Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów
Wojciech Cybulski
09.02.2014 23:15, aktualizacja: 10.02.2014 00:55
Obraz

Niedzielny wieczór trwa w najlepsze, więc zgodnie z tradycją podsumowujemy publicystyczną aktywność naszych użytkowników.Okazuje się, że ostatni tydzień na blogach dobrychprogramów przyniósł wiele ciekawych wpisów i nie były to wyłącznie publikacje stricte sprzętowe. Zapraszamy do podsumowania.

By przełamać monotonię pisania o sprzęcie, który ostatnio dominował, dzisiejsze podsumowanie blogów zaczynamy od zagadnień internetowych, a konkretnie od odważnej decyzji portalu Gazeta.pl o wprowadzeniu opłat za treści. Jak zauważa januszek i Mk13 nowy paywall budzi skrajne emocje, gdyż nie wszystko działa tak, jak powinno. Sukcesem natomiast zakończył się udział Polaków w międzynarodowym konkursie fotografii mobilnej Mobile Photography Awards 2013 - wyróżnione zostały prace aż siedmiu naszych rodaków.

Jedno ze zdjęć wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards - wykonane telefonem Nokia Pure View 808
Jedno ze zdjęć wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards - wykonane telefonem Nokia Pure View 808

Jesteście zaawansowanymi użytkownikami i chcecie zacząć przygodę z programowaniem? W tym tygodniu użytkownik entat rozpoczął tworzenie cyklu Języki skryptowe na co dzień. Warto rzucić na nie okiem, jeżeli interesuje Was bash i python. Dostępne są już dwa odcinki cyklu - youtube w mplayerze oraz pobieranie zdjęć z galerii flashowych. Mamy też coś dla osób zainteresowanych wirtualną maszyną Javy i ideą przenośności oprogramowania - poradnik wyjaśniający, jak napisać kalkulator działający na JVM w języku Scala. Poza programowaniem zaawansowany użytkownik może znać się także na konfiguracji sprzętu i oprogramowania, by przykładowo móc zdalnie włączyć komputer z wykorzystaniem domowego serwera - o tym, jak to zrobić, pisze w swojej relacji użytkownik okokok. Poza wykorzystanym w poprzednim wpisie Raspberry Pi do zabawy z mini-komputerkami możemy sięgnąć inny sprzęt - jedną z nowszych propozycji jest Galileo - kompatybilna z Arduino płytka-komputerek od Intela. Osoba obeznana w komputerach może dodatkowo opanować tajniki Linuksa, do których zalicza się choćby konfiguracja popularnego w tym systemie środowiska KDE. Jeżeli jesteśmy dość kreatywni, możemy z własnych pomysłów informatycznych uczynić wartość, którą można wnieść np. w poczet majątku firmy - o różnych aspektach prawnych tego przedsięwzięcia przeczytacie w drugiej odsłonie cyklu Jak "umieścić" pomysł, program w działalności gospodarczej.

Intel Galileo - konkurencja dla Raspberry Pi?
Intel Galileo - konkurencja dla Raspberry Pi?

Jakie jeszcze niesprzętowe wpisy trafiły w tym tygodniu na bloga? Polecamy szczególnie tekst o rozpoznawaniu mowy w systemie Windows i felieton użytkownika kleksiq z serii IT @ Służba Zdrowia. Ponadto warto poczytać o kolejnej dużej aktualizacji, która niedługo trafi do Windows 8 i zapoznać się z ciekawym wprowadzeniem do post apokaliptycznego uniwersum znanego choćby z gier S.T.A.L.K.E.R.. Z typowo portalowych wpisów proponujemy zaś podsumowanie ColdZlotu i opracowane przez Banana blogowe zestawienie na styczeń.

W końcu doszliśmy do zagadnień sprzętowych :) Na początek tej sekcji informacja o aktualizacji mobilnego systemu Sailfish OS i 10% promocyjnym rabacie na sam telefon Jolla. Rzućcie także okiem na recenzje tabletów - ASUS FonePad 7, Modecom FreeTAB 9000 IPS IC i phablet Lenovo K900. Przy okazji odsyłamy Was do gier na Androida opisywanych w ramach cyklu Po godzinach i Granie na Androidzie. Bardzo ciekawie czyta się relację z instalacji systemu SteamOS na jednym z testowanych laptopów - Acer Aspire V5-573PG, który został także przetestowany w systemie Windows. Kilka tekstów dotyczyło problemów ze sprzętem - laptopem Sony Vaio Pro i domowym komputerem Banana. Polecamy także kolejne testy technologii WiDi, rzut okiem na pochodzącą od Logitecha klawiaturę G-105 i myszkę G-9X i zaproszenie do kolejnych testów w ramach akcji Intela.

Macintosh Classic
Macintosh Classic

Na koniec tradycyjnie odsyłamy Was do cyklu Macminika poświęconego produktom Apple - tym razem nasz ulubiony bloger opisał historię powstawania komputera Macintosh Classic. Ponadto zachęcamy do lektury świetnie zapowiadającej się serii Shaki81 poświęconej produktom Commodore - w drugiej odsłonie cyklu znajdziecie między innymi pierwszy kalkulator tej firmy. Zapraszamy do lektury!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)