Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Wojciech Cybulski
16.12.2012 22:54, aktualizacja: 16.12.2012 23:16

Linux, Windows, testy urządzeń mobilnych oraz najnowsze wieści ze świata IT - to tylko niektóre z tematów poruszanych przez naszych blogerów. Zapraszamy do przeglądu bloga dobrychprogramów.

Święta coraz bliżej, zima daje się wszystkim we znaki a w wielu miejscach Polski zdarzają się przejściowe awarie prądu i centralnego ogrzewania - to wszystko jednak nie powstrzymuje naszych blogerów przed publikacją kolejnych wpisów. Nasze podsumowanie zaczynamy od tekstów poświęconych systemowi Linux, a konkretnie od recenzji Slax 7.0, dystrybucji przeznaczonej do uruchamiania z zewnętrznych nośników danych. Polecamy także wpis Scorpions.B, w którym autor opisuje swój powrót do Ubuntu. Osoby lubiące gry komputerowe powinny zaś zapoznać się z najnowszym tekstem użytkownika skandyn, w którym autor opisuje proces natywnej instalacji Enemy Territory Quake Wars pod Linuksem.

Tradycyjnie bardzo wiele tekstów dotyczyło także Windows - MaXDemage opisał fenomen praktykowanej przez japońskich internautów antropomorfizacji systemu Microsoftu. Warto też zapoznać się z obecną w Windows 8 Enterprise funkcją Windows To Go, która pozwala na instalację tego systemu na nośnikach pendrive. Polecamy także wpis bachusa, w którym autor opisuje, jak niewielkim kosztem zbudował komputer desktop z dotykowym ekranem oraz wykorzystał do jego kontroli Windows 8 oraz obecny w nim moduł do rozpoznawania mowy. Skoro jesteśmy przy rozpoznawaniu mowy - Windows 8 nie rozumie póki co komend w języku polskim, ale można obejść tę niedogodność instalując opisywaną przez alucosoftware aplikację Spikit. Użytkowników Windows 8 na pewno zainteresuje też recenzja komunikatora IM+ w wersji dla interfejsu Modern. Jeżeli zaś brakuje nam w W8 funkcji czasowego wyłączania systemu, stosowne rozwiązanie znajdziemy w publikacji użytkownika DelphiX. Oczywiście najnowsze „Okienka” mają tyleż zwolenników, co przeciwników - jak zauważył Mk13, najnowszy system Microsoftu jest wyposażony jest w dedykowany sklep z aplikacjami, w którym jednak spora część oferty ma niewielką wartość dla końcowego użytkownika. Ciekawe wydaje się także napisane przez djfoxer porównanie interfejsu Modern w urządzeniach mobilnych, komputerach osobistych i na serwerach - czy ujednolicanie UI dla tych trzech grup było słuszne?

Był Linux, był Windows, czas na urządzenia mobilne. Na początek w tym temacie polecamy recenzję smartfona HTC Windows Phone 8S, który działa pod kontrolą najnowszego WP8. Godny uwagi jest także wpis poświęcony tabletowi Samsung Galaxy Note 10.1 wyposażonemu w piórko dotykowe. Jeżeli szukamy zaś nieco tańszego tabletu, pomocny okaże się tekst-zestawienie Jaro070, w którym autor porównuje ze sobą kilka modeli 7-calowych tabletów w cenie około 1000 zł. Oczywiście wszystkie powyższe urządzenia mają ekran dotykowy reagujący na nasze kończyny - jeżeli korzystamy z tabletu lub smartfona na mrozie, może się to skończyć sporym wychłodzeniem dłoni. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą specjalne rękawiczki iGlove. Siłą współczesnych smartfonów i tabletów jest potężna baza dostępnego na nie oprogramowania - przykładowo na system Android dostępnych jest szereg przeglądarek internetowych, w tym opisywany przez panoramix88 Dolphin Browser. Niestety urządzenia mobilne od czasu do czasu się psują - ich naprawą zajmują się wyspecjalizowane serwisy. Jednak jak zauważa Tommy, czasem jakość usług w takich puntkach odbiega daleko od oczekiwań.

O czym jeszcze pisali w tym tygodniu nasi blogerzy? Banan testował notebook Acer Aspire M3 z ekranem dotykowym i Windows 8 zaś cabis sprawdził faktyczny wpływ szybkich pamięci RAM na ogólną wydajność komputera. Warto też odnotować wpis o przeglądarce internetowej Opera 12 - użytkownik Rav-X opisał, jak wzbogacić ten program o możliwość tłumaczenia obcojęzycznych tekstów na stronach. Osoby poszukujące pracy (oraz pracodawcy) powinni zaś zainteresować się publikacją poświęconą serwisowi rekrutacyjnemu ManBase. Tymczasem mało optymistyczne wieści płyną z obozu Adobe - otóż firma ta chce zmienić swoją politykę aktualizacji oprogramowania, która sprowadzi się możliwości kupienia aktualizacji do nowszej wersji jedynie z wersji poprzedniej (CS4 do CS5) - jak nietrudno się domyśleć, użytkownicy są tym faktem mocno zniesmaczeni. Podobne, niezbyt budujące informacje płyną z obozu Google...

Na koniec polecamy roczne statystyki z okazji końca świata od Piterson79, kolejną odsłonę cyklu Specjalista ds. teleinformatycznych oraz wywiad, który Banan przeprowadził z jednym z naszych redakcyjnych kolegów - tomickiem. Zapraszamy do lektury!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)