Człowiek od fotoszopa - Tutorial - Tworzenie kompozycji graficznej

Cześć, jestem grafikiem komputerowym pracującym w Agencji Reklamowej we Wrocławiu.

Specjalizuję się w Grafice 3D oraz Web Designie. Krótko mówiąc:

Graphic Designer & 3D Generalist

Hobbystycznie zajmuję się tworzeniem Concept Art. W blogu będę zamieszczał tutoriale, mówił o codziennych perypetiach grafika oraz ogólnie dobrze się bawił.

Jeżeli są jakieś tutoriale, które chętnie byście obejrzeli, możecie zamieszczać swoje sugestie w komentarzach. Piszcie, a będzie Wam dane.

Trzymając się zasady "krótko i na temat", poniżej mały tutorial, o który w ostatnim czasie byłem najczęściej pytany; obecnie ta technika stała się popularna - o tym, jak stworzyć coś takiego w Adobe Photoshop/Elements:

Krok 0.

Stworzenie dokumentu o dowolnie dobranej szerokości i wysokości. Na potrzebę tutoriala został stworzony dokument o wielkości 1000x500 px.

Krok 1.

Włącznie siatki.

Aby ułatwić sobie życie i tworzyć content z dokładnymi proporcjami i odstępami najpierw należy włączyć siatkę.

Wchodzimy w zakładkę View > Show > Grid (skrót klawiszowy: Ctrl+').

Jeżeli mamy potrzebę zmiany jej parametrów wchodzimy w Edit > Preferences > Guides, Grids & Slices, ja użyłem parametrów:

Gridline every: 2 centimeters
Subdivisions: 4

Krok 2.

Stworzenie kontenerów.

Teraz pozostaje nam tylko ustawienie i wsadzenie zdjęcia w kontener. Docelowe zdjęcie przesuwamy oraz skalujemy wedle uznania. Następnie w zakładce "Layers" (Warstwy), trzymając klawisz alt, wciskamy w przestrzeń między warstwą ze zdjęciem a warstwą z prostokątem (powinna pojawić się taka ikona: ).

Tak samo jak w HTML'u możemy stworzyć kontenery które będą trzymać nasz conent (zdjęcia).
Najpierw musimy włączyć przyciąganie do siatki, wchodzimy w zakładkę View > Włączamy opcję Snap, następnie jeszcze raz w View > i upewniamy się, że jest włączone przyciąganie do siatki.

Użyjemy do tego narzędzia do tworzenia prostokątów (Rectangle Tool, skrót U)


.

Krok 3.

Dodanie zdjęć.

Następnie wrzucamy do dokumentu zdjęcia które chcemy użyć, powinny być rozmieszczone dokładnie nad warstwą prostokąta do którego chcemy je wlać.

Krok 4.

Wlanie zdjęcia w kontener.

Teraz pozostaje nam tylko ustawienie i wsadzenie zdjęcia w kontener. Docelowe zdjęcie przesuwamy oraz skalujemy wedle uznania. Następnie w zakładce "Layers" (Warstwy), trzymając klawisz alt, wciskamy w przestrzeń między warstwą ze zdjęciem a warstwą z prostokątem.

I voila!

Dodatkowe informacje:

Aby edytować rozmiar zdjęcia należy użyć narzędzia do transformacji Edit > Free Transform lub skrót klawiszowy Ctrl + T.

Aby zmienić kolor obramowania, wystarczy wlać w warstwę Tło/Background dowolny kolor.

Zdjęcia użyte w tutorialu są mojego autorstwa, wszelkie prawa zastrzeżone.