Cztery rdzenie, ale za to bez HT: oto mobilne procesory Intel Core i5 Skylake

Cztery rdzenie, ale za to bez HT: oto mobilne procesory Intel Core i5 Skylake

Cztery rdzenie, ale za to bez HT: oto mobilne procesory Intel Core i5 Skylake
Redakcja
25.08.2015 11:37

Ten rok to nie tylko wprowadzenie przez Intela nowej architektury Skylake, ale również poważne zmiany na rynku procesorów mobilnych. W Sieci pojawiły się już szczegóły związane z układami, jakie znajdziemy w nowych laptopach dla nieco bardziej wymagających użytkowników. Ich specyfikacja pokazuje, że powinniśmy szykować się na niemałą rewolucję.

Jak do tej pory użytkownicy mogli korzystać z procesorów Atom, Celeron i Pentium, a nieco bardziej wymagający z rodziny Core i3/i5/i7. Różnice między tymi ostatnimi były spore: i3 to dwa rdzenie i praca w czterech wątkach za sprawą Hyper-Threadingu, ale brak wsparcia dla chwilowego podnoszenia taktowania w trybie Turbo. Ten, podobnie jak np. funkcje związane z wirtualizacją i vPro mogliśmy znaleźć w i5, choć to nadal układy dwurdzeniowe. Mobilne i7 to natomiast cztery rdzenie i aż osiem wątków, czyli dokładnie to samo, czym mogą cieszyć się posiadacze komputerów desktopowych.

Obraz

W przypadku Skylake sytuacja wygląda inaczej. Modele Core i5-6300HQ i i5-6440HQ będą wyposażone w cztery rdzenie, nie będą jednak posiadały Hyper-Threadingu. W efekcie procesor nadal będzie mógł pracować nad czterema wątkami, acz dzięki dodatkowym fizycznym rdzeniom powinien cechować się wyższą wydajnością, przede wszystkim w profesjonalnych zastosowaniach. Niestety zmiana ta uderzyła w TDP: te wynosi już aż 45 W zarówno dla i5, jak i i7. Dla porównania procesory mobilne z rodziny Ivy cechowały się wskaźnikiem na poziomie 35 W, który teraz znajdziemy jedynie w słabszych i3. Nowe układy będą posiadały różną wielkość pamięci L3: od 3 MB w przypadku i3, poprzez 6 MB w i5, aż po 8 MB w i7. Wszystkie z nich będą natomiast korzystały z nowego układu graficznego Intel HD 530, choć taktowanie będzie się zmieniać w zależności od modelu.

Nowa oferta zapewne jeszcze nie jest kompletna. Jej najważniejszą częścią będą nie procesory wymienione w powyższej tabelce, lecz układy niskonapięciowe, które można znaleźć coraz częściej w laptopach – są one wystarczające do większości podstawowych zastosowań i ograniczone skoki taktowania spowodowane ograniczonym TDP zauważą jedynie osoby wymagające sporej mocy obliczeniowej w dłuższym okresie. W ich przypadku raczej nie możemy liczyć na i5 z czterema fizycznymi rdzeniami. Ważne jest natomiast, że oferta nieco się wyklarowała. Miejmy nadzieję, że nie zobaczymy już takich potworków jak np. tworzone w przeszłości Intel Core i7-3520M, który modelem i7 jest tylko z nazwy, to po prostu dwurdzeniowy i5 o bardzo wysokim taktowaniu.

Ostatnie zmiany pokazują, że Intel wcale nie chce usuwać z rynku urządzeń mobilnych, które mogą posłużyć także do nieco poważniejszej pracy – zapowiedź Xeonów dla laptopów była sygnałem, że wymagający użytkownicy nie muszą wracać do desktopowych komputerów, ich mobilne zamienniki mają się dobrze i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach na rynku zobaczymy wiele ciekawych konstrukcji typu DTR wyposażonych w mocne i5 i i7, a także pamięci DDR4. Zapał studzą doniesienia mówiące o tym, że wspomniane procesory Skylake będą występować w postaci BGA – o samodzielnej wymianie na lepszy model użytkownicy będą więc mogli zapomnieć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)