Cortana rozgościła się na Androidzie – asystentka zastępuje już Google Now

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie lada zaskoczeniem była dla niektórych informacja, że zaawansowana asystentka głosowa Cortana będzie dostępna także na na systemy operacyjne, za rozwój których odpowiedzialny nie jest Microsoft. Wizja Nadelli realizuje możliwość, w której narzędzie o dużym potencjale może wyjść poza windowsowy ekosystem i znaleźć uznanie na Androidzie. Właśnie udostępniona została nowa wersja beta Cortany na Androida – widać po niej, że asystentka na dobre rozgościła się na urządzeniach z zielonym robotem.

Aktualnie testować Cortanę na Androidzie mogą użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych i Chin biorący udział w programie Windows Insider i po zarejestrowaniu się na stronie internetowej Microsoftu. Program jest w dość wczesnej fazie rozwoju przez co brakuje w nim niektórych funkcji, które oferuje od dawna Google Now. Ich liczba jednak systematycznie maleje.

W nowej becie dostępna jest już możliwość zastąpienia Cortaną domyślnego androidowego asystenta Google Now. Przynajmniej częściowo. Od teraz z usług asystentki można zacząć korzystać za pomocą przyciśnięcia środkowego przycisku. Wówczas tester Cortany zobaczy komunikat z prośbą o wybranie aplikacji, która ma zrealizować żądanie: do wyboru Now i Cortana. Odbywa się to w takim samym procesie, w jakim użytkownik decyduje na przykład o tym, która przeglądarka ma otworzyć link.

Cortanie nadal jednak wiele brakuje. Największym niedostatkiem w stosunku do Now, jest brak możliwości wywołania jej komendą głosową. Według przedstawicieli Microsoftu jest to spowodowane ograniczeniami sprzętowymi, które uniemożliwiają ciągłe czuwanie Cortany, co w Androidzie jest zarezerwowane dla procesu asystenta Google Now. Niemniej można zauważyć, że Microsoft żywi duże nadzieje wobec androidowej Cortany i można się spodziewać, że wkrótce kolejne bariery zostaną pokonane. Być może nawet przed tym, aż bardziej zaawansowaną integrację z głosową asystentką Microsoftu otrzyma przeglądarka Edge.

© dobreprogramy
s