Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Słów kilka o... Sony Ericssona tuningu cz 2a.

Siemanko! Ten wpis praktycznie miał być na jutro lub pojutrze, ale jutro po robocie będę taki zjechany, że raczej daruję sobie publikację. Wolę to zrobić dziś i z w miarę trzeźwym umysłem. W poprzednim wpisie pokazałem jak sprawdzić CID, który jest potrzebny do pobrania odpowiedniego softu pod nasz telefon, który już za kilka chwil własnoręcznie wgramy do naszego odjechanego soniaka.

II. Wgrywanie software do telefonu

Dobra już na wstępie przypominam tą stronkę, na której to znajdziecie odpowiednie pliki software. Być może wymagana będzie rejestracja, która i tak jest darmowa.

reklama

Teraz druga, ważniejsza sprawa. Otóż dla świętego spokoju wolę napisać, że wszystko robisz na własną odpowiedzialność bla, bla, bla... Każdy zna to biadolenie, ale tutaj jest jedna różnica, a mianowicie jak coś "zepsujecie" to w 99,99% można to naprawić poprzez wgranie softu od nowa. Ryzykujecie tylko wszystkie ustawienia, smsy i kontakty (które to polecam skopiować na karte sim/kartę pamięci). Jak zwykle postaram się rozpisać na wszystkie platformy (bo na każdej, inaczej się wszystko robi). Ale dość marudzenia, czas ruszać do pracy.

DB2010/12 i DB2020*
Standardowo zacznę od najstarszych platform, ale pozwolę sobie opisać nie jeden, a dwa przeznaczone do tego programy: znany wszystkim z poprzedniego wpisu Setool v.1.11 jak i zupełnie nowy XS++. Z obydwoma programami pracuje się bardzo przyjemnie i nader intuicyjnie. Weźmy np. Setool, program stworzony do obsługi boxa serwisowego. Jego wersja Lite przystosowana jest do kabla USB dodawanego do telefonu.


(kliknij, aby powiększyć). Wiem, wiem, można to zrobić bardziej profesjonalnie, ale mi się nie chce)
Do dużego pola ładujecie główne pliki softu tj. MAIN i FS, odpowiednio z rozszerzeniami *.mbn i *.fbn (oba zaznaczone na rysunku). W pole "MISC files" trzeba wrzucić CDA, koniecznie w formacie *.zip. Teraz nie pozostaje nic, jak kliknąć na magicznym guziczku "FLASH". Następnie powtarzamy podpunkty a i b z poprzedniego wpisu, czyli niezmienione
wyjmij i włóż baterię, podepnij WYŁĄCZONY telefon z wciśniętym "C" pod kabel USB

Jeśli mieliście szczęście i poszło, to czekacie na zakończenie operacji, jeśli nie to, odłączacie komórkę od kabla i wszystko powtarzacie(czasem warto lekko kabelkiem poruszać). Gratuluję własnoręcznego wgrania softu do swojego Soniaka.

Skoro Setool obcykany weźmy na warsztat wspomniany wcześniej XS++. Sprawa wgrywania softu ma się podobnie jak opisana wyżej, z tą różnicą, że CDA trzeba wypakować i wgrać osobno, ale o tym za chwilę. XS++ sam wykrywa model telefonu i CID. Wystarczy po odpaleniu programu kliknąć "Connect" i standardowo już podłączyć wyłączony telefon z wciśniętym "C". Teraz trzeba wybrać pliki softu. Opcja zaznaczona na żółto ma być odznaczona. Teraz tylko na "FLASH" i jesteśmy w domu.

Po zakończonej operacji trzeba wgrać jeszcze CDA. Robimy to w następujący sposób. Odłączamy telefon z kabla i zamykamy XS++. Odpalamy go ponownie i podłączamy telefon. Zamiast wgrywać znowu soft przechodzimy na zakładkę FSX.
Opcja "start FSX" uruchamia system plików. Zanim program zbuduje drzewo folderów, możemy w tym czasie na spokojnie wypakować naszą CDA. Wchodzimy do folderu zaznaczonego na zdjęciu i metodą Drag&Drop przerzucamy nasze świeżo wypakowane pliki CDA do pola Enumerated files. Nie przejmujcie się tym, że program może się zawiesić tylko spokojnie zakończy on operację. Następnie musicie kliknąć na Shutdown. To jest bardzo ważne, bo pominięcie tego kroku wiąże się nawet z awarią telefonu.

DB3150,DB3200/10 i DB3350

To tyle z grywania softu na platformy z serii A1. Co do wgrywania softu na A2 (DB3150,DB3200/10 i DB3350) to polecam program Omnius. Czeka nas krótka rejestracja. Program jest po polsku, więc bez problemu sobie poradzicie. Trzeba tylko wybrać model telefonu i kliknąć Flash.
Drugim programem jest A2 Uploader, który można by rzec jest klonem Setool'a, więc bliżej nie będę mu się przyglądał.
----------------------
*- działa tylko do CID 52; odnośnie wgrywania software na CID53 będzie osobny wpis, jak tylko zbiorę screeny i znajdę trochę czasu na poskładanie tego do kupy.

Podsumowując, umiecie już reanimować telefon w nagłych sytuacjach. Przepraszam za to, że nie wywiązałem się z opisu zdejmowania simlocka, ale moje wpisy i tak są już długaśne. Zapraszam do komentowania i do usłyszenia :)
 

Komentarze