CrossOver 14.0 – instalowanie aplikacji Windows na Linuksie i Maku łatwiejsze niż na Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

CrossOver, popularne środowisko do uruchamiania aplikacji Windows na Linuksie i OS X, doczekało się wydania wersji 14.0. To bazujący na projekcie Wine narzędzie cenione jest przez użytkowników z trzech powodów – po pierwsze, możemy dzięki niemu uruchamiać tysiące programów dla „okienek” bez konieczności kupowania Windows. Po drugie, instalacja i konfiguracja oprogramowania jest z CrossOver znacznie łatwiejsza, niż z wykorzystaniem „gołego” Wine. Po trzecie, dzięki zastosowaniu przez CodeWeavers, producenta CrossOver własnych łatek na Wine, w wielu wypadkach wydajność i stabilność najpopularniejszych aplikacji jest wyższa. A jak to wszystko wygląda w pierwszym wydaniu z linii 14.x?

Bazowa wersja Wine dla CrossOver 14 nosi numer 1.7.25. Przyniosła ona m.in. implementację biblioteki przechwytywania pakietów, kilka nowych funkcji DirectWrite, obsługę funkcji matematycznych VBScriptu, ulepszone renderowanie tabelek HTML i sporą listę naprawionych błędów.

Dla samego CrossOver producent chwali się nowym mechanizmem automatycznej konfiguracji, który pozwoli na automatyczne wykrycie, pobranie i zainstalowanie wszystkich komponentów systemowych, których może oczekiwać aplikacja dla Windows. Wykorzystywana jest w tym celu na bieżąco aktualizowana baza danych, zawierająca listy zależności. Podczas instalacji oprogramowania Crossover zapyta więc o zgodę na automatycznie pobranie pakietów, zarówno linuksowych jak i dla Windows. Ulepszono też wykrywanie ustawień proxy w KDE.

W wersji dla użytkowników OS X CrossOver przynosi przede wszystkim wsparcie dla najnowszego wersji tego systemu, Yosemite, oraz nowy, uproszczony interfejs. Można z niego przeciągać ikony zainstalowanych aplikacji Windows bezpośrednio do Docka, by uruchamiać je podobnie jak aplikacje natywne.

Lista nowego wspieranego oprogramowania Windows nie wzbogaciła się jednak o jakieś bardzo ciekawe pozycje. To przede wszystkim program do zarządania finansami Quicken 2015 oraz kilka gier, m.in. Hearthstone: Heroes of Warcraft, WarCraft III on Linux, Terraria, Xenonauts czy Path of Exile. Jeśli chcecie sprawdzić, jak sprawuje się interesująca Was aplikacja w CrossOverze, warto zajrzeć do bazy kompatybilności tego narzędzia.

CodeWeavers zaprasza do pobrania wersji testowej, pisząc – zanim wydacie swoje ciężko zarobione pieniądze na maszynę wirtualną, kopię Windows i jakieś oprogramowanie antywirusowe, wypróbujcie nasze rozwiązanie. Za CrossOver 14 firma chce od 30 do 40 dolarów, w zależności od okresu wsparcia i darmowych aktualizacji.

© dobreprogramy
s