reklama

Czy Red Hat utraci niezależność?

Strona główna Aktualności

O autorze

Katherine Egbert z firmy analitycznej Jeffries & Co. uważa, że wcześniej czy później Red Hat straci niezależność i zostanie przejęty najprawdopodobniej przez IBM.

Na razie kondycja Red Hata wygląda dobrze. W obecnej sytuacji gospodarczej istnieje spory popyt na RHEL i Jboss. Jednak może się to szybko zmienić, głównie w związku z przejęciem Suna przez Oracle. Co prawda Oracle oficjalnie twierdzi, że nadal będzie wspierało RHEL, jednak szefowie Red Hata powinni brać pod uwagę, że firma może coraz bardziej skupiać się na ratowaniu pozycji Solarisa. Egbert ocenia, że aż 1/3 nowych klientów Red Hata to firmy, które porzucają Uniksa na rzecz Linuksa, w znaczniej części migrują z Solarisa. Oracle może zaoferować obecnym użytkownikom systemu Suna bardzo atrakcyjne warunki, byle tylko pozostali przy Solarisie.

Egbert zauważa, że sukces Red Hata bierze się z faktu, iż jego oprogramowanie jest stosunkowo niedrogie, aplikacje uniksowe łatwo portuje się na Linuksa, a sam Red Hat nie jest wielką firmą oferującą zintegrowane rozwiązania, która może przyciągnąć klienta niskimi cenami po to, by później je podnieść. Tymczasem zakup Suna przez Oracle spowodował, że Red Hat ma teraz dwóch potężnych konkurentów, którzy mają nieograniczone możliwości w zakresie polityki cenowej. W związku z tym Red Hatowi trudno będzie utrzymać niezależność w obliczu rosnącej konkurencji ze strony Oracle, który może zaoferować tanie środowisko sprzętowo-programowe, olbrzymie zniżki za pozostanie lub migrację na Solarisa czy też nawet płacić klientom za nieużywanie RHEL. W takiej sytuacji Red Hat będzie potrzebował potężnego partnera, a idealnym kandydatem wydaje się właśnie IBM.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić