r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Czarny humor 18+: cenzura na YouTube zaostrzy się dla dobra najmłodszych

Strona główna AktualnościINTERNET

Cenzorskie działania na YouTube nie mogą się ograniczać tylko do blokowania kanału poświęconego prawosławiu. Największy serwis wideo na świecie przedstawił w tym tygodniu pięć sposobów na, jak to określono, wzmocnienie ochrony rodzin. Aby uniknąć sytuacji, w których pod płaszczykiem „rodzinności” przemycane są treści zdecydowanie nie dla rodzin, sięgnięto po narzędzia zarówno techniczne, jak i organizacyjne.

Od teraz wytyczne dla społeczności mają być egzekwowane jeszcze szybciej i i sprawniej – szczególnie jeśli ich naruszenia w jakikolwiek sposób wiążą się z zagrożeniem dla dzieci. YouTube chwali się, że w ostatnim tygodniu zlikwidowało ponad 50 kanałów i usunęło tysiące klipów wideo, które mogły zagrażać dzieciom – nawet jeśli nie było to intencją ich twórców.

YouTube zauważyło też problem z treściami, które zawierają postaci wzięte z rozrywki familijnej, ale zawierające „dorosłe” tematy czy taki humor. Objęte zostaną one ograniczeniami wiekowymi 18+, aby zaś przyspieszyć znajdywanie takich treści, wykorzystane zostaną technologie maszynowego uczenia – zautomatyzowane narzędzia szybko będą dostarczały ludzkim moderatorom wszystkie przypadki zbyt śmiesznego Kaczora Donalda.

r   e   k   l   a   m   a

Tak samo z „familijnych” treści znikną wszelkie nieodpowiednie reklamy. Tego należało się spodziewać, już w czerwcu Google wprowadziło nowe wytyczne dla reklamodawców: ze wszystkich treści zawierających postaci kojarzące się z rodzinną rozrywką mają zniknąć przemoc oraz obraźliwe czy w inny sposób nieodpowiednie zachowania – nawet jeśli zostały wprowadzone z pobudek satyrycznych lub komediowych. Od czerwca w ten sposób usunięto reklamy z ponad 3,5 mln klipów wideo.

Cenzorzy zadbają też o zablokowanie komentarzy pod klipami wideo przedstawiającymi dzieci. Do tej pory zautomatyzowane systemy Google’a przeglądały komentarze pod takimi klipami, szukając tych o wymowie seksualnej i usuwając je, a następnie zgłaszając incydent organom ścigania. Teraz komentarze będą automatycznie wyłączane pod nagraniami z udziałem nieletnich, gdy tylko zostaną wykryte seksualnie niewłaściwe komentarze. Jeśli deklaracja ta zostanie wprowadzona w życie, to zirytowani popularnością nieletniej przecież gwiazdy polskiego YouTube, niejakiego Lorda Kruszwila, będą mogli teraz łatwo wygłuszyć jego kanał.

Kolejny problem: mamy coraz więcej przecież filmów rysunkowych adresowanych dla dorosłych, których bohaterowie robią rzeczy, których YouTube by nie chciało dzieciom pokazywać. Tak samo problematyczne dla niektórych mogą być sceny z udziałem dorosłych przebranych za postacie z popularnych filmów familijnych, jednak sceny te przecież mogą pochodzić z jakiegoś konwentu komiksowego. Aby poradzić sobie tam, gdzie maszynowa inteligencja zawodzi, YouTube dwukrotnie zwiększa liczbę swoich zaufanych donosicieli (Trusted Flaggers), zwiększa też liczbę ekspertów, z którymi będzie współpracowało nad klasyfikacją treści w erze, w której nie jest ona taka już oczywista.

Finalnie YouTube zadba o stworzenie wytycznych dla tych, którzy tworzą treści przyjazne dla rodzin na platformę YouTube Kids. W najbliższych tygodniach otrzymają one kompleksowy poradnik, mający wyjaśnić jak powinny być one tworzone.

Jak widać, google’owa platforma wideo staje się coraz bardziej inteligentnym i autonomicznym systemem kategoryzowania treści wideo. Korzystając ze swojego kulturowego monopolu, jest w stanie realizować swoją agendę obyczajową i edukacyjną już od najmłodszych lat życia użytkownika. Nie mający czasu dla swoich dzieci rodzice pewnie będą zachwyceni.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.