Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Cyfryzacja TV - cywilizacyjny skok.. dla wybrańców (na przykładzie Nowej Rudy - Drogosławia)

Jak zapowiedziałem w jednym z poprzednich wpisów dziś poruszę temat związany z cyfryzacją telewizji. Cyfryzacją, która po zakończeniu procesu została hucznie ogłoszona wielkim "sukcesem", "skokiem cywilizacyjnym" itp. Cóż jak to mówią "żeby kózka nie skakała..:)"

Czasy analogu

Zacznę może od rzeczy najważniejszej.. zanim ktokolwiek na terenie miasta Nowa Ruda mógł marzyć o odbiorze telewizji cyfrowej królował miłościwie nam panujący analog. Sygnał telewizyjny nie był rewelacyjny (przynajmniej w dzielnicy Drogosław), niemniej spokojnie odbierało się przy dobrym ustawieniu anteny: TVP1, TVP2, TVP Wrocław, TVN, POLSAT, a nawet takie cuda jak TeDe/Odra. Jakość oczywiście gorsza niż w przypadku cyfry, czy anteny satelitarnej, ale jednak na tyle dobra, że dało się spokojnie wszystkie te kanały oglądać. Tutaj pragnę zaznaczyć, że były czasy kiedy te 6 kanałów nadawało na tyle ambitne programy, że naprawdę było co oglądać (a tak na marginesie.. są wakacje a w TV tylko powtórki, a jeszcze niedawno nadawano co roku całkiem fajne pasma dla tych co nie wyjechali, o teleferiach nie wspominając).

Przyszedł postęp..

i sporo namieszał. Jako, że jestem osobą która dużo czasu poświęcała badaniom fal elektromagnetycznych zainwestowałem w antenę i kable odpowiednie na mój trudny teren. Podłączyłem i zacząłem skanować. Złapałem kilka kanałów na liście, jednakże o ich odbiorze mowy być nie mogło (poza krótkimi okresami bez pikselizacji). O perypetiach tych pisałem już w moim poprzednim wpisie na temat cyfryzacji. Wtedy jednak miałem jeszcze nadzieję, na pozytywny rozwój spraw.. planowano wszak obniżenie kanału nadawczego oraz postawienie i uruchomienie doświetlaczy. Obniżenie kanałów nie pomogło (tak samo z resztą jak wyłączenie analogu). Problem w tym, że doświetlacz przesyła sygnał tylko MUX'u TVP. W tej chwili mogę pooglądać sobie TVP 1, TVP 2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Polonia.
Ci którzy te kanały widzieli przyznają mi chyba rację, że powtórka goni powtórkę, a na dobrą sprawę nie licząc TVP Historia z ramówki pozostałych kanałów stworzyłoby się może jeden porządny kanał.

Jestem z miasta.. małego ale zawsze

Można mi oczywiście zarzucić, że mieszkam na "zadupiu" choć w moim mniemaniu dzielnica miasta która liczy ponad 5000 mieszkańców i jest silnie zurbanizowana (a taką jest Drogosław) nie spełnia warunków tej definicji. Poza tym sprawa dotyczy również ścisłego Centrum miasta a tam mieszka jeszcze więcej osób. Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że ktoś Nową Rudę olał.. A olanie to mogło się odbyć na dwa sposoby.. albo złe rozplanowanie i moce nadajników, albo nadawcy komercyjni żyłują na doświetlenie swojego sygnału. Wszak nie od dziś wiadomo, że dekoder CP, czy też NC+ fajna rzecz. Intryguje mnie jednak kwestia nieco odmienna.. czy jeśli mieszkaniec któregoś regionu ma dostęp do wszystkich MUX'ów i kanałów na nich emitowanych to powinien płacić abonament tej samej wysokości co i ja? Może powinno mu się go odpowiednio proporcjonalnie podnieść? (Nie proponuję obniżki dla siebie i innych pokrzywdzonych, bo przecież wszyscy wiemy w jakim kryzysie jest Państwo i telewizja.. byłoby niepoprawne obywatelsko i nie po chrześcijańsku sugerować jakiekolwiek obniżki). Inna kwestia to to czy ja (i inni mieszkańcy Nowej Rudy) nie zostałem w pewnym stopniu wykluczony cyfrowo? Wiem, że to trochę głupio z mojej strony się upominać o takie rzeczy ale czy naprawdę cyfryzacja miała być skokiem o 2 kanały powtórkowe? Bo z tego co ja zrozumiałem miało być troszkę inaczej (ale być może po doktoracie człowiek przestaje rozumieć co się do niego mówi:/). To co miało zrównać dostęp do nowoczesnych mediów, pokazało gdzie przebiega strefa podziału.

"Na zachodzie bez zmian"

Przy poprzednim wpisie Anonimoto posądził mnie o braki w wiedzy merytorycznej (nie bezpodstawnie bo nie wchodziłem w nim w szczegóły techniczne i teorię propagacji) oraz napisał abym poczekał do końca procesu Cyfryzacji. Poczekałem. Niestety to nadal nie jest to co być powinno. Zakończyliśmy cyfrację. Na cyfryzację Nowej Rudy nadal czekamy. W chwili obecnej potraktowano niektórych obywateli jakby byli gorszą kastą.

Miało być tak pięknie:

https://mac.gov.pl/dzialania/od-jutra-naziemna-telewizyjna-cyfrowa-w-calym-kraju/

P.S. Nie wiadomo jeszcze czy w przyszłości nie będzie dosyłany drogą naziemną internet.. po tym jak przeprowadzono cyfryzację telewizji mam nieodparte wrażenie, że od operatora obecnego się nie uwolnię. A może internet z Czech będzie mi odbierał. Ich telewizja bez zmian.. obraz żyleta. Gdyby jeszcze CT Sport retransmisję meczy Śląska Wrocław prowadziła w LE byłbym mega ukontentowany.

P.S. 2 Rzeczony problem nie dotyczy tylko Nowej Rudy.. na szczęście władze niektórych regionów umieją się upomnieć o swoich obywateli:

http://www.bogatynia.pl/content/view/full/18471

Czy nasi urzędnicy będą potrafili? Na razie nic o tym nie wiadomo. Podobnie wody w usta nabrała Gazeta Noworudzka i Noworudzianin. Napisza artykuł jak zrobi się "afera" bo wtedy poczytność większa. 

inne

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 11.08.2013 15:38

Niestety miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle. Ja mieszkam na Dolnym Śląsku (koło 50 km od Wrocka) i co prawda odbieram wszystkie 3 muxy, ale przynajmniej kilka razy dziennie abo brak sygnału z jakiegoś muxa, albo taka pikseloza, że nie da się nic oglądać.
A co do tego co nasi kochani operatorzy nadają to woła o pomstę do nieba (zwłaszcza w czasie wakacji.

Over   9 #2 11.08.2013 16:26

Ja bym na twoim miejscu nie płacił abonamentu Radiowo Telewizyjnego..
No bo defakto nie odbierasz tv....
jak by cała "wieś" tak zrobiła to temat by sie pewnie ruszył do przodu ;)

xomo_pl   24 #3 11.08.2013 17:05

jak dobrze rozumiem brakuje ci tylko TVN, POLSAT?

przecież oferta tych kanałów w 90% jest na odpowiednio ipli/tvn player do tego bez reklam w trakcie. Oferty filmów co prawda nie ma ale to żadna strata bo to same powtórki :D

jeśli chcesz więcej kanałów zainwestuj w antenę satelitarną + byle dekoder- jest masa kanałów niekodowanych więc nie trzeba płacić abonamentu. Duża część jest też w hd a sygnał jest prawie zawsze...

Radek68   21 #4 11.08.2013 17:18

@Over - a może zainstalujmy sobie też pirackiego MS Offica, bo przecież nie wykorzystujemy jego wszystkich funkcji? Abonament RTV płacimy za posiadanie odbiornika, a nie za oglądanie konkretnych kanałów. Czy słusznie, to temat na osobną dyskusję np. tu:
http://www.dobreprogramy.pl/Radek68/Abonament-RTV-placic-czy-nie,29260.html
ale takie mamy prawo.

@Chemical Attack - Ja odbieram wszystkie MUX-y z jakością 100% i mogę powiedzieć, że to faktycznie jest skok jakościowy do starego, beznadziejnego odbioru analogowego. Niestety są takie miejsca w kraju, gdzie sygnał MUX-a w ogóle nie dociera. A nawet jak dociera, to akurat coś go zasłania, np. wysoki budynek i na parterze nic się nie odbierze. To cecha fali elektromagnetycznej, na to się nic nie poradzi, a stawianie tysięcy przemienników wcale nie jest rozwiązaniem.

Chemical Attack   4 #5 11.08.2013 17:21

@zomo_prl
Mam dekoder satelitarny, mam też TVN Player choć korzystam z Ubuntu.. kwestią jest raczej to dlaczego cześć ludzi ma mieć dostęp do usług cyfrowych a cześć jest ich pozbawiona. Jeśli chodzi o TV to brakuje mi tak po prawdzie najbardziej TTV i Pulsu. Niedługo wejdzie kanał dokumentalny.. chciałbym go mieć, bo Discovery jest płatne zawsze. Polsat i TVN w tej chwili to powtórki powtórek. Zapewne oglądalność zapewnia tym kanałom fakt, że TVP jest niewiele lepsza.. a lepsza nie jest bo nie ma konkurencji i koło się zamyka. Wszystkie za to TV ładnie wydębiają pieniądze od ludzi za wysyłanie "darmowych" smsów.. abonenci często nawet sprawy sobie z tego nie zdają.

Chemical Attack   4 #6 11.08.2013 17:23

@Radek 68
Tysięcy może i nie.. ale dlaczego przemienniki nadają tylko jeden z MUX'ów skoro mogłyby wszystkie trzy?

  #7 11.08.2013 18:17

W tekście są błędy merytoryczne. Abonament jest płacony za posiadanie odbiornika, zaś idzie on na konta głównie TVP i PR. Kanały TVP odbierasz z gapfillera, więc abonament musisz płacić w pełnej wysokości. Ponadto próbowałeś odbierać sygnał z Czarnej Góry koło Międzylesia? Skoro ja we Wrocławiu odbieram wszystkie MUX-y z tego nadajnika to znaczy, że Ty tym bardziej powinieneś. Jaką ja mam antenę? 16-elementowa antena kierunkowa typu Yagi-Uda z symetryzatorem za 20 zł...

filek76   2 #8 11.08.2013 18:29

A propos zmniejszenia kwoty płaconego abonamentu lub też zaniechania jego płacenia. Abonament płaci się za posiadanie odbiornika radiowego bądź też radiowo-telewizyjnego. to czy z niego korzystasz "pełną gębą" czy też wisi jedynie na ścianie (tv) lub stoi na szafeczce (radyjko) to inna sprawa.

Chemical Attack   4 #9 11.08.2013 18:41

@filek76
To co napisałeś jest "oczywistą oczywistością" jednakże kłóci się z ideą telewizji jako taką, która w rozumieniu encyklopedycznym jest "odtwarzaniem w miejscu odbioru obrazów scen ruchomych*".. a w moje miejsce zamieszkania nie jest miejscem odbioru, bo sygnału nie odbieram na tyle abym mógł mieć obrazy ruchome:) Chyba, jak duży kwadrat goni mały kwadrat to też jest to obraz..
*Definicja z Encyklopedii Popularnej PWN nie Wikipedii.

mundex   2 #10 11.08.2013 19:20

Ja mieszkam w Jedlinie-Zdroju, nadajnik prawie widzę z okna i ... nic. Po cyfryzacji na istniejącej instalacji antenowej nie łapie nic, dosłownie nic. Miał być MUX-1 i MUX-2 a jest wielkie nic... no i zostało NC+.

Pablo79   11 #11 11.08.2013 19:21

Chemical Attack
| 11.08.2013 17:23#6
@Radek 68
Tysięcy może i nie.. ale dlaczego przemienniki nadają tylko jeden z MUX'ów skoro mogłyby wszystkie trzy?

Z prostej przyczyny - zależy to tylko od nadawców komercyjnych, jak wykażą zainteresowanie i chęć zainwestowania w doświetlenia to Emitel je wykona. MUX3 ma doświetlenia z tego tytułu że TVP i Ministerstwo Cyfryzacji dokonało wsparcia finansowego tej sprawy.

Over   9 #12 11.08.2013 20:06

@Radek68
Co z tego że mamy odbiornik, jak nie mamy w nim co oglądać i służy jako monitor?
Ja bym nie płacił;)

Banan   10 #13 11.08.2013 20:20

Jakieś drobne zakłócenia typu chwilowa pikseloza u mnie też się zdarzają. Ale nie da się ukryć, że wzrost jakościowy jest ogromny. U mnie analog wyłączyli w ostatniej fazie. Zaskoczyło mnie tylko, że w dzień wyłączenia analogu miałem brak sygnału z telewizji cyfrowej, ale po ponownym skanowaniu doszedł MUX-3 i już wszystko było dobrze. Oprócz rzadko występującej pikselozy nie mam co narzekać na sygnał. Ale też nadajnik mam pod nosem, bo mieszkam w Leżajsku, a wieże gdy jest czyste niebo widzę z okna.

slawex1983   6 #14 11.08.2013 20:33

Z abonamentem sprawa powinna być rozwiązana następująco: płacisz - oglądasz! Nie płacisz - nie oglądasz. Sygnał mógłby być po prostu kodowany. Albo coś jest publiczne i utrzymywane z naszych podatków dostępne dla wszystkich albo kodujemy i ściągamy abonament. Z góry mówię, że ja praktycznie nie oglądam jakiejkolwiek tv. Raz na tydzień wiadomości choć i tak nie warto - w Polsce dzieje się tyle ważnych rzeczy, a oni mówią o wyborach mis gejów - no ja pierdole. Dziękuje. Tak więc autorze bloga nie masz się czym przejmować bo w naszej tv nie ma nic mądrego.

Chemical Attack   4 #15 11.08.2013 20:56

@Pablo79
Doskonale to wiem.. i jest to dla mnie niepojęte, że jak był analog to doświetlano, natomiast po cyfryzacji zaprzestały doświetlenia telewizje komercyjne..

@slawex1983
Pomysł radykalny, ale słuszny.. coś na kształt dostępu do internetu jak nie zapłacisz to nie masz i tyle. Co do jakości nadawanych programów nie sposób się z Tobą nie zgodzić.. ich poziom merytoryczny (szczególnie serwisów informacyjnych) jest żenująco niski. Robi się z nich WP w wersji telewizyjnej.. po prawej katastrofa kolejowa z kilkudziesięcioma ofiarami a na środku opis tego która celebrytka majtki pokazała (albo coś więcej). Takie czasy. Być może niedługo prezenterki będą wychodzić nago co by widownię przyciągnąć. Skoro jednak tak jest to musi być na to zapotrzebowanie. Powiem szczerze, że jak oglądam na TVP Historia Dziennik Telewizyjny to tęskni mi się za tak skondensowaną i merytoryczną informacją.. kiedyś byłem dzieckiem i wiedziałem że poruszane w nim są ważne tematy, dziś fakty TVN czy Wiadomości to program rozrywkowy. Ewentualnie jak jest jakieś mega wydarzeni to cały tydzień o nim trąbią.. tak było jak wybrano Papieża, tak jest jak jakaś królewna da się stuknąć i zajdzie w ciążę a potem ma rodzić.. jakby co dnia nie rodziły się miliony dzieci. Zróbmy coś oryginalnego z rzeczy codziennych..

gowain   21 #16 11.08.2013 21:06

Co ciekawe, przy okazji przeprowadzki zaopatrzyłem się w sklepie RTV (nie żadnym hipermarkecie) w nowy kabel antenowy (typu cinch, gniazdko -> TV), ku mojemu zdziwieniu obraz co chwile znikał, ścinał się, albo nie pojawiał się w ogóle... i co się okazało? Kupiłem drugi kabel (tym razem w hipermarkecie) i wszystko zaczęło śmigać :P Żadnych przycięć. Ale to taka anegdota :)

Chemical Attack   4 #17 11.08.2013 21:11

Ja kiedyś kupiłem kabel HDMI z Alledrogo za 3zł i na uczelni prebadaliśmy/porównaliśmy go z kolegami go z kablem za 180zł kupionym w jednym ze sklepów komputerowych. Różnicy żadnej.. ale legenda o złych tanich kablach HDMI krąży w sieci od lat. Swoją drogą używam tego kabla już ponad 1,5 roku i jest ok.

direct39   6 #18 11.08.2013 21:37

Gdzieś trafiłem na opinię, że tańsze kable HDMI są takie same, jak droższe, tylko nie są tak odporne na wielokrotne podłączanie i rozłączanie. Ile w tym prawdy - nie wiadomo :).

cyryllo   18 #19 11.08.2013 22:11

w Gdańsku z tel jest porażka. Przycina co jakiś czas. Ostatnio mux-2 tnie jak głupi. Gdy przychodzi wieczór tnie prawie wszystkie muxy.

  #20 11.08.2013 23:03

Akurat kwestię doświetlania jest bardzo łatwo wyjaśnić - kasa.

MUX 1 jest nadawany obecnie z 53 nadajników, MUX 2 z 51, a MUX 3... z 91 głównych i 127 doświetlających, łącznie 218 nadajników i przemienników.

MUX I ma przy tych 53 nadajnikach 95% pokrycia sygnałem, MUX II przy 51 ma 97%, a MUX 3... 98%

Płyną z tego dwa wnioski:
1) 100% pokrycia nie będzie nigdy, zawsze znajdzie się ktoś wykluczony
2) Dobijanie pokrycia i eliminowanie białych plam wymaga abstrakcyjnych działań i uruchamiania przekazu z dziesiątek nadajników, by czasami tylko załatać powiedzmy 0,1% to są ogromne koszta. TVP nigdy nie kierowało się logiką biznesową, więc nauruchamiali przemienników, kasa leci do operatora MUX-a, TVP im spada z nieba, bo normalnie większość małych nadajników, które wykorzystywano w analogu poszłyby do zamknięcia. Nadawcy prywatni uznali, że jeśli żeby poszerzyć zasięg o 1% populacji trzeba będzie wydać kilka mln złotych to się po prostu nie opłaca. To się nawet z reklam nie zwróci po uwzględnieniu większego zasięgu.

Błąd polskiej cyfryzacji jest jeden - źle się stało, że nie udało się wykonać pierwotnego planu - zakładał on, że główny multipleks będzie mieszany TVP + najważniejsze kanały prywatne. Miało to być: TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TV4, TVN, TV Puls. Gdyby tak zrobić i wtedy ten multipleks doświetlać, to najważniejsze kanały miałby każdy. W obecnej sytuacji nadawcy prywatni się wypieli na widzów.

Dodatkowo nie wszystkie problemy z odbiorem są zawsze spowodowane kwestiami białych plam w pokryciu. Niestety w Polsce nadal panuje przekonanie, że każdy jest specem od wszystkiego, także w kwestii anten i ustawiania. Niestety często ludzie zamiast normalnie wezwać fachowca, który poprawi instalację i sprawi, że nic nie będzie cięło - walczą sami, przy okazji zgłaszając wszędzie jak to strasznie źle odbiera i cyfryzacja jest do dupy. Z doświadczenia mogę śmiało powiedzieć, że jakieś 80% przypadków złego odbioru w tej chwili (głównie, gdy sygnał jest, ale rwie) to efekt braku wiedzy, źle dobranej lub ustawionej anteny i usilnego oporu w kwestii wezwania instalatora.

