DRM jest zbyt skomplikowany nawet według Gatesa

Strona główna Aktualności

O autorze

Nawet Bill Gates, współzałożyciel Microsoft uważa, że technologia Digital Rights Management jest zbyt skomplikowana, aby mogła wypełniać swoje pierwotne cele i założenia. Między innymi o tym rozmawiał on podczas spotkania przy "okrągłym stole" wraz z autorami najbardziej prominentnych blogów. W międzyczasie Microsoft stworzył jeszcze jeden format DRM na użytek swojego nowego odtwarzacza Zune, ale sam Gates przyznaje, że nikt tego jeszcze nie zrobił dobrze.

Digital Rights Management to technologia zabezpieczania plików audio lub wideo polegająca na stosowaniu restrykcji co do kopiowania utworów. Ograniczenie z definicji miało ukrócić proceder piractwa fonograficznego, ponieważ utwór, który nie może zostać nigdzie skopiowany (np. z kupionej płyty CD) nie będzie mógł być wprowadzony do nielegalnego obrotu. W obliczu rosnącego piractwa i niezwykłej popularności formatu MP3 rozwiązanie tego typu było przedsiębiorstwom fonograficznym bardzo potrzebne - niestety szybko okazało się, że idea DRM ma wiele poważnych wad.

DRM stwarza zbyt wiele problemów legalnym użytkownikom - przyznał Bill Gates. Dzieje się tak, ponieważ trudno skopiować zabezpieczony utwór z legalnie kupionej płyty CD na własny odtwarzacz MP3 lub komputer. Piraci zaś i tak mają swoje sposoby, więc radzą sobie z takimi "przeszkodami". Niestety Gates nie powiedział, czy i jak Microsoft zmieni podejście do DRM w najbliższej przyszłości.

Warto równocześnie wspomnieć o ciekawej i jak się okazuje podchwytywanej przez inne firmy inicjatywie sprzedawania w Internecie plików MP3 pozbawionych zabezpieczeń DRM. Powrót do korzeni? Swoją drogą jest to poważne zagrożenie dla sklepu Apple, gdyż taka niezabezpieczona muzyka może być łatwo zaimportowana do odtwarzacza iPod - kto wtedy będzie kupował pliki w sklepie iTunes, oczywiście zaopatrzone w DRM?

© dobreprogramy
s