r   e   k   l   a   m   a
reklama

Czy FAT zniknie z Linuksa?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Jakiś czas temu pisaliśmy o zawarciu ugody przez firmy Microsoft i TomTom, które wcześniej wzajemnie pozwały się o naruszenie patentów. Ugoda ugodą, ale efekt uboczny całej sprawy może nieoczekiwanie wywrzeć całkiem spory wpływ na społeczność Open Source i całą branżę.

Jeden z zarzutów Microsoftu wobec TomToma dotyczył naruszenia patentu związanego z dość wiekowym już systemem plików FAT. Co ważne, warunki ugody były tak sformułowane, że TomTom de facto przyznał się do naruszenia i zobowiązał się do wniesienia stosownej opłaty licencyjnej. Jak widać, sprawa nie jest więc rozdmuchana. Taki obrót sprawy rodzi jednak poważny problem - FAT wykorzystywany jest nie tylko w urządzeniach nawigacyjnych TomToma, ale także w niezliczonej liczbie innych urządzeń od telefonów komórkowych przez odtwarzacze MP3 na aparatach cyfrowych kończąc. Poza tym wbudowaną obsługę FAT oferuje sam Linux, który zarazem jest fundamentem dla wielu wymienionych wcześniej urządzeń.

Po umowach patentowych takie jak ta z Novellem i w zasadzie przegranych (ugoda z przyznaniem się do winy) procesach sądowych nic dziwnego, że coraz częściej pojawiają się głosy takie jak wypowiedź Jima Zemlina, dyrektora wykonawczego Linux Foundation. Mówi on: FAT daje się łatwo zastąpić wieloma innymi technologiami, by później już bez ogródek zasugerować programistom całkowitą rezygnację z FAT. Gdyby jednak wyciąć z Linuksa obsługę FAT, nie można byłoby odczytać danych z pendrive'a czy aparatu - raczej trudno to sobie wyobrazić. Rodzą się więc dwa pytania - czy aby na pewno Zemlin przemyślał to, co powiedział oraz co zrobi społeczność Open Source, gdy Microsoft zacznie pewnego dnia głośniej upominać się (rzekomo) o swoje.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieW tym kraju nie ma prądu, ale mają za to najgroźniejszych hakerów