Czcionka-plagiat i Windows Vista?

Strona główna Aktualności

O autorze

Serwis PCLab.pl informuje dziś o podejrzeniach rzucanych w niemieckiej prasie w stronę Microsoft. Kształty literek Segoe UI bardzo przypominają czcionki Frutiger Next. Nowe literki zastępujące czcionkę Tahoma mają pokazać się w Windowsie Vista oraz pakiecie Office 12. Krój został podobno opracowany przez Microsoft tak, by m.in. lepiej był on widoczny na ekranach LCD przy wykorzystaniu technologii wygładzania ClearType. Okazuje się jednak, że, jak wspomina jedna z niemieckich gazet, nowa czcionka jest niemal identyczna z istniejącym już od dawna na rynku krojem zwanym Frutiger Next.

Kiedy przedstawiciele Microsoftu pierwszy raz informowali o nowych literkach w swoim nadchodzącym systemie, wspominano o długim procesie opracowywania nowego kroju, mającego zapewniać łatwiejsze czytanie i np. skanowanie.

Tymczasem niemiecka gazeta Süddeutsche Zeitung wspomina zarzucanym Microsoftowi plagiacie. Niewielkie różnice w wyglądzie czcionek Segoe UI i Frutiger Next zauważyć można co prawda w przypadku cyfry "1" oraz litery "j", jednak jak pisze serwis TG Daily, eksperci nie mają wątpliwości, że krój czcionek mógł zostać skopiowany z istniejących już fontów rodziny Frutiger.

Pierwsze fonty Frutiger opracowano jeszcze w 1970 roku. Dokonał tego Adrian Frutiger. Z kolei Frutiger Next to krój pochodny, z 1997 roku, a stworzony przez Niemca Erika Faulhabera.

© dobreprogramy
s