r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Cyfrowy ISBN

Strona główna Aktualności

O autorze

Coraz większa ilość materiałów multimedialnych skłoniła twórców i producentów do opracowania nowego systemu identyfikacji o nazwie ISAN (International Standard Audiovisual Number), w celu skatalogowania różnych danych elektronicznych.

W przypadku publikacji drukowanych rolę tą pełni od początku lat 70-tych numer ISBN, który nadawany jest każdej nowej pozycji na rynku wydawniczym. Wprowadzenie podobnego systemu dla publikacji elektronicznych, w postaci dokumentów, e-book'ów, filmów, czy np. zdjęć, mogłoby pomóc przede wszystkim w obronie praw autorskich.

Jak podaje serwis Engadget, główne wytwórnie filmowe z Europy oraz Stanów Zjednoczonych rozpoczęły już wdrażanie systemu ISAN, znakując nim swoje produkcje kinowe i telewizyjne. Zdaniem pomysłodawców technologii ISAN, 92-bitowy kod może pojawiać się również w postaci cyfrowych znaków wodnych.

Producenci aplikacji multimedialnych również zaangażowali się w projekt ISAN, czego dowodem jest integracja systemu z najnowszym odtwarzaczem Windows Media Player 11 firmy Microsoft.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.