Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Wojciech Cybulski
22.01.2012 23:49, aktualizacja: 23.01.2012 14:20

ACTA, cenzura Sieci, Linux i mobilne systemy operacyjne - to tylko niektóre tematy poruszane w minionym tygodniu na blogach dobrychprogramów.

Nasi blogerzy są coraz bardziej aktywni w komentowaniu bieżących wydarzeń. Nic więc dziwnego, że kwestia ACTA nie umknęła ich uwadze. Na początek proponujemy w tej kwestii komentarz użytkownika Hase, z którego dowiemy się dlaczego ACTA powstało i co jego wprowadzenie zmieni w życiu przeciętnego internauty. Autor wspomina także o kolejnych równie niebezpiecznych aktach prawnym - SOPA i PIPA. Warto wiedzieć, czego dotyczą te dokumenty. Część blogerów zauważyła ponadto, że w Polsce brakuje akcji protestacyjnych przeprowadzanych z klasą. Użytkownicy tacy jak NRN, tfl czy djDziadek uważają, że zamiast bezmyślnie atakować serwery rządowe, powinniśmy wzorować się na Amerykanach, którzy w ramach protestu między innymi zamknęli na 24 godziny Wikipedię. Jest to o wiele bardziej wymowna forma wyrażenia swojego sprzeciwu.

Czas na nieco przyjemniejsze tematy :) Czym jest Scilab? Jest to program przeznaczony do obliczeń numerycznych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Matlaba czy Octave. Jeżeli chcemy rozpocząć swoją przygodę z tym programem, warto zapoznać się z tekstem Scilab w praktyce autorstwa użytkownika revcorey. Pozostając w temacie oprogramowania polecamy publikację Kolejne zmiany w Krajowych Ramach Interoperacyjności! - część druga, w której Quest-88 zdaje relację ze swojej korespondencji MSWiA dotyczącej zmian w KRI. Dokument ten określa, jakie oprogramowanie może być używane przez administrację państwową, jest więc dość ważny dla postępującej informatyzacji kraju. W naszych blogach znalazło się także coś dla programistów - w swoim pierwszym wpisie użytkownik dlpl wyjaśnił, dlaczego wybór konkretnych rozwiązań programistycznych ma istotne znaczenie przy realizowaniu projektów. Może być to cenna wskazówka dla początkujących deweloperów.

Telefony komórkowe i Linux to stały punkt naszego podsumowania blogów. Klamrą spinającą te dwa tematy wydaje się być tekst użytkownika panoramix88, który opisał swoje doświadczenia związane z zainstalowaniem typowo mobilnego systemu MeeGo na... netbooku. Warto zwrócić uwagę także na drugą część wpisu WP7.5 - "złe" aplikacje, w którym djfoxer opisuje ciekawe aplikacje dla Windows Phone, które z różnych przyczyn nie trafiły do oficjalnego sklepu Microsoftu. Nim przejdziemy do typowo „Linuksowych” publikacji, warto na chwilę się zatrzymać i zapoznać z felietonem użytkownika c0m4r Wojny desktopowe, który w ciekawy sposób odnosi się do wiecznego sporu Windows vs. Linux. A co z samym Linuksem? Początkujący użytkownicy wolnego systemu na pewno sporo zyskają na lekturze publikacji Tajniki KDE – Plasma opisującego tę interesującą powłokę graficzną. O KDE pisze także Druedain, jednak jego wpis skupia się na aspekcie zgrywania muzyki w tym środowisku, przy wykorzystaniu obecnego w KDE menadżera plików Dolphin. Warto wspomnieć także o Oxygen, popularnym temacie graficznym - właśnie ukazała się jego nowa wersja o czym szerzej pisze użytkownik lucas__.Na zakończenie polecamy tekst Visual Studio Achievements, z którego dowiemy się, jak przenieść znany z gier system osiągnięć i nagród do świata programowania. Odznaka za debugowanie? Proszę bardzo ;-) Zapraszamy do lektury!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)