Czas na legalną muzykę

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje portal Gazeta.pl, według przewidywań, legalna sprzedaż muzyki w roku 2005 ma znacznie wzrosnąć. Przyczynić mają się do tego coraz bardziej popularne sklepy internetowe z cyfrową muzyką, a także pojawienie się nowych produktów, takich jak muzyczne DVD.

Za sprawą pirackich wytwórni płyt, czy darmowych serwisów wymiany plików w Internecie (P2P) rynek legalnej sprzedaży muzyki od kilku lat znajduje się na równi pochyłej. W tym roku jednak, tendencja ta ma ulec zmianie i zacząć się ma ponowny marsz w górę. Jednak nie będzie można tego zawdzięczać m.in. walce prawnej koncernów fonograficznych z serwisami wymiany plików i ich użytkownikami, bowiem według początkowych założeń, liczba osób korzystających z nielegalnych serwisów wcale nie spadła.

Dla koncernów fonograficznych, Internet staje się miejscem w którym pojawia się coraz więcej firm oferujących legalną muzykę. W ubiegłym roku stanowiła tylko 0,9 proc. całego rynku, jednak szybko rośnie i już w 2010 r. ma na nią przypadać 8,8 proc. sprzedaży.

Światową sprzedaż muzyki napędzają też nowe nośniki. Na przykład pojawiły się DVD z muzycznym wideo z zapisami koncertów czy teledysków. Koncerny muzyczne zarabiają coraz więcej na sprzedaży praw autorskich, np. muzyki do reklam, a w przyszłości duże przychody może przynosić sprzedaż utworów muzycznych w formie plików odtwarzanych w urządzeniach mobilnych, w tym coraz doskonalszych telefonach komórkowych.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj

© dobreprogramy
s