"Counter-Strike". Dwa znane cheaty udostępnione publicznie, gracze obawiają się plagi oszustw

"Counter-Strike". Dwa znane cheaty udostępnione publicznie, gracze obawiają się plagi oszustw

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
28.04.2019 18:51

Społeczność graczy "Counter-Strike: Global Offensive" obawia się plagi oszustw po tym, jak dwa znane cheaty, dotąd dostępne wyłącznie za opłatą, trafiły do internetu.

Uwagę na problem zwrócił Lukas "Kameeleon" Berć ze szwedzkiego zespołu Ninjas in Pyjamas. Berć zauważa, że oprogramowanie zostało pobrane ponad 23 tys. razy. Oczywiście w bezpośredni sposób przekłada się to na nasycenie oszustami podczas rozgrywek sieciowych.

Jak tłumaczy, chodzi o narzędzia, które już wcześniej były dostępne na rynku. Wymagały jednak uiszczenia opłaty licencyjnej w wysokości, odpowiednio, 30 euro lub 3 euro na miesiąc.

Prawdopodobnie jednym z wyciekłych cheatów jest "Xone Cheat", którego kod źródłowy w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach przed czterema miesiącami trafił na GitHuba. Teraz ktoś po prostu skompilował źródła i publicznie udostępnił binarkę.

Narzędzie umożliwia m.in.: automatyczne namierzanie przeciwników, widzenie przez ściany, usunięcie efektów granatu błyskowego czy nienaturalne skoki i ruchy postaci.

Valve ponoć już powoli pracuje nad zablokowaniem cheatów. Według spostrzeżeń na Twitterze, przynajmniej jeden z nich wykrywany jest przez zabezpieczenie VAC. Niemniej drugi cały czas pozostaje w pełni funkcjonalny i może zakłócać zabawę uczciwym graczom.

Cheaty to prawdziwy biznes

Tak, jak scena "Counter-Strike" jest kopalnią diamentów dla utalentowanych zawodników, tak też przynosi zyski nieuczciwym programistom. Handel cheatami to prawdziwy biznes.

Z oczywistych przyczyn nie ma żadnych oficjalnych statystyk na ten temat, ale liczba ofert sprzedaży cheatów do rozmaitych gier online okazuje się zatrważająca. Wystarczy wpisać w Google hasło "Counter-Strike private cheats", aby się o tym przekonać. Widać zarazem, że twórcy nie narzekają na brak chętnych, gdyż ceny subskrypcji nierzadko sięgają kilkudziesięciu euro za miesiąc.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)