Ćwierć miliona haseł polskiej Wikipedii

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informowaliśmy wczoraj, zgodnie z przewidywaniami polska Wikipedia 11. lipca o godzinie 22:43 osiągnęła 250 tycięcy haseł. Ćwierćmilionowym wpisem okazała się kropla, czyli... "mała ilośc cieczy". Jedynym autorem hasła jest Margoz będący jednym z administratorów Wikipedii.

Wikipedia to wolna encyklopedia, której polska wersja uruchomiona została 26 września 2001 przez Pawła Jochyma oraz Krzysztofa Jasiutowicza. Przez niespełna 5 lat stała się czwartym pod względem ilości haseł wcieleniem językowym Wikipedii. Wikipedię edytują wolontariusze, często anonimowi użytkownicy Internetu. Wikipedia jest jednym z projektów fundacji Wikimedia obok Wikisłownika, Wikibooks, Wikicytatów, Wikiźródeł, Wikinews i repozytorium wolnych grafik.

Wikipedia nie jest klasyczną encyklopedią internetową jaką jest WIEM - dopuszczalne i powszechnie tworzone są w niej hasła bliższe encyklopediom tematycznym czy almanachom. Jak pisze Łukasz Garczewski, prezes zarządu Wikimedia Polska, Wikipedia to Wszystkopedia. Dla klasycznej encyklopedii latarnia uliczna to koń. A "koń jaki jest, każdy widzi". Wikipedia nie uznaje takich definicji. Można pisać o bałwanach, gwiazdach porno, czy o pokémonach. Stąd i miejsce dla kropli.

Redakcja życzy Wikipedystom kolejnych okrągłych liczb edycji i stałego podnoszenia poziomu haseł. :-)

© dobreprogramy
s