reklama

Cortana na androidowym ekranie blokady – wielka wygoda, ale i zagrożenie dla prywatności

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wcale nie na Windowsie cyfrowa asystentka Cortana cieszy się największą popularnością. Nie istniejąc w praktyce na mobilnym rynku Microsoft zdecydował się w końcu przenieść ją na Androida i iOS-a, z niezłymi wynikami. Po grudniowej aktualizacji, Cortana na Androidzie zaczęła znacznie lepiej wyglądać, zyskała na spójności i ergonomii. A teraz wchodzi bezpośrednio na ekran blokady, tak by zawsze być pod ręką użytkowników najpopularniejszego na świecie systemu dla smartfonów.

Uczestnicy programu beta Cortany na Androidzie (możecie się do niego zapisać tutaj) już mogą testować nową funkcję cyfrowej asystentki Microsoftu. Włączymy ją, w ustawieniach systemowych przyznając dostęp do ekranu blokady, a następnie dodając Cortanę do ekranu blokady (już z poziomu aplikacji, przyciskiem Add Cortana to my lock screen). Wówczas na ekranie zablokowanego smartfonu zobaczymy charakterystyczne kółeczko cyfrowej asystentki – jego przesunięcie w lewo lub prawo otworzy panel sterowania Cortaną.

To uruchomi asystentkę, głosem będzie można wydać jej polecenia, nakazując uruchomienie aplikacji, nawiązanie połączenia telefonicznego, wysłanie e-maila, sprawdzenie czegoś w Internecie, ustawienie alarmu, wszystko to, co Cortana jest w stanie ogarnąć.

Zadbano przy tym o to, by Cortana dobrze współpracowała także z niesystemowymi ekranami blokady, póki co jednak kompletnie leży kwestia bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że wywołanie cyfrowej asystentki nie wiąże się z odblokowaniem smartfonu, a zarazem daje dostęp do większości jego funkcji, także osobom postronnym. Należy więc traktować tę funkcję wyłącznie jako rozwiązanie testowe, czekając aż Microsoft w kolejnych aktualizacjach dostarczy mechanizm zarządzania dostępem do wrażliwych danych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama