Nowe, stare AQQ...

Ten wpis zacznę wyjątkowo, bo od tego, że powiem, że fanboyem AQQ nie jestem i nie będę. Lubię ten komunikator, a że dawno nic nie skrobałem i jakoś nie mam ani czasu ani pomysłów na wpisy to postanowiłem opisać jak na razie kilka zmian w rdzeniu AQQ.

Nowy menedżer dodatków i aktualizator

AQQ jako program wzbogaciło się o nowy, moim skromnym zdaniem bardziej funkcjonalny aktualizator, który od tej pory potrafi pobierać nie tylko wtyczki czy nowe wersje samego komunikatora, ale także kompozycje i emotikony. Wszystko jest teraz pobierane z bazy forum, a nie dawno nie aktualizowanej i archaicznej strony domowej komunikatora. Do tego został odświeżony Menedżer Dodatków dla AQQ. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko będzie tak bardzo aktualne jak to tylko możliwe.

Wygląda podobnie do menedżera pluginów znanego z Mozilli Firefox, całkiem wygodnie się operuje dodatkami zgromadzonymi w jednym miejscu. Obecnie w bazie znajduje się 248 dodatków (w tym 93 wtyczki) i rośnie w tempie wykładniczym, bo jeszcze 2 dni temu ta liczba wynosiła 203 dodatki. Osobiście dla mnie jest duże zaskoczenie, ponieważ nigdy nie sądziłem, że AQQ jako program ma tyle rozszerzeń (na forum jakoś nie było tego widać).

Ok, ten wpis to ma nie być jedynie niułs z życia samego komunikatora, więc trochę tu pomarudzimy jeszcze ;)

Dla autora chwalić się powinno, że mu się chciało i w ogóle zmiany są na plus i to ogromny. Jednak jak to bywa w każdym oprogramowaniu, tak i tutaj zdarzają się błędy np. mi nowy aktualizator nie umiał wyświetlić tooltipa z listą zmian, mimo, że jak głupi klikałem w dostępną aktualizację (zgodnie z instrukcją). Kolejnym błędem (choć nie zaobserwowanym przeze mnie) jest brak opcji wyszukiwania po autorze dodatku. Na chwilę obecną można wyszukiwać po tytule i opisie. Kolejnym praktycznym lub nie (w zależności od punktu widzenia bądź siedzenia) rozwiązaniem jest opcja oceny pluginów, która, żeby działać poprawnie wymaga aktywnego konta na forum komunikatora. Uważam, że powinno to się odbywać bezpośrednio przez program ponieważ nie każdy musi posiadać forumowe konto. W sumie to chyba tyle w temacie nowego aktualizatora AQQ. Mam nadzieję, że to ulegnie zmianie w przyszłych wersjach, bo należy pamiętać, że to wersja z tym fjuczerem.

Menu kompaktowe come back

Już od dwóch lub trzech wersji beta wstecz można się cieszyć menu kompaktowym w AQQ na powrót. Wszystko dzięki kontrolkom AlphaSkins. Teraz już działa tak jak powinno, jednak na początku się nie obyło bez przejściowych problemów i blokowania niektórych dodatków. Ale "co było to było i nie wróci więcej" :)

Podsumowanie

Wpis ten napisałem dla osób które lubią AQQ tak jak ja, ale przez inne ważniejsze sprawy nie są ze wszystkim na bieżąco. Tak więc jeszcze kilka linków:
Najnowsza wersja AQQ
Temat na forum AQQ