Cyfrowy Polsat chce zablokować Polakom dostęp do streamingów zagranicznej TV

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Podczas gdy UOKiK rozpatruje już pierwsze skargi internautów na jakość płatnego streamingu oferowanego przez należącą do Cyfrowego Polsatu platformę ipla, sam Cyfrowy Polsat zastanawia się, jak zlikwidować konkurencję dla ipli, oferującą streamingi w często wyższej jakości.

W Sieci pojawiły się informacje, że przy wsparciu Stowarzyszenia Sygnał, Cyfrowy Polsat chce zablokować dostęp do zagranicznych kanałów telewizyjnych, które transmitują mecze Euro 2016. Początkowo spekulowano, że może tu chodzić o próbę zablokowania w kablówkach takich telewizji jak ZDF, dostępny u nas na platformie nc+, jak również dla każdego użytkownika telewizji satelitarnej.

Jarosław Mojsiejuk, członek zarządu Stowarzyszenia Sygnał z ramienia Cyfrowego Polsatu, potwierdził, że Cyfrowy Polsat chce zablokowania dostępu do zagranicznych transmisji. Firmie chodzi jednak tylko o serwisy internetowe, które retransmitują sygnał telewizyjny. Według Cyfrowego Polsatu narusza to jego prawa licencyjne – i już sprawa została zgłoszona do UEFA, jako ciała odpowiedzialnego za przyznawanie licencji i reagowanie na ich naruszenia.

Jak sobie Jarosław Mojsiejuk wyobraża blokowanie streamingów, tego jednak nie wiadomo. W praktyce musiałoby to być realizowane na poziomie dostawców usług internetowych (ISP), którzy wciągnęliby je na czarne listy swoich firewalli. Obejście tego jest jednak proste, wystarczy skorzystać z któregoś z płatnych VPN-ów. Czy Cyfrowy Polsat zażąda wówczas zablokowania wirtualnych sieci prywatnych? Na razie wygląda to tak, jakby ta polska telewizja nie rozumiała, że sposobem na pokonanie transmitującej zagraniczne telewizje konkurencji nie jest jej blokowanie, lecz zaoferowanie samemu usług w wyższej jakości.

W Sieci bowiem z łatwością znajdziemy nawet darmowe streamingi z niemieckimi kanałami telewizyjnymi (oprócz wspomnianego ZDF, także SAT1 i Das Erste), jest też nawet dostępny wysokiej jakości streaming czeskiej telewizji ČT sport HD. Oglądać je można nie tylko przez przeglądarkę, ale też odtwarzacz VLC czy Kodi – i najwyraźniej radzą sobie świetnie z zainteresowaniem internautów, nawet w trakcie transmisji meczów Euro 2016.

© dobreprogramy