Czy 4 GB RAM w smartfonie powinno wystarczyć każdemu?

Strona główna Aktualności

O autorze

640 KB RAM powinno wystarczyć każdemu – tak, wiemy, że Bill Gates wcale tak nie powiedział. Wiemy za to, że dyrektor operacyjny Huawei, pan Lao Shi, uważa, że 4 GB RAM powinno wystarczyć każdemu… użytkownikowi smartfonu. I ma po temu mocne argumenty.

Niech będzie jasne, to nie jest oficjalne stanowisko Huawei, menedżer wyraził po prostu swoją opinię na mikroblogu Weibo. Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że procesory Kirin 960 zestawione z 4 GB RAM osiągają wyższą wydajność, niż zestawione z coraz modniejszą ilością 6 GB RAM. Nie przedstawił co prawda szczegółowych wyjaśnień tego fenomenu, ale skupił się na kwestii optymalizacji systemu operacyjnego.

Shi zwraca uwagę na iPhone’a, który nie potrzebuje dużych ilości RAM by płynnie działać, właśnie za sprawą daleko posuniętych optymalizacji iOS-a. Jedynym skutkiem dodawania RAM do smartfonów jest wykładniczy wzrost cen urządzeń – a pamięć ta nie znajduje większego zastosowania.

Deklaracja ta daje do myślenia choćby z tego powodu, że kiedyś smartfony Huawei znane były z bardzo agresywnego zarządzania dostępnym RAM-em, ubijając działające w tle aplikacje częściej, niż by się to użytkownikom podobało. Wraz z nowym EMUI 5.0 sytuacja uległa poprawie , ale nie byłoby tak bez protestów użytkowników. Być może ludzie chcą jednak mieć wiele gigabajtów RAM na swoich smartfonach, tylko po to, by trzymać w pamięci setkę aplikacji jednocześnie?

Na pewno RAM w Androidach nie leży odłogiem, linuksowy kernel nieźle radzi sobie z wykorzystaniem tego co zostanie – cała pamięć powinna być wykorzystana, czy to na bufory dysku czy procesu. Z drugiej jednak strony obfitość RAM do wykorzystania przekłada się na niechlujstwo deweloperów. Wystarczy spojrzeć na potworki w rodzaju Facebook Messengera czy Snapchata, do których faktycznie dobrze mieć kilka gigabajtów RAM (i do tego Snapdragona 821). Duża ilość RAM to także większe zużycie energii, a jako że wciąż tkwimy w erze litowo-jonowej i ładujemy codziennie smartfony, tego akurat zwiększać byśmy nie chcieli.

© dobreprogramy
s