Czy Freehand i GoLive odejdą do lamusa?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wkrótce po przejęciu Macromedii przez Adobe pojawiły się obawy o przyszłość pokrywających się funkcjonalnie produktów obu producentów.

Wkrótce plany firmy stały się jasne, Flash SWF ma być połączony z formatem Adobe PDF, tworząc zupełnie nowy standard multimedialny. Publiczność dowiedziała się także o planach zatrzymania projektu Macromedia Freehand służącego do edycji grafiki wektorowej. Wielu użytkowników jest niezadowolonych z faktu zaniechania jego rozwoju. Manifestowali oni wyższość Freehanda nad Illustratorem podpisując internetowe petycje kierowane do zarządu Adobe.

Informacje udzielone ostatnio przez przedstawicieli Adobe, nieco rozwiały wywołane wątpliwości, lecz nie do końca :). Wedug relacji MacGeneration z Adobe Live Conference, Macromedia Freehand zostanie wycofana (support będzie dostępny przez nieokreślony czas) na rzecz Illustratora oraz Adobe GoLive zostanie zastąpiony Macromedia Dreamweaver'em, którego najnowsza odsłona zostanie zawarta w nadchodzącym na nowy rok Adobe Creative Suite 3. Dyrektor marketingu na Europę, Robert Raiola z Adobe dodał kilka ciekawych informacji o tym, że najnowszy Dreamweaver będzie wzbogacony o wszelkie zalety GoLive i będzie zintegrowany ze wszystkimi programami CS3.

Z kolei Macnews.de donosi, że Freehand będzie rozpowszechniany jako odrębny produkt, a wszyscy zainteresowani mogą spodziewać się uaktualnienia już pod koniec bieżącego roku.

Jednak nadal istnieją wątpliwości. Jak donosi TidBits.com, newsy z MacGeneration i Macnews.de z 30 maja, wskazują bezpośrednio na MacBidouille.com jako źródło informacji. Idąc dalej tropem okazuje się, że prawdopodobnie zaistniał błąd w przekładzie, a MacBidouille.com informował o uśmierceniu FreeHanda oraz o tym, że prawdopodobnie niedługo przyjdzie czas także na GoLive.

Całość zamyka oficjalne wyjaśnienie Adobe, informujące o dalszym wspieraniu obu produktów, a ich rozwój zostanie oparty o potrzeby klientów. Jak zauważa TidBits, warto przyjrzeć się części o "rozwoju opartym o potrzeby klientów" mówiącemu niejasno o losach obu aplikacji.

Adobe ma wiele pomysłów jeśli chodzi o nową ofertę, jednak jak widać istnieje wiele niejasności. Najlepszym rozwiązaniem o jakim można marzyć to połączenie zalet zarówno Freehanda z Illustratorem, jak i GoLive z Dreamweaverem i pełnej integracji aplikacji wchodzących w skład większych pakietów.

© dobreprogramy
s