reklama

Czytelniejsza Wikipedia na smartfonach

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Mobilna wersja Wikipedii doczekała się odświeżonego wyglądu. Dzięki zmianom przeglądanie artykułów ma być prostsze i bardziej intuicyjne, a sama treść łatwiejsza do odczytania.

Nowy interfejs wprowadza niektóre rozwiązania, które dotychczas były dostępne w wersji beta serwisu. Jest to m.in. wyświetlany z lewej strony pasek nawigacyjny, ułatwiający dostęp do podstawowych funkcji encyklopedii. Modyfikacje dotyczą również czcionki, która ma zapewnić większą przejrzystość tekstu i możliwość szybszego czytania. Fundacja Wikimedia zapowiada jednak, że to nie koniec zmian, gdyż lepsze dostosowanie treści do małych wyświetlaczy jest jednym z kluczowych elementów planu rozwoju Wikipedii. Zakłada on, że do czerwca 2013 roku mobilna wersja strony ma być odwiedzana 4 miliardy razy miesięcznie, z czego 200 milionów odsłon mają generować osoby, które w ramach projektu Wikipedia Zero mogą korzystać z encyklopedii bez jakichkolwiek opłat.

Fundacja Wikimedia zapowiada dalszą pracę nad sposobem wyświetlania tekstu, który jest podstawowym elementem encyklopedii. Ponadto w planach jest ułatwienie edytowania tekstu, podglądania poprawek oraz wysyłania zdjęć za pomocą urządzeń mobilnych. Pilotażowym programem dla przesyłania grafik był przeprowadzony we wrześniu konkurs Wiki Lubi Zabytki, do którego 15 tysięcy osób z 35 krajów przesłało łącznie 350 tys. zdjęć.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić