Czas na MacBooki bez Inteli? Apple udostępniło kod swojego kernela na ARM

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Od wielu lat Apple regularnie wydaje kod źródłowy dla jądra Xnu, wykorzystywanego w systemie macOS. Wydanie kolejnej wersji plików źródłowych nie byłoby więc żadnym newsem, gdyby nie jedna sprawa. Po raz pierwszy wydano kod źródłowy dla wersji jądra kompilowanej dla architektury ARM, czyli takiej, jaką wykorzystuje się np. w systemie iOS.

Udostępniony na GitHubie kod źródłowy pozwoli każdemu sprawdzić, co dzieje się pod maską iOS-a. Nie liczcie jednak na to, że na tej podstawie zbudujecie sobie hackinphone’a – wydany jest tylko kernel, a cały system operacyjny to znacznie więcej. Wątpliwe jest, by Apple kiedykolwiek poszło drogą Google’a i uruchomiło jakiś iOS Open Source Project – nigdy nie potrzebowało i nie chciało wsparcia ludzi z zewnątrz.

Co prawda Darwin, system operacyjny, na którym bazuje zarówno macOS jak i iOS jest systemem otwartym (nie licząc kilku własnościowych sterowników), jednak tak naprawdę nigdy nie zdołał pozyskać społeczności, która rozwijałaby niezależnie od Apple. Istnieje co prawda rozwijany przez kilka osób projekt PureDarwin, ale na wydanie w jego ramach samodzielnego systemu raczej się nie zanosi.

Apple nie ogłosiło w żaden sposób udostępnienia kodu kernela Xnu dla architektury ARM, ale jego pojawienie się wznowiło spekulacje, jakoby przyszłe Maki miały rozstać się z procesorami x86 Intela. Ten ostateczny ruch w stronę całkowitej autonomii jest dziś bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek wcześniej, biorąc pod uwagę wydajność autorskich procesorów A11. Zastosowane w nich rdzenie Monsoon mają oferować w nich o 25% wyższą moc obliczeniową niż ich poprzednicy, rdzenie Hurricane – i jak wynika z testów w benchmarku Geekbench 4, miałyby dorównywać stosowanym dziś w laptopach procesorom Core i7-6600U.

Czy więc dostaniemy w końcu tę wyczekiwaną niespodziankę, MacBooka na procesorze ARM? Czekamy na Wasze opinie, a póki co możemy sobie poprzeglądać Apple Open Source Browser.

© dobreprogramy