Ćwicz ze smartfonem, dołącz do naszego zespołu na Endmondo

Zbliżający się początek kalendarzowej jesieni to dobry moment, by zająć się rozleniwionym wakacjami ciałem. Odpowiednia dieta, aktywny tryb życia i atrakcyjna sylwetka – to nie tylko aktualna moda, ale również dbanie o zdrowie. W wielu przypadkach mogą nam pomóc i zmotywować do działania bezpłatne aplikacje mobilne. Opisujemy regularnie najciekawsze z nich, a teraz nadszedł czas, aby ten cykl sportowy podsumować i raz jeszcze przypomnieć, po jakie programy warto sięgnąć.

Zdecydowanym liderem jest Endomondo, z którego jak się okazało, korzysta także wielu naszych czytelników. Aplikacja służy do monitorowania aktywności fizycznej, zbierania statystyk, porównywania ich z wynikami znajomych, a także ustalania planów treningowych. Program korzysta z systemu GPS i na podstawie lokalizacji mierzy szybkość, przebyty dystans, spalone kalorie, a także różnice wysokości. Endomondo to także duża sieć społecznościowa, o czym przekonać się możecie dołączając do zespołu Dobreprogramy – grupę uruchomiliśmy specjalnie dla Was, wstęp jest wolny i mamy nadzieję, że zmotywuje kolejne osoby do wytrwałych ćwiczeń.

Kolejny warty uwagi program to MSN Zdrowie i fitness rozwijane przez firmę Microsoft. Również tutaj możemy monitorować aktywność i zapisywać dane treningowe, niemniej jej potencjał leży w czymś zupełnie innym: to ogromna baza informacji o ludzkim ciele. Dzięki niej dowiemy się, jak pracują poszczególne narządy i jak powinniśmy o nie dbać. Oprócz tego w programie znajdziemy rozbudowaną bazę ćwiczeń podzieloną na wiele kategorii, więc odpowiedni trening dostosowany do własnych wymagań dopasuje w zasadzie każdy. Z usługi można korzystać na smartfonach, przez stronę internetową, a także aplikację umieszczoną w sklepie Windows. Co prawda Microsoft zapowiedział, że jesienią zaprzestanie rozwoju aplikacji, niemniej wciąż jest ona bardzo atrakcyjna.

Podczas treningów nie możemy zapomnieć o dającym prawdziwe cuda śnie – dzięki niemu się regenerujemy, to również wtedy budują się nowe mięśnie. Tu pomocna może być aplikacja Sleep as Android, która nie tylko ułatwi regularne zasypianie, ale także dostarczy nam ciekawych informacji o tym, jak wyglądają w naszym przypadku poszczególne fazy odpoczynku. Program pomaga także w unikaniu chrapania, wybudza w bardzo delikatny sposób i umożliwia eksperymentowanie ze świadomym snem. Rozbudowane statystyki nie pozwolą nam zaciągać zbyt dużego kredytu snu: pamiętajmy, że jest on niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania.

Osoby, które uwielbiają przejażdżki rowerowe powinny zainteresować się aplikacją Strava. W pewien sposób przypomina ona Endomondo, bo monitoruje przebyte przez nas trasy, zbiera dane i później prezentuje w bardzo czytelnej formie. Całość została jednak dopasowana do wymagań osób przepadających za rowerami: znajdziemy tu duża bazę ścieżek zapisanych przez innych użytkowników, funkcje społecznościowe, kreator tworzenia własnej trasy, a także podział na jednostki treningowe nazwane segmentami. Dodatkowe zalety to możliwość zintegrowania z dodatkowymi aplikacjami i usługami innych firm.


Jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy lub dopasować dietę w celu poprawy wyników, powinniśmy sięgnąć po MyFitnesPal. Aplikacja służy do wyliczania dziennego bilansu kalorii, ale także innych wartości odżywczych. Użytkownik wybiera aktualną i planowaną wagę, sposób odżywiania, a następnie sukcesywnie wprowadza informacje o spożywanych posiłkach (i ewentualnej aktywności fizycznej). Program wylicza bilans kaloryczny, informuje ponadto o zawartości sodu, potasu, białku, witaminach, wapniu i żelazie w jedzeniu. Podobną aplikacją jest Map My Fitness. Początkowo przypomina aplikacje do monitorowania treningu i owszem, może pełnić taką funkcję, niemniej ważnym jej składnikiem jest baza żywności. Dodatki to analiza pracy serca, wykonywanie treningów interwałowych, a także motywowanie użytkownika.


Obecnie w zasadzie każda firma chce mieć w swojej ofercie aplikację uprzyjemniającą sport. W tej grupie nie brakuje również Google, które rozwija dwa interesujące projekty. Jednym z nich jest Google Fit: nad wyraz prosty program do szybkiego zapisywania aktywności. Jego cechą charakterystyczną jest to, że stara się zupełnie automatycznie wykryć, czy chodzimy, biegamy, czy też jeździmy na rowerze. Zapisać do niego możemy dane z wielu innych aplikacji, co tylko zwiększa jego użyteczność. Drugi z programów to Moje Trasy. Aplikacja ta, jak sama nazwa wskazuje, służy do zapisywania przebytych dystansów. Te są następnie nanoszone na Mapy Google, prezentują informacje o czasie, wysokości i średniej prędkości.

Spośród deweloperów tworzących programy mobilne związane z aktywnością fizyczną zdecydowanie wyróżnia się Runastic. Firma ta przyjęła nietypową strategię: zamiast tworzyć jeden program taki jak np. Endomondo, oferuje w swojej bazie kilkanaście aplikacji przygotowanych do różnych ćwiczeń. W ramach naszego cyklu sportowego opisaliśmy cztery z nich: do treningu mięśni brzucha, wykonywania pompek, podciągania i pracy nad jędrnymi pośladkami. Wszystkie są darmowe, wszystkie dzięki odpowiedniemu ułożeniu urządzenia zliczają wykonywane ćwiczenia i synchronizują dane z naszym internetowym kontem. Wyniki mogą być oczywiście porównywane z tymi, jakie osiągają nasi znajomi.

Ciekawą ideą wykazali się autorzy NexTrack. Tutaj postanowiono sięgnąć do psychiki ludzkiej i zaoferować coś, co zamieni typową aktywność w grywlizację. Program monitoruje różnego typu ćwiczenia, ich wykonywanie pozwala nam natomiast na zbieranie punktów doświadczenia i zdobywanie kolejnych poziomów. W czasie ćwiczeń otrzymujemy również nagrody i odznaki, a moduł porównywania wyników został znacznie rozszerzony o rywalizację. Gdybyśmy jednak postanowili, że lepszym rozwiązaniem są ćwiczenia znacznie delikatniejsze i nieangażujące nas aż tak bardzo czasowo, warto sięgnąć po Sworkit – tutaj ćwiczymy od 5 do maksymalnie 60 minut, a baza ćwiczeń jest bardzo bogata i pozwoli wykonać ćwiczenia różnego typu.

Wszystkie z wymienionych aplikacji, a nawet jeszcze więcej, znajdziecie w bazie naszego serwisu. Niektóre są dostępne na wszystkie platformy, inne tylko na określone systemy, niemniej dzięki ich bogactwu i rozbudowanym możliwościom zapewne każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zachęcamy do ich wypróbowania, a także przypominamy o otwartym zespole Dobreprogramy dostępnej w sieci Endomondo – dołączcie do nas już dzisiaj i pokażcie, na co Was stać!