  #21 12.08.2013 00:05

Nowa Ruda to nie wyjątek. Przypuszczam , że takich miast są setki: np.: Bolesławiec Sląski. Przed cyfryzacją odbierałem na prostej antenie pokojowej "podstawowy" pakiet z dwóch nadajników plus jakieś programy czeskie i niemieckie. Teraz nie ma nic. Kompletnie nic. Oczywiście mogę wynieść antenę kierunkową na dach...chociaż nie: nie mogą bo zabrania spółdzielnia. U siostry, w domku, nawet kierunkowa antena na dachu nic nie pomaga. Podobnie u kilku kolegów z miasta. Po zmianie na sygnał cyfrowy, nic. Zostaje telewizja satelitarna lub kablówka.

@direct39:
Zależy jak się trafi. Często tańsze mają słabsze ekranowanie i przez większe interferencja, na dłuższych odcinkach (5-15m) i niektórych sprzętach nie ma obrazu. Kabel niby sprawny jak się przemierzy ale nie przenosi wymaganego pasma i nie ma obrazu(tak miałem przy podłączaniu projektora). Przy krótkich kablach powinno być mniej problemów z tańszymi wersjami.

macminik   18 #22 12.08.2013 11:38

Nie znam się na niuansach telewizji tym bardziej cyfrowej, ale mimo tego, że mieszkam w Krakowie to i u mnie cyfryzacja poszła tak sobie. Owszem, przybyło mi kanałów i teoretycznie powinienem cieszyć się jak świnia co gwiazdy zobaczyła. Jednak problem tkwi w tym, że wiele z nich po prostu się przycina. O ile w analogu nigdy nie miałem problemów to przy cyfrze wystarczy chwilowe przycięcie i mam ładną mozaikę. Podobno winą jest szpital, który trochę przysłania sygnał. Podobno trzeba by lepszą antenę, ale u mnie jest antena zbiorcza. Może wyburzę szpital ??? W moim odczuciu nie było źle, ale ktoś chciał by mi było lepiej i jest tak sobie.
A na koniec pewien smaczek. Mam całkiem pokaźny pakiet kanałów które identyfikują się jako zakodowane. I co mam zrobić aby je odkodować ?

  #23 12.08.2013 12:46

Nowa Ruda Słupiec- 0 problemów. Dziwne, że u Ciebie za górką (kilka km dalej) są jakieś. Słyszałem od Osób z Jugowa, że również jest ok. Więc może wina leży po stronie - kiepskiej anteny ?

direct39   6 #24 12.08.2013 13:56

@macminik
Kanały kodowane to MUX-4 należący do Cyfrowego Polsatu. Udaj się zatem na stronę CP: http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/telewizja-cyfrowa/dekoder-do-odbioru-ntc.cp

zoso71   10 #25 12.08.2013 14:02

@Over, @Radek68 - odnośnie opłat za "posiadanie odbiornika" to nie jest to do końca prawdą. Opłata jest pobierana za użytkowanie odbiornika z zastrzeżeniem, że użytkowanie oznacza posiadanie "odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu". Czy Chemical Attack ma możliwość natychmiastowego odbioru? Z tego co pisze, to tak.

slawex1983   6 #26 12.08.2013 14:37

"Pomysł radykalny, ale słuszny.. coś na kształt dostępu do internetu jak nie zapłacisz to nie masz i tyle."
Pomysł normalny. Radykalnie to jest teraz - nakaz płacenia za coś, z czego się nie korzysta.

slawex1983   6 #27 12.08.2013 14:38

"Pomysł radykalny, ale słuszny.. coś na kształt dostępu do internetu jak nie zapłacisz to nie masz i tyle."
Pomysł normalny. Radykalnie to jest teraz - nakaz płacenia za coś, z czego się nie korzysta.

slawex1983   6 #28 12.08.2013 14:38

@Chemical "Pomysł radykalny, ale słuszny.. coś na kształt dostępu do internetu jak nie zapłacisz to nie masz i tyle."
Raczej pomysł normalny. Radykalne rozwiązanie mamy w tej chwili - przymus płacenia za coś, z czego się nie korzysta.

XMan   7 #29 12.08.2013 16:50

Zgadzam się i wg. mnie minister Boni powinien podać się do dymisji.
Tylko się chwali a tymczasem:
1. promuje TV publiczną, na dwóch MUX-ach jest TVP1, TVP2, TV regionalna.
2. zamiast nich mogą być inne programy.
3. brak radia.
4. mieszkam od nadajnika Mikstatu 10 km. po linii prostej, widzę z okna i muszę korzystać z zasilacza do anteny.
(jeden z nowszych nadajników, moc ERP 100 kW)
Powinien wystarczyć 1 m. kabla.

Mieszkałem w Sosnowcu oraz Dąbrowie Górniczej, miałem telewizor Neptun i na programach analogowych wystarczała tylko antena pokojowa tzw. "agrafka".
Teraz mam dwa nowe telewizory + dekoder Ferguson Ariva T-65, kilka anten i na każdym to samo (:

blind-oln   8 #30 12.08.2013 19:43

Ja tam się cieszę z cyfryzacji. Teraz mogę odbierać wszystkie 3 multipleksy na kawałku miedzianego drucika, w tym jedynkę i dwójkę w HD bez żadnych przycięć. Wcześniej mogłem o tym tylko pomarzyć.

Chemical Attack   4 #31 12.08.2013 19:48

@tak123
nie ma w tym nic dziwnego:) W Słupcu dopóki nie uruchomiono doświetlacza odbierała telewizję dobrze tylko jego górna część.. od Inter wzwyż. Poniżej rewelacji nie było. Faktem jest, że mieszkam w niecce, ale analog odbierałem bez problemu. Co do anteny to wypróbowałem kilka zestawów.. lepszych anten na rynku póki co nie ma.

W Warszawie 16 km od PKiN odbierałem na drucie i PKiN i Raszyn.. pomimo iż ten pierwszy miałem zasłonięty blokiem.

  #32 19.08.2013 00:19

Pierdzielisz pan głupoty. Widać totalny brak wiedzy w temacie. Zasięg w twoim mieście jest ale gdybyś kolego uważał na lekcjach fizyki w podstawówce to byś wiedział że siedząc w środku blokowiska sygnału nie złapiesz. Uświadomię też ciebie że wg założeń cyfryzacji odbiór jest gwarantowany przy użyciu kierunkowej anteny zewnętrznej skierowanej na nadajnik. Siedząc w środku osiedla możesz jedynie próbować łapać sygnał z odbicia. Jak się nie da to masz pecha - uderzaj raczej do administracji żeby sygnał został wpuszczony w kabel z anteny zbiorczej.

Jednak z doświadczenia wiem że prawie zawsze problemy z odbiorem wynikają z wadliwej albo niedostosowanej do warunków odbioru instalacji antenowej. Nie wystarczy iść i kupić najdroższą antenę jaką wepchnie sprzedawca w sklepie

Chemical Attack   4 #33 19.08.2013 17:44

Cóż mogę powiedzieć.. nie wiesz o czym piszesz. Blokowisk w Drogosławiu brak, a i w Nowej Rudzie zabudowa specjalnie gęsta nie jest. Gór Ci za to u nas dostatek. Na temat fizyki ciężko mi się wypowiadać, robiłem tylko doktorat na zakładzie fizyki. Zapraszam do mnie.. jeśli ustawisz antenę tak że będę miał stabilny odbiór stawiam piwo (nawet zgrzewkę).