Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wy nie lubicie kafli, ja nie lubię wstążki...

Dziwne, co nie? Windowsem 8 mam okazję "bawić się" już od wersji Consumer Preview, lecz nawet od tamtego czasu nie potrafię przekonać się do wstążki, która jest obecna w Windows Explorerze. Do samej wstążki nic nie mam, od razu mi się spodobała, gdy pojawiła się w MS Office 2007, a następnie w aplikacjach usługi Windows Live (Poczta, Writer lub Paint) oraz innych producentów oprogramowania niż Microsoft, ale jednak ta z ósemki nie przemawia do mnie, pomimo iż wszystko co mamy w siódemce (a nawet i więcej) zostało idealnie przełożone na ósemkową wstążkę.

Wstążka to pasek przycisków i ikon posegregowanych w tematyczne karty. Każda aplikacja posiada inny układ kart, w zależności od funkcji, które dany program oferuje.

nieomylna Wikipedia

Pewnie jakiś kolejny hejter...

A skądże! Może mam kilka małych uwag co do nowego Windowsa, lecz żaden ze mnie zomo_prl (Pozdrawiam ;), no dobra... Zacząłem gadać o wstążce, więc pasowałoby o niej kontynuować.

Pasowałoby też trochę pomyśleć "dlaczego jej nie lubię?"

Dużo wcześniej mieliśmy pasek menu z zakładkami (naciśnijcie Alt przy otwartym oknie) "Plik", "Edycja", "Widok", "Narzędzia" i tym podobne. Jeżeli dobrze się przyglądniemy, to zauważymy, że wszystkie te zakładki zostały starannie "porozkładane" na wstążce, tak aby łatwiej korzystało się z aplikacji, co jak widać działa. Jest jeszcze jedna rzecz, która stoi pomiędzy zakładkami a wstążką, jest nią...

(8:54) ... "funkcja dla zaawansowanych użytkowników", a mowa tutaj dokładnie o menu kontekstowym. Zapewne duża ilość osób, która zasiada na co dzień przy swoim komputerze czy to w domu, czy to w pracy korzysta z dogodności prawego przycisku myszy (lub lewego, zależy od tego czy prawa ręka jest w gipsie ;), lecz robi to jedynie "duża ilość".

Jak powiedział Pan Brent Ethington z Microsoftu, jest to "funkcja dla zaawansowanych użytkowników" i nie mogłem w to uwierzyć póki nie spytałem się swojej mamy, czy korzysta z menu kontekstowego, które można otworzyć za pomocą PPM. Jej odpowiedź potwierdziła słowa pracownika Microsoftu. Byłem troszkę zszokowany tym, że ktoś kto ma do czynienia z Windowsem od ponad 15 lat pyta się, co można zrobić z menu kontekstowym.

Po długich przemyśleniach i męczących badaniach odkryłem, że... wstążka w Windows Explorerze została stworzona z myślą o "domowym użytkowniku". Dzięki niej zwykły użytkownik z pewnością zrobi więcej w szybszym tempie.

...siedem, osiem!

Pora na malutkie porównanie ósemkowej wstążki z siódemkowym paskiem narzędzi.

Jak widać, różnice są spore. Z prostego paska zrobił się "uporządkowany miszmasz", lecz na tyle pozytywny, że prosty użytkownik z pewnością podejdzie do niego częściej niż do paska menu lub menu kontekstowego. Przykładem jest przeniesienie zakładek "Organizuj", "Otwórz" oraz "Nowy..." z jednolitego paska do karty "Narzędzia główne", według mnie to naprawdę ułatwia sprawy. Oprócz samej wstążki możemy pod nią lub nad nią dostosować pasek narzędzi "Szybki dostęp", jest to przydatna opcja jeżeli ktoś uważa wstążkę za zbędną.

To samo co wyżej, tyle że krócej

Wstążka w Windows Explorerze jest dosyć sporym krokiem w stronę domowego użytkownika odkrywając przed nim wiele przydatnych funkcji, które wcześniej były jedynie dostępne za pomocą panelu sterowania lub "funkcji dla zaawansowanych użytkowników". Można powiedzieć, że nowy element menedżera plików jest czymś w rodzaju wprowadzenia ekranu startowego do Windows 8, tyle że w tym przypadku nie jest na nas wywierany nacisk korzystania z niej, ponieważ alternatywnie możemy dalej korzystać z menu kontekstowego lub paska narzędzi "Szybki dostęp", a tracimy tylko spójny pasek z Windowsa 7.

Jakie są Wasze uczucia co do wstążki w Windows Explorerze? 

windows

Komentarze

0 nowych
gowain   21 #1 26.05.2013 18:25

Nie wiem jak Wy, ale ja praktycznie nie korzystam... wszystko skrótami klawiszowymi wolę wykonywać :)

CoroDaNem   8 #2 26.05.2013 18:38

@gowain
Również słuszna alternatywa

c0m4r   5 #3 26.05.2013 19:12

Również uważam, że wstążka ssie, podobnie zresztą jak kafle. Przykłady "ułatwienia na siłę"...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #4 26.05.2013 19:22

Dla mnie wstążka w Windows 8 to świetne rozwiązanie, mi znacząco ułatwia pracę z plikami i folderami. Jestem zwolennikiem wstążki w eksploratorze jak i pakiecie Office. Dużo osób nie jest świadoma tego, że w Windows 8 klasyczny pulpit został usprawniony. Ogromnym plusem wstążki jest pokazanie wielu opcji niedzielnym użytkownikom komputera, o czym wspomniałeś w wpisie ;)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 26.05.2013 19:59

Mi od początku wstążka nie pasowała i do dziś dnia nie mogę się do niej przyzwyczaić. No a;e to kwestia gustu. Co jednemu się podoba, drugiemu nie musi.

hausner15   5 #6 26.05.2013 20:30

Ja również daję + wstążce.
Dla niedzielnych użytkowników w końcu pokazuje ona dostępne opcje (i wykorzystuje w wielu przypadkach sporo wolnej przestrzeni), a dla pro userów i tak są skróty klawiaturowe.

Poza tym wstążkę można schować więc nie wiem dlaczego komukolwiek miała by on przeszkadzać.

bibut   5 #7 26.05.2013 21:06

Dzięki za ten wpis, bo zrozumiałem, że też nie lubię wstążki (chociaż w pakiecie office mi się przydaję).

xomo_pl   24 #8 26.05.2013 21:59

@CoroDaNem
"Pewnie jakiś kolejny hejter...A skądże! Może mam kilka małych uwag co do nowego Windowsa, lecz żaden ze mnie zomo_prl "

ja nie hejtuje W8 - to kawał fajnego OS ale tylko na tablecie ;)

co do wstążki: sama w sobie jest fajna (szczególnie w MSO), na pewno jednak jej wdrożenie do folderów ma związek z tabletami, gdzie nie ma łatwego dostępu do menu pod ppm jeśli nie podepniemy tabletu pod dock/ podepniemy myszy.
Szkoda tylko, że okna w Windows8 są po prostu brzydkie... dlatego jeśli mam wybierać między oknem z W7 a oknem z W8 zdecydowanie optuję za oknem W7...
Dużym problemem wstążki jest to, że marnuje ona i tak mała wysokość ekranu podczas gdy boki leżą puste. Czemu jej nie dadzą na lewy/prawy bok?
Mimo to uważam, że wstążka jest jedną z tych rzeczy, która jest fajna w W8 (drugą jest swobodna zmiana języka systemu co umożliwia wykorzystanie rozpoznawania mowy nie tylko w jednym języku)

foreste   16 #9 26.05.2013 22:06

Menu kontektowe bylo znacznie dopracowane i wygodne w wiązce jest balagan ja do dzisiaj się gubie w niej jeśli mam kontakt z nią :)

CoroDaNem   8 #10 26.05.2013 22:17

@zomo_prl
Wybacz, ale po twoich dwóch wpisach "Windows 8 porażką Microsoftu?" i "kpina roku- premiera nowej "konsoli" Microsoftu - xbox One..." odniosłem wrażenie, że oceniasz rzeczy po ich wyglądzie, a nie po tym jak działają i sprawdzają się na co dzień.

Fanboj O   9 #11 26.05.2013 22:41

Wy nie lubicie kafli i wstążek, a mnie nie smakuje rosół z kury...

CoroDaNem   8 #12 26.05.2013 22:55

@Fanboj O
Ja nie lubię tylko wtedy, gdy jest za bardzo tłusty ;)

xomo_pl   24 #13 26.05.2013 23:39

@CoroDaNem

" odniosłem wrażenie, że oceniasz rzeczy po ich wyglądzie, a nie po tym jak działają i sprawdzają się na co dzień."


W8 testowałem (wpis czy 2 o tym zrobiłem już dawno- tak, nie zbytnio były przychylne W8 ale nie moja wina, że MS robi z usera komputera idiotę i upraszcza wszystko do granic możliwości) na swoim laptopie- odczucia negatywne i na tablecie, który zamierzam kupić- tam działa to na prawdę bardzo fajne.

W8 na komputerze/laptopie nie sprawdza się bez wgrania starego menu start a do tego wygląda po prostu paskudnie w trybie pulpitu, a to w trybie deskotop na laptopie spędza się 90% czasu a nie w modern. Nie każdemu musi się podobać W8 - szanuję to, że lubisz kafle na zwykłym komputerze; ja wolę normalny interfejs ;)

a nowy xbox... cóż nie jestem odosobniony w krytyce nowego xboxa, nawet na portalach amerykańskich (a więc na portalach tworzonych dla tej samej grupy odbiorców co xOne- Amerykanów) przeważaja krytyczne opinie. To co zrobił MS to kpina- konsola jest do gier przede wszystkim a nie czymś między tv a dekoderem ;/

duffee   11 #14 26.05.2013 23:48

Wstążka mi sie podoba w Office 2007 , a co do Windows Explorer to mnie to nie interesuje gdyż nie używam, a zamiast tego mam Operę.

Vilo   1 #15 27.05.2013 00:05

Haha, sporo korzystałem z hotkeyów Windowsa, ale to Windows 8 doprowadził do sytuacji, w której wydrukowałem parę stron a4 przydatnych skrótów i się ich nauczyłem, żeby sprawnie posługiwać się po systemie, w którym moje najwygodniejsze myszowe skróty zostały usunięte.
Wstążka? Stała się dla mnie bardzo użytecznym narzędziem, widzę co chcę zrobić, nasuwa mi pomysły jak mogę coś wykonać szybciej i wyciąga niektóre elementy bliżej niż któryś poziom menu kontekstowego. Dla mnie jest ogromnym plusem i główną zaletą ósemki. Wracając do siódemki poczułem jej wielki brak, a na netbookowym XP przez nią własnie zacząłem zwracać uwagę na lewy, niebieski pasek ciekawych opcji, które są strasznie wybrakowane i niedopracowane.
Warto dodać, że w dobrym kierunku poszli z oknem kopiowania/przenoszenia plików, choć wciąż brakuje mi tam paru funkcji TotalCommandera, ot chociażby kolejkowanie kopiowania i ustalanie odgórnego limitu operacji wykonywanych na raz. Teraz zawieszone operacje wymagają recznęgo wznowienia, co denerwuje przy transferach setek gigabajtów przez GigabitEthernet.

Axles   18 #16 27.05.2013 10:53

Ja używam przeważnie skrótów, wstążka mi w niczym nie pomaga ani nie przeszkadza. Na dobrą sprawę jakby się tak zastanowić to niezależnie od systemu za często nie korzystam z paska u góry.

januszek   22 #17 27.05.2013 11:28

Mnie wstążka w MSO przekonała do OO... ;P

xenonisbad   5 #18 27.05.2013 15:02

Nie wiem jaki macie z tym problem. Z paska narzędzi nie korzystał nikt, do tego często wkurzał mnie on bo zajmował miejsce. Teraz mamy tutaj coś co przydaje się wielu użytkownikom, którzy nie są zaznajomieni z komputerem. Przeszkadza wam coś, co można jednym kliknięciem wyłączyć?
Dodam, że sam korzystam z funkcji "pokaż ukryte pliki i foldery", która jest zawarta na tym pasku, a niestety nie znam żadnej równie szybkiej alternatywy aby tą funkcję włączyć gdy potrzebuję (zazwyczaj wolę mieć wyłączone).

@zomo_prl
Jak to nie krytykujesz tylko za wygląd, jak póki co jedyną rzeczą niezwiązaną z wyglądem, jaką zarzuciłeś win8, jest usunięcie starego Menu Start. Według Ciebie przez coś takiego system się nie sprawdza? No to chyba odpalałeś góra 5 programów, resztę zostawiając w spokoju. Dzięki personalizacji znacznie bardziej zaawansowanej niż "przypnij aplikację" nowy Start daje znacznie szybszy, łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do aplikacji. Ale do tego musiałbyś odsunąć na bok to wszystko, co nawkładał nam internet do głowy na temat nowego windowsa. Aby przyzwyczaić się do zmian na prawdę nie trzeba wiele.
Ale Xbox One dla mnie faktycznie jest porażką.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #19 27.05.2013 17:19

@up;
właśnie przez usunięcie start menu W8 jest nie wygodny na laptopie/pc i tyle w temacie. Tablet to inna bajka...
Samo modern menu start jest ładne ale tu nie chodzi, żeby było łsdnie i kolorowo a żeby wygodnie było a tak nie jest z nowym menu start na laptopie/pc

  #20 27.05.2013 22:30

@gowain
Linux przechodzi na automatyzację, dotyk, klikanie

Windows na skróty, komendy ... :D

ariiell   13 #21 27.05.2013 22:41

Jakiś czas temu zostałam zmuszona korzystać z 8, gdzie na początku - nie ukrywam, sprawiało to wiele frajdy osobom obserwującym moją pracę i częste "rozmowy" do monitora ;) Po pewnym czasie, nie tyle co się przyzwyczaiłam, ale doszłam do wniosku, że ułatwia mi to pracę.

xenonisbad   5 #22 27.05.2013 22:55

@zomo_prl
Nowe menu jest na prawdę wygodne, bo mam dostęp do ponad 30 aplikacji na małym ekranie, zamiast kilkunastym przy dużych rozdziałkach. Do tego wyszukiwarka aplikacji, których korzystamy rzadziej niż sporadycznie jest na prawdę szybka i sprawna, nie to co było w windows 7. Mam windows 8 na kompie i się bardzo z niego cieszę.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.