Czy Vista przeciąży serwery DNS?

Strona główna Aktualności

O autorze

Paul Mockapetris, twórca systemu DNS, służącego do odwzorowywania nazw na adresy IP, obawia się, że wydanie Visty może doprowadzić do przeciążenia serwerów tej usługi.

Vista będzie pierwszym systemem z rodziny Windows z domyślnie włączoną nową, szóstą wersją protokołu IP, standardu komunikacji w Internecie. Aktualnie najczęściej używana jest wersja czwarta, jednak jej wady (między innymi mała przestrzeń adresowa) spowodowały, że stworzono kolejną wersję pozbawioną tych niedociągnięć. Samo wprowadzenie szóstej wersji IP do Visty jest godne pochwały, gdyż przyczyni się do jej popularyzacji, jednak na początku może przynieść więcej problemów niż korzyści.

Używanie obu wersji IP naraz spowoduje dwukrotne zwiększenie ilości zapytań DNS, gdyż w takim przypadku system musi zdecydować, za pomocą której wersji będzie komunikował się z danym hostem w sieci. Może to spowodować przeciążenie serwerów usługi DNS, które już teraz pracują na granicy wytrzymałości. Załamanie się usługi DNS może skutecznie uniemożliwić korzystanie z Internetu, gdyż na DNS bazują prawie wszystkie pozostałe usługi. Skala problemu zależeć będzie od tego, jak szybko użytkownicy będą migrować do nowego systemu.

© dobreprogramy
s