Czekasz na zwrot podatku? Sprawdź przez Internet kiedy go dostaniesz

Strona główna Aktualności
Puste kieszenie z depositphotos
Puste kieszenie z depositphotos

O autorze

W Polsce trwa sezon na rozliczanie podatków. Większość Polaków już dostała niezbędne dokumenty od pracodawców i może spokojnie przystąpić do wypełniania i wysyłania niezbędnych druków.

Wielu z nas przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, o czym informuje między innymi rubryka G-129 na formularzu PIT-37. Po zakończeniu wypełniania deklaracji elektronicznej otrzymamy taką informację w podsumowaniu.

Kwota jest więc znana od razu, ale termin zwrotu znamy jedynie orientacyjnie lub wcale. W przypadku użytego powyżej programu e-pity przewidywany dzień otrzymania zwrotu nadpłaty podatku przypadnie na 28 maja.

Można spróbować dowiedzieć się więcej z pomocą rządowego portalu finanse.mf.gov.pl, gdzie znajduje się sekcja poświęcona zwrotom nadpłaty PIT. By poznać termin zwrotu należy mieć pod ręką swoją deklarację podatkową i numer identyfikacyjny (NIP lub PESEL).

Następnie należy przejść na stronę poświęconą zwrotom, przewinąć ją w dół i w formularzu wskazać właściwy Urząd skarbowy, identyfikator i kwotę przychodu w pełnych złotówkach. Kwotę znajdziemy na deklaracji:

  • PIT-28(19, 20) – pozycja 45
  • PIT-36(23, 24, 25) – poz. 90, 141
  • PIT-36L(12, 13,14) – poz. 13, 18
  • PIT-37(23, 24) – poz. 64, 95

Nie ma niestety gwarancji, że termin zwrotu będzie już znany. Jeśli deklaracja została wysłana niedawno, jest możliwe, że wyszukiwarka jeszcze nie znajdzie informacji o zeznaniu. W tym przypadku trzeba wiedzieć że czas oczekiwania na zwrot zależy od terminu wysłania deklaracji.

Jeśli została wysłana w marcu, będzie to około 40 dni, po wysłaniu dokumentów w kwietniu zaś można czekać nawet powyżej 52 dni. Czas oczekiwania będzie też zależny od tempa pracy konkretnej izby skarbowej.

© dobreprogramy