Creative Cloud 2015 przynosi nowe opcje instalacji i drogie grafiki stockowe

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś w ramach Creative Cloud pojawiło się sporo nowości. Zanim jednak przystąpicie do instalacji nowych wersji swoich programów, zastanówcie się nad tym, jak je zainstalować. Aktualizacja CC 2015 daje większe możliwości instalacji nowych wersji, a także przenoszenia ustawień.

Należy pamiętać, że przy instalacji najnowszych programów z chmury firmy Adobe domyślnie usunięte zostaną starsze ich wersje. Jeśli nie chcemy ich stracić (można odinstalować je samodzielnie w każdej chwili) i chcemy upewnić się, że ustawienia zostaną przeniesione, warto zajrzeć do zaawansowanych ustawień aktualizacji:

Ponadto najnowsza wersja programu Creative Cloud Desktop wprowadza do programów nowy panel Adobe Stock, który wyraźnie pokazuje, że firma Adobe zamierza opanować rynek grafik, które można wykorzystywać bez tantiem w projektach. Panel Stock pokaże wyszukiwarkę zdjęć, ilustracji i wektorów, w której możemy wpisać pożądane hasło. Wyszukiwarka przeniesie nas na stronę stock.adobe.com, gdzie znajduje się już 40 milionów plików.

Bardziej zaawansowane ustawienia wyszukiwarki na stronie pozwalają także wybrać kolor przewodni, zdecydować, czy chcemy by na zdjęciach znajdowały się osoby oraz wybrać przybliżone proporcje krawędzi obrazów. Hasła przewodnie grafik można wpisywać także po polsku. Przy wyszukiwaniu bardziej oryginalnych obrazów warto skorzystać z opcji nieodkryte, która zaprezentuje mniej popularne materiały. Z tego miejsca można szybko pobrać mniejszą wersję obrazu ze znakiem wodnym, która pozwoli wkomponować ją w projekt.

Do grafik bez tantiem dostaniemy się także z poziomu programów CC. Niestety subskrypcja Adobe Stock nie jest połączona z abonamentem Creative Cloud i wymaga dodatkowego abonamentu. Jedno zdjęcie można kupić za 9,99 euro netto, zaś abonament na 10 obrazów miesięcznie i możliwość kupowania kolejnych za 4,99 euro kosztuje 49,99 euro miesięcznie netto. Za 750 obrazów miesięcznie należy zapłacić 159,99 euro miesięcznie, a dodatkowe obrazy będą kosztować jedynie 99 eurocentów. Dla abonentów Creative Cloud firma Adobe przygotowała zniżkę wysokości 40% na plan obejmujący pobranie 10 obrazów miesięcznie: 29,99 euro za pakiet podstawowy i dodatkowe obrazy za 2,99 euro.

Dla wielu klientów dużo bardziej opłacalne będzie korzystanie z kupionej niedawno przez Adobe Fotolii – w końcu znajdują się tam te same obrazki, co w Adobe Stock.

© dobreprogramy
s