Ćwierć miliona haseł w polskiej Wikipedii już blisko

Strona główna Aktualności

O autorze

Polska edycja Wikipedii, wielojęzycznej, wolnej encyklopedii internetowej zbliża się do kolejnej magicznej granicy 250 tysięcy haseł.

Ta powstała w 2001 roku jako niekomercyjny projekt encyklopedia, od tej pory odniosła niebywały sukces. Fenomenem jest to, że każdy internauta może nie tylko czytać jej hasła ale także tworzyć nowe czy tez uzupełniać i poprawiać starsze. Dzięki wciąż rozwijanej treści należy ona do dwudziestu najczęściej odwiedzanych witryn świata. Jako jedyna encyklopedia posiada również ponad 200 wersji językowych. Dzięki otwartej licencji GNU FDL każdy może skorzystać ze zgromadzonej w niej wiedzy.

Polska wersja we wrześniu tego roku będzie obchodzić swoje piąte urodziny. W ciągu tych kilku lat przyciągnęła tysiące autorów, zarówno specjalistów z różnych dziedzin wiedzy jak i pasjonatów-amatorów. Jest ona jeśli chodzi o objetość i ilość haseł największą polską encyklopedią. Należy ona do pierwszej dziesiątki najczęściej odwiedzanych witryn przez polskich internautów. Jeśli chodzi o ilość haseł to polska edycja zajmuje czwarte miejsce na świecie. Każdego dnia powstaje średnio 200 do 300 nowych haseł.

Ćwierćmilionowe hasło powstanie prawdopodobnie 11 lub 12 lipca. Każdy ma szansę przejść do historii jako jego autor - wystarczy wejść na pl.wikipedia.org i stworzyć nowy artykuł.

© dobreprogramy
s