Czy Yahoo przejmie AOL w przyszłym roku?

Strona główna Aktualności

O autorze

Sieć obiegła elektryzująca wiadomość o rzekomych planach połączenia dwóch czołowych firm z branży internetowej - Yahoo i America On-Line (AOL). Takie informacje pochodzą z przesłanego do inwestorów raportu firmy analitycznej Merrill Lynch, którego autorem jest Jessica Reif Cohen. Po chwili zastanowienia trudno nie zgodzić się z opinią, że Yahoo ostatnio nie radzi sobie najlepiej i coraz bardziej czuje presję Google, zaś AOL należące do Time Warner już kilka razy miało zostać przez swojego właściciela sprzedane.

Dlaczego firmy miałyby zostać połączone? AOL, od zawsze kojarzone ze świadczeniem usług dostępu do Internetu teraz utrzymuje się w w większości z reklam, gdyż bardzo niewielka liczba osób korzysta z pierwotnych usług firmy. AOL musi zatem szukać pieniędzy gdzie indziej. Najlepsze co można zrobić, aby podnieść swoją wartość w oczach reklamodawców to poprawić swoje statystyki użytkowników, a to jest w stanie zapewnić Yahoo i jego baza klientów. Wiążą się z tym korzyści dla obu stron - firmy mogłyby więc w ten sposób się uzupełniać. W raporcie zawarto też sugestię, że gdyby Yahoo przejęło AOL, taka inwestycja zwróciłaby się już po dwóch latach, nawet z ceną ustaloną na poziomie 18 miliardów dolarów.

Połączenie to jeden możliwy wariant. Jest jednak jeszcze jeden scenariusz, o którym mowa w raporcie - firma trzecia przejmująca zarówno AOL, jak i Yahoo. Najczęściej wymienianą firmą, która miałaby zakupić połączone AOL i Yahoo jest oczywiście Microsoft. Na drugim miejscu wymienia się Google. Jedno jest pewne - AOL-Yahoo byłby bardzo smakowitym kąskiem i zarazem przepustką do zwiększenia swojego udziału w rynku wyszukiwarek i reklam.

© dobreprogramy
s