Czy można sprzedawać darmowe?

Strona główna Aktualności

O autorze

Brytyjska organizacja Trading Standards twierdzi, że fundacja Mozilla nie powinna zezwalać na sprzedaż rozprowadzanej za darmo przeglądarki Firefox.

Stowarzyszenie zajmujące się ochroną praw konsumentów zwróciło się do jednego z członków Mozilli z zapytaniem, czy według niego legalne jest odpłatne rozprowadzanie płyt z darmową przeglądarką. Jeszcze przed upewnieniem się co do tego, organizacja zleciła konfiskatę w jednej z firm, w której ofercie były właśnie takie płyty. Tym większe było zaskoczenie, gdy odpowiedzialny za sprawy związane z licencjami Gervase Markham poinformował, że Mozilla nie ma nic przeciwko dystrybucji takich płyt, a nawet je popiera. Poradził on też zwrot skonfiskowanych płyt.

Reakcja na to oświadczenie była dość zaskakująca, urzędnicy stwierdzili, że postępowanie Mozilli praktycznie uniemożliwia skuteczne działania przeciwko łamaniu praw autorskich. Pokazuje to wyraźnie, że zarówno ustawodawstwo, jak i organizacje mające działać w obronie praw twórców nie są przygotowane do realiów rynku, a idea darmowego oprogramowania jest dla nich zupełnie niezrozumiała.

© dobreprogramy
s