Czy mały Firefox pokona IE?

Strona główna Aktualności

O autorze

Powstał pomysł stworzenia małej, okrojonej wersji przeglądarki Mozilla Firefox, która na starych komputerach byłaby dobrą konkurencją dla Internet Explorera.

Firefox, początkowo reklamowany jako mała i szybka przeglądarka, znacznie się rozrósł. Do tego dochodzi wiele wtyczek. Przez to nieraz długo się uruchamia i zajmuje dużo pamięci. Dlatego powstał pomysł jego odchudzenia. Firefox Lite, jak mogłaby się taka wersja nazywać, miałby być pozbawiony kart, wtyczek, zakładek, historii i możliwości dostosowywania ustawień. W zamian oferowałby szybkość i bezpieczeństwo. Byłaby też na tyle prosta, że nie przestraszyłaby początkujących użytkowników. Taki okrojony Firefox konkurowałby raczej z IE6 niż z IE7.

Pomysłodawca projektu, Nate Lanxon, wierzy, że mały lisek bardzo przyczyniłby się do pokonania Internet Explorera. Czy jednak ma rację? Czy okrojona przeglądarka Mozilli zainteresowałaby użytkowników? Czy starych komputerów jest na tyle dużo? A wreszcie, czy znajdą się programiści, którzy by takiego Firefoksa przygotowali?

© dobreprogramy

Komentarze