Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nowa Opera z klasycznymi zakładkami? To nic trudnego!

Minął rok od wydania Opery 15 – nowej, opartej na silniku WebKit/Blink wersji przeglądarki, cieszącej się sporą popularnością wśród użytkowników portalu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przeglądarka ewoluowała w tempie, co do którego część użytkowników może mieć (i słusznie) spore zastrzeżenia.

Jednym z kluczowych problemów po przejściu na nowy silnik, jest menu zakładek, które do chwili obecnej stanowi swego rodzaju tabu. Oczywiście Opera pozwala na zapisywanie ulubionych stron (czy to do paska zakładek, czy do schowka) jednak nadal można tęsknić za klasycznym, rozwijanym menu. To między innymi jego brak spowodował, iż część starych wyjadaczy przerzuciło się na inne rozwiązania.

W swoim debiutanckim wpisie pokażę jak w szybki i prosty sposób odzyskać klasyczne menu zakładek. Choć to temat dość błahy,niezbyt ambitny i raczej mało odkrywczy, być może okaże się pomocny dla czytelników.

Bookmarks Menager, czyli sposób #1 (dla leniwych)

Zdecydowanie najszybszym i najprostszym sposobem jest instalacja rozszerzenia Bookmarks menager. Dzięki niemu zyskamy możliwość importowania zakładek ze starej wersji Opery, jak i innych przeglądarek, przy czym importowane zakładki muszą być zapisane w rozszerzeniu .html. Samo rozszerzenie pozwala na stosunkowo wygodne zarządzanie zakładkami: w łatwy sposób można je przypisywać do poszczególnych folderów, a wielki zielony przycisk na szczycie listy pozwala na zapisanie nowych ulubionych stron. Warto również podkreślić, że rozszerzenie zachowuje układ folderów, tak więc jeśli mamy uporządkowane zakładki w kilku/kilkunastu folderach, taki sam układ będziemy mieli w nowej Operze.

Skoro wszystko brzmi tak prosto i ładnie to czy gdzie jest haczyk? Po pierwsze przy nazwach zakładek nie pojawiają się ikonki, co przy dużej liczbie zakładek może być denerwujące (nie tylko dla wzrokowców). Po drugie, nie można dodać nowej strony do wybranego folderu - kliknięcie przycisku Bookmark skutkuje dodaniem strony na sam koniec listy ulubionych. Aby przenieść ją do danego folderu należy to zrobić z poziomu opcji menagera zakładek. Dodatkowo czasami rozszerzenie się zawiesza i wtedy zamiast listy zakładek pojawia się puste, białe menu. Sporadycznie zawiesza się również zielony przycisk Bookmark. Niestety zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku jednym rozwiązaniem jest restart przeglądarki.

Trochę kombinowania aby osiągnąć piorunujący efekt, czyli sposób #2

Drugi sposób wymaga poświęcenia trochę więcej czasu, bo aż...2-3 minut.
W pierwszym kroku pobieramy program Transmute Portable (polecam akurat wersje portable, ta jest powiem najprostsza i najszybsza w użyciu). Aplikacja ta pozwala na konwertowania zakładek pochodzących z różnych przeglądarek, do porządnego przez nas formatu (w tym wypadku do formatu Chrome).
Gdy już uda się wyeksportować zakładki z wybranego źródła do formatu Chrome należy skopiować nowo powstały plik z zakładkami do folderu użytkownika Opery (dla Windowsa 8.1 jest to zazwyczaj:C:\Users\NazwaUżytkownika\AppData\Roaming\Opera Software\Opera Stable

W kolejnym kroku należy zainstalować dodatek Download Chrome Extension, które pozwoli nam na pobranie rozszerzeń dedykowanych dla przeglądarki Google Chrom.
Ostatnie dwa kroki na drodze do odzyskania klasycznego menu zakładek, to instalacja dwóch rozszerzeń Neater bookmarks oraz Add Bookmarks. Ten pierwszy dodatek to świetny menadżer zakładek, który pozwala m.in. na swobodne zarządzanie folderami oraz wyszukiwanie ulubionych stron po wpisanej frazie.
Z kolei dzięki Add Bookmarks w prawym górnym rogu paska adresu pojawi się magiczna gwiazdka, która pozwoli na dodawanie interesujących nas stron do menu zakładek.

Posłowie

Jak widać niewiele trzeba aby do nowej Opery dodać funkcjonalność klasycznego menu zakładek. Trochę szkoda, że deweloperzy (z bliżej nieokreślonych powodów) wzbraniają się z implementacją tego rozwiązania. Tym bardziej, że chyba największym ograniczeniem zarówno pierwszego, jak i drugiego sposobu jest brak synchronizacji zakładek między urządzeniami. Ale synchronizacja to już kwestia na osobną opowieść.

PS

Chylę czoła przed każdym, kto dotarł do tego miejsca i nie usnął - bez wątpienia należą się Wam za to słowa uznania :) 

internet porady

Komentarze

0 nowych
grześ12   10 #1 02.07.2014 22:14

Dzięki :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #2 02.07.2014 22:22

Czyli proste i skuteczne.

AntyHaker   23 #3 05.07.2014 15:30

Moim zdaniem obecna forma zakładek/ulubionych jest dużo lepsza niż ta "klasyczna" - prostsza i bardziej przejrzysta.

drylek   5 #4 05.07.2014 18:52

Świetny poradnik w końcu standardowe użytkowanie zakładek. Dzięki Czarna Żmijo.

gjon   5 #5 06.07.2014 01:32

A ja muszę Ci koniecznie podziękować za informacje o rozszerzeniu Download Chrome Extensions. Dzięki niemu znowu Chrome idzie do kosza i Opera wraca pełnoprawne wsparcie FF w moim systemie. Naprawdę bardzo dziękuję!

dobaczenko   9 #6 06.07.2014 20:32

@silvax: Popieram. Zakładki jako Speed Dial są w Operze wprost nieprawdopodobnie intuicyjne. Teraz, na innych przeglądarkach bardzo brakuje mi takiej funkcji. Co gorsza, nie udało mi się znaleźć rozszerzenie które potrafiło by zbliżyć się do tego co oferuje opera.

pisarzksiazkowicz   7 #7 07.07.2014 08:46

W sumie to jest pasek zakładek, a i takie fajne menu z serduszkiem też gdzie można sobie je dodawać do paska. http://i.imgur.com/Rnuw0oe.png Wiem, że dla niektórych to profanacja ich głębokiej ideologii że lepiej mieć syf przy pasku adresu niż pod paskiem, bo zajmuje więcej miejsca w pionie, ale się sprawdza :>

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #8 07.07.2014 12:07

"Jak widać niewiele trzeba aby do nowej Opery dodać funkcjonalność klasycznego menu zakładek. Trochę szkoda, że deweloperzy (z bliżej nieokreślonych powodów)wzbraniają się z implementacją tego rozwiązania"

powód jest znany- taki mają koncept na przeglądarkę niestety ;)

do mnie jakoś nie trafia to, że po instalacji trzeba zacząć od wgrywania minimum kilku rozszerzeń/dodatków żeby w ogóle z nowej Opery móc wygodnie korzystać... dlatego mam 12.17 dalej :D

AntyHaker   23 #9 07.07.2014 21:37

@dobaczenko: Co kto lubi ^^ Ale dla "typowego" użytkownika taka opcja jest dużo wygodniejsza.

  #10 13.07.2014 18:55

@xomo_pl: masz rację. Zakładki powinny dawno - już jako pierwsze, znaleść się w Operze. Czekam więc na taką wersję - o ile jej nie będzie, to pozopstaję na 12.17 + jeszcze jakaś inna. Pozdrawiam

  #11 13.10.2014 00:53

Przykładowo jak np.: wyeksportować z nowej opery te zakładki, żeby potem było co importować np: po nowej instalacji systemu? Funkcji eksport nie znalazłem.

Nie jestem maniakiem komputerowym i specjalnie nie cierpię wnikać jak to działa, bo są przyjemniejsze czynności do robienia, ale generalnie wkurza mnie to, że po nowej instalacji trzeba znowu wgrywać jakieś dodatki żeby to dziadostwo działało normalnie.
Ostatnio dla nauki zainstalowałem wstępnie operę 15, żeby zobaczyć co i jak a tu już po następnym otwarciu widzę, że mam już operę 24 i całe menu wywalone do góry nogami.

Póki co wracam do 12.15.

CzarnaZmija   9 #12 13.10.2014 12:03

@niezależny (niezalogowany): Opera w wersji 25 (której wersja stabilna ukaże się pewnie jutro) ma już obsługę zakładek domyślnie, nie trzeba nic dodatkowo instalować. (prawie) działa synchronizacja zakładek (a w wersji 26 ma już być w pełni obsługiwana)

Wszystkie zakładki Opery znajdziesz w:
C:\Users\NazwaUżytkownika\AppData\Roaming\Opera Software\Opera Stable

CzarnaZmija   9 #13 13.10.2014 12:03

@niezależny (niezalogowany): Opera w wersji 25 (której wersja stabilna ukaże się pewnie jutro) ma już obsługę zakładek domyślnie, nie trzeba nic dodatkowo instalować. (prawie) działa synchronizacja zakładek (a w wersji 26 ma już być w pełni obsługiwana)

Wszystkie zakładki Opery znajdziesz w:
C:\Users\NazwaUżytkownika\AppData\Roaming\Opera Software\Opera Stable

  #14 01.01.2015 21:40

W artykule wyczytałem, mniej więcej iz wszystko jest łatwe, szybki i przyjemne pod warunkiem, ze ze starej wersji Opery wyeksportowano zakładki jako plik html a co jeśli to tradycyjny plik *adr? Gdzieś tam znalazłem jakieś konwertery rozszerzeń ale poradziłem sobie inaczej, zainstalowałem starszą wersję Opery import adr a potem eksport jako html.

CzarnaZmija   9 #15 01.01.2015 23:28

@Anonim (niezalogowany): możesz spróbować przekonwertować programem Transmute Portable (ale nie jestem pewien, czy on obsługuje ten format).

  #16 08.01.2015 16:34

Dzięki za przydatne wskazówki. :D

grześ12   10 #17 27.04.2015 20:23

jak zainstalować Neater Bookmarks, bo nigdzie nie ma instalacji w sklepie google

CzarnaZmija   9 #18 27.04.2015 23:18

@grześ12: https://chrome.google.com/webstore/detail/neater-bookmarks/ofgjggbjanlhbgaemjbki...

ale wpis się trochę zdezaktualizował, bo nowa Opera oferuje już zakładki, w graficznej formie (IMO jest to lepsze rozwiązanie niż tradycyjne metody)

  #19 28.04.2015 09:48

@CzarnaZmija:
Dziękuje za odpowiedź, proponował bym zmianę linku w artykule.