Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Wojciech Cybulski
19.02.2012 23:43, aktualizacja: 20.02.2012 12:18

Nowe wydanie komunikatora GG, recenzje sprzętu i oprogramowania, telefonia komórkowa i gry - to tylko niektóre z tematów poruszanych przez naszych blogerów. Zapraszamy do przeglądu bloga dobrychprogramów.

Jednym z ważniejszych wydarzeń minionego tygodnia było wydanie nowej wersji komunikatora Gadu-Gadu, teraz dostępnego pod skróconą nazwą GG. Nasz redakcyjny kolega Cebula opisał na swoim blogu wrażenia z konferencji prasowej zorganizowanej z okazji premiery GG. Wpisów dotyczących różnych programów było jednak zdecydowanie więcej. Użytkownik Scottie33 w publikacji Intype – edytor na który czekałeś dokonał solidnej analizy tego świetnego edytora ułatwiającego proste modyfikowanie kodu. Bardzo intrygujący wpis popełnił także revcorey - użytkownik na podstawie kilku problemów matematycznych zaprezentował działanie Simulinka, jednej z części składowej Matlaba. Osoby zajmujące się tworzeniem aplikacji PHP mogą natomiast zapoznać się z krótkim poradnikiem ułatwiającym korzystanie z lighttpd - bazującego na otwartym kodzie serwera www. Jak pokazuje dominikc, serwer lighttpd jest niezwykle przydatny, gdy trzeba szybko przetestować napisany właśnie kod PHP.

Na naszych blogach coś dla siebie znajdą także osoby programujące w Pythonie - właśnie ukazała się druga część wpisu użytkownika iluzion dotyczącego tworzenia samowystarczalnych aplikacji z plików py (.pyw). Ciekawie prezentuje się także najnowsza publikacja autorstwa alucosoftware - bloger podejmuje się analizy problemu wydajności aplikacji tworzonych przy wykorzystaniu różnych narzędzi programistycznych. We wpisie szczególny nacisk położono na platformę .NET, której wydajność zdaniem części deweloperów ustępuje konkurencyjnym rozwiązaniom. Praktycznego zastosowania doczekał się także stary, poczciwy PASCAL - użytkownik arlid pokazał, jak w tym języku programowania można rozwiązać kilka problemów matematycznych. Warto także wspomnieć o drugiej części publikacji, w której lukasamd prezentuje własne dodatki do MyBB - oprogramowania do tworzenia forum dyskusyjnego.

Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy na łamach portalu, że Komisja Europejska prowadzi nabór ochotników do unijnego badania szybkości Internetu. Okazuje się, że na apel KE odpowiedział między innymi max1910. O jego wrażeniach związanych z uczestnictwem w badaniu możecie przeczytać we wpisie o wiele mówiącym tytule Inwigilację czas zacząć.... Przy okazji przeprowadzania wszelkich badań wykorzystania Sieci pojawia się często argument, że największe obciążenie dla światowego Internetu jest generowane przez pobieranie pirackich treści. O tym, czy coś jest legalne, czy nie, decyduje prawo, w tym ustawa o prawie autorskim. Użytkownik tfl opublikował właśnie ostatnią część cyklu, w którym ten akt prawny jest poddawany dość szczegółowej analizie.

Smartfony, przez jednych znienawidzone, przez innych ubóstwiane, zdołały już podbić niemal cały mobilny świat. Jeden z naszych użytkowników, underface, otrzymał właśnie do testów Motorolę RAZR - wysokiej klasy telefon z systemem Android. Jak przystało na aktywnego użytkownika naszego portalu, underface opisał na swoim blogu wrażenia związane z użytkowaniem tego smartfona. O smartfonach - bazujących na systemie Windows Phone 7.5 - zdecydował się napisać także djfoxer. Z jego ostatniego wpisu dowiemy się między innymi, jak skutecznie oszczędzać baterię w telefonach z system Microsoftu.

Była kiedyś taka gra, Airline Tycoon. Produkcja obecnie dość leciwa, bo wydana w 1999 roku, miała w pewnych kręgach swoich wielbicieli. Niedawno ktoś wpadł na pomysł, żeby tą grę odświeżyć i tak narodził się... Airline Tycoon 2. O tym, czy sequel tej raczej przeciętej gry jest lepszy od pierwowzoru, możecie dowiedzieć się czytając recenzję napisaną przez użytkownika NRN. Jeżeli natomiast jesteście fanami Battlefielda 3 i zarazem posiadacie konsolę PS3, zajrzyjcie na blog użytkownika ramirez1. Na pewno się nie zawiedziecie.

Jeżeli spytać przeciętnego internautę, czy zna jakieś wyszukiwarki poza Google, wskaże co najwyżej Binga i Yahoo!. Tymczasem w Sieci wyszukiwarek mniejszych i większych jest całe mnóstwo. Jedną z nich - Volunia.com - opisał na swoim blogu użytkownik NRN. Oczywiście niewielka wiedza o wyszukiwarkach to jedynie wierzchołek góry lodowej - wiedza użytkowników Sieci o Internecie i innych aspektach IT jest, delikatnie mówiąc, dość ograniczona. Czy przyczyną tego stanu rzeczy jest kiepska edukacja w szkole? Na to pytanie (wykorzystując studium przypadku) spróbował odpowiedzieć Draqun w kolejnej części cyklu o edukacji. Pewne złe nawyki są jednak utrwalane przez samych liderów Internetu - jak zauważył max1910, portal aukcyjny Allegro promuje w swoich usługach hasła nie dłuższe niż 16 znaków.

Na koniec naszego podsumowania polecamy tekst Docenta na temat nieco bardziej zaawansowanego routingu w Linuksie. Warto zapoznać się także z wpisem dotyczącym GNOME OS i nowym logotypem Windows 8. A na poprawę humoru coś o praktykantach i ich przydatności w pracy informatyka ;-) Zapraszamy do lektury!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)