zarezerwować miejsce w projekcie dla tekstu lub grafik, możliwe jest również podejrzenie jak będzie układał się tekst w projekcie oraz łatwe numerowanie stron. W kolekcji wypełnień znalazły się nowe bitmapy, oraz ciekawe wypełnienia wektorowe z przezroczystym tłem.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Komfort pracy; intuicyjny; niedrogi; ogromne możliwości;
Wymagania sprzętowe (procesor),
ocena użytkownika
05.01.2017 15:25 • Recenzja do wersji X8 18.0

1) W pierwszej kolejności chciałbym wyjaśnić mały haczyk z instalacją gdyż program występuje w pełnej wersji po polsku czyli instalacja + program. Problem polega na tym że link z DP odsyła nas do http://www.coreldraw.com skąd można pobrać plik "wersje próbne" (po wpisaniu klucza oczywiście pełne) o nazwie "cdgsx8seo-emea.exe", który domyślnie jest po pl ale program po ANG!, proszę wejść na http://www.corel.com/pl/free-trials/ stąd plik pobrany ma nazwę "CorelDRAWGraphicsSuiteX8Installer_RW.exe", pobiera on program instalacyjny .zip po czym po zainstalowaniu mamy program po PL!. (Proszę DP o z aktualizowanie tego).

2) O Plusach.
- Choć obecnie od kilku dni mam Windows 10 i o stabilności pracy tu niewiele powiem, jednak na Windows-ie 7 program pracował mi stabilnie, nie zdarzyło mi się by program zwiesił się czy "wykrzaczył".
- Wspomniałem że program jest intuicyjny, ponieważ pracowałem wcześniej na Adobe Ilustrator CS6 i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć że na tym programie pracuje się o wiele szybciej. Program sam w sobie jest bardziej poukładany. Praca z krzywymi nie wymaga już tylu kliknięć. SAMA PRZYJEMNOŚĆ.

3) Cena programu w porównaniu do jego możliwości i konkurencji, to jest on naprawdę niedrogi zważywszy, ze nawet wykupienie na dożywotnią licencję się bardzo opłaca. Nawet jeśli, ktoś by miał z Was plany na zmianę/aktualizację w późniejszym czasie programu to i tak nic nie traci, bo różnica roku nie wiele cokolwiek zmienia. Więc z mojej strony zachęcam do kupna niż licencjonowania, choć wybór pozostawiam Wam.

4) Na koniec chciałem wspomnieć o pewnym minusie na którym ja się trochę złapałem. Obsługiwane procesory przez ten program to "Intel Core i3/5/7 lub AMD Athlon 64", problem może się pojawić m.in. w PhotoPaint z plikami od RAW. Nie wiem czy problem może z czymś jeszcze występować bo na razie nie widzę, na razie tylko z tym dostrzegłem i problem może się pojawić u nie wszystkich, kwestia szczęścia. Jednak jeśli komuś na tym zależy warto to sprawdzić. Oczywiście rozwiązaniem może być wsparcie innym programem, jakimś lekkim, chociaż podając pierwszy z brzegu darmowy (pakiet, lub pojedynczy program wybrany przez Was) https://www.google.com/nikcollection/

Recenzja dla 18.1 PL (Proszę DP o aktualizację wersji programu, linku jak i informacji o polskiej wersji)

Pozdrawiam i życzę owocnych prac.

obsługa procesorów wielordzeniowych, nowy silnik do zarządzania kolorów, kilka nowych funkcji i efektów, odświeżony interfejs
problemy ze stabilnością, brak kompatybilności w obsłudze konturów
27.08.2010 11:34 • Recenzja do wersji X5 PL

Trudno określić, czy pakiet CorelDRAW w wersji 15 (X5 wg nowej numeracji produktów przyjętej przez Corela) jest czymś nowym, czy też odświeżoną wersją poprzednich wydań. Interfejs, został nieco odświeżony pod względem estetycznym (naturalna kolej rzeczy), jednak pod względem funkcjonalnym niewiele różni się on od poprzednich wydań - ma to swoje zalety, gdyż użytkownicy starszych wersji nie będą mieli problemów z opanowaniem obsługi X5.

Odstraszać może nowy silnik do zarządzania kolorami. Mnogość opcji w oknie dotyczącym ustawień kolorów naprawdę powala, w porównaniu z tym, co było w X4 i poprzednich. O ile dla domowego użytkownika opcje te nie będą miały raczej znaczenia (poza wyborem trybu do grafiki internetowej i do wydruku), o tyle profesjonaliści będą mogli w miarę optymalnie skonfigurować odwzorowanie kolorów wg potrzeb.

Corel X5 to także obsługa procesorów wielordzeniowych i współpraca z Windowsem 7. Niestety, nie wpłynęło to na stabilność programu: dotyczy to zwłaszcza programu CorelDRAW, który jest przecież podstawą pakietu. Program potrafi zamknąć się przy operowaniu na prostym rysunku. Programiści próbowali zmienić coś z konturami obiektów - w ustawieniach konturów nie widać wielkich zmian, jednak po otwarciu pliku zapisanego w wersji 14 lub starszej, parametry konturów ulegają zniszczeniu – zamiast rysunku możemy zobaczyć czarną plamę, bo grubość linii nagle zmieniła się na maksymalną. Podobnie rzecz się ma przy zapisywaniu pliku stworzonego w wersji X5 do wersji starszej: wówczas niektóre linie są usuwane!

Co do programu PhotoPaint, to nie zauważyłem istotnych zmian, poza kilkoma nowymi funkcjami i efektami. Pliki zapisane w X5 są bez problemu odczytywane w starszych wydaniach.

Czy nowa wersja X5 jest warta zakupu? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli potrzebujemy Corela do użytku domowego i szkolnego, o wiele korzystniej wyjdzie zakup X4 EDU (dostępny również w pakietach z innymi produktami Corela, za 1/4 ceny wersji do użytku komercyjnego). Wersja komercyjna X4 jest zbliżona cenowo do X5 - w tym wypadku wybrałbym najnowszą wersję. Ciągle jednak na rynku jest dostępna pełna wersja X3 - za mniej niż połowę obecnej ceny X5. Osobiście, wstrzymałbym się z zakupem X5 i spokojnie zainwestował w X3 - tak naprawdę, nie dostrzeżemy zbyt wielkiej różnicy w funkcjonalności, za to w portfelu - i owszem